২০২৪ চনত কি হ’ব বুলি ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে নষ্ট্ৰাডামাছে? চীনৰ সৈতে যুদ্ধ…সাম্ৰাজ্যিক অস্থিৰতা, আৰু অধিক…

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

নষ্ট্ৰাডামাছৰ ভৱিষ্যদ্বাণী ২০২৪: নষ্ট্ৰাডামাছ এজন ভৱিষ্যদ্বাণীকাৰী হৈ আহিছে যাৰ ভৱিষ্যদ্বাণী একেবাৰে সঠিক। আচলতে ৫০০ বছৰ আগতে ফৰাচী ভাববাদী নষ্ট্ৰাডামাছে এখন কিতাপ লিখিছিল য’ত তেওঁ ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে বহু কথা কৈছিল। এই কিতাপখনৰ নাম ‘লেছ প্ৰফেটিজ’। এই কিতাপখনত তেওঁ এনে বহুতো ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল যিবোৰ শুদ্ধ বুলি প্ৰমাণিত হৈছিল। নষ্ট্ৰাডামাছৰ কিছুমান ভৱিষ্যদ্বাণী যিবোৰ শুদ্ধ বুলি প্ৰমাণিত হ’ল, সেইবোৰৰ ভিতৰত ফৰাচী বিপ্লৱ, হিটলাৰৰ উত্থান আৰু জাপানৰ ওপৰত পৰমাণু বোমা নিক্ষেপ কৰা আদি অন্যতম। ২০২৪ চনৰ বাবে তেওঁ কি ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে সেই বিষয়ে আলোচনা কৰা যাওক।

আমেৰিকাত গৃহযুদ্ধ

- Advertisement -

আচলতে ফৰাচী দাৰ্শনিক নষ্ট্ৰাডামাছে আগন্তুক ২০২৪ চনৰ বাবে বহু ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আমেৰিকাৰ গৃহযুদ্ধও অন্তৰ্ভুক্ত। তেওঁৰ মতে ২০২৪ চনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত আমেৰিকাত অস্থিৰতা আহিব পাৰে আৰু ইয়াত গৃহযুদ্ধৰ দৰে পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। যি নহওক, কোৱা হয় যে আমেৰিকা বৰ্তমান আগতকৈ অধিক বিভক্ত যেন লাগে। ২০২৪ চনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত আমেৰিকাই অস্থিৰতাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। এতিয়া কি হ’ব সেয়া হ’ব লক্ষ্যণীয়।

চীনৰ সৈতে যুদ্ধ

যিয়েই নহওক, নিজৰ উচ্চাকাংক্ষাৰ বাবে চীনে বহু দেশৰ সৈতে সংঘৰ্ষত লিপ্ত হৈ থাকে। দক্ষিণ চীন সাগৰ আৰু টাইৱানৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলত চীনে নিজৰ সামৰিক আধিপত্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে। চীন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা শক্তি, আৰু ইয়াৰ বৃদ্ধি পোৱা শক্তিয়ে বহু দেশক চিন্তিত কৰি তুলিছে। কিছুমান বিশেষজ্ঞৰ মতে চীন বিশেষকৈ দক্ষিণ চীন সাগৰ আৰু টাইৱানৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলসমূহৰ সৈতে চুবুৰীয়া দেশসমূহৰ সৈতে সংঘাতত লিপ্ত হ’ব পাৰে। নষ্ট্ৰাডামাছে চীনৰ বিষয়েও লিখিছে যে ইয়াৰ সৈতে বহু দেশ যুদ্ধত নামিব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আমেৰিকাও অন্তৰ্ভুক্ত। নষ্ট্ৰাডামাছে কৈছিল যে চীনে নিজৰ নৌসেনা শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি আমেৰিকাক ভয় খুৱাবলৈ চেষ্টা কৰিব।

- Advertisement -

তীব্ৰ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন

ফ্ৰান্সৰ জ্যোতিষীগৰাকীয়ে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল যে ২০২৪ চনত বিশ্বই জলবায়ু বিশৃংখলতাৰ সাক্ষী হ’ব। তেওঁ এটা ভৱিষ্যদ্বাণীত কৈছে যে শুকান পৃথিৱীখন আৰু অধিক শুকান হৈ পৰিব আৰু বিশাল বানপানী হ’ব। জলবায়ু পৰিৱৰ্তন হ’ব আৰু পৃথিৱীখন পূৰ্বতকৈ উষ্ণ হ’ব বুলিও তেওঁ কয়।

ৰয়েল ৰমপ

এটা যাত্ৰাত নষ্ট্ৰাডামাছে তেওঁ ‘দ্বীপসমূহৰ ৰজা’ বুলি কোৱা এজন ব্যক্তিৰ কথা উল্লেখ কৰিছে, যাৰ বিতৰ্কিত বিবাহ বিচ্ছেদ হৈছিল। তেওঁ লগতে লিখিছে যে এই ৰজাৰ স্থান এনে এজন ব্যক্তিয়ে গ্ৰহণ কৰিছে যাৰ ৰজাৰ কোনো লেখ-জোখ নাথাকিব। কোৱা হয় যে নষ্ট্ৰাডামাছে হয়তো ব্ৰিটেইনৰ ৰজা তৃতীয় চাৰ্লছৰ ফালে আঙুলিয়াইছিল। “নিজৰ আৰু দ্বিতীয় পত্নী দুয়োৰে ওপৰত অবিৰত আক্ৰমণ”ৰ বাবে তেওঁ পদত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হ’ব পাৰে। এই কিতাপখনত নষ্ট্ৰাডামাছে ২০২২ চনত দ্বিতীয় ৰাণী এলিজাবেথৰ মৃত্যুৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল।

নতুন যুৱ পোপ

নষ্ট্ৰাডামাছে তেওঁৰ এটা ভৱিষ্যদ্বাণীত কৈছিল যে বয়স বৃদ্ধিৰ বাবে পোপৰ ঠাইত নতুন যুৱ পোপক নিযুক্তি দিয়া হ’ব। বৰ্তমানৰ পোপ পোপ ফ্ৰান্সিছ বৰ্তমান ৮০ৰ দশকৰ মাজভাগত থকা আৰু শেহতীয়াকৈ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। নষ্ট্ৰাডামাছে কয় যে নতুন নেতাজনে ‘তেওঁৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল কৰিব’, আৰু তেওঁ দীৰ্ঘদিন ধৰি পোপ হৈ থাকিব। ‘দুৰ্বল’ৰ সঠিক অৰ্থ নিশ্চয়কৈ বিতৰ্কৰ বিষয়। তেওঁ বুজাব বিচাৰিছেনে যে গীৰ্জাৰ প্ৰভাৱ কেনেবাকৈ কমি যাব নে আন কিবা আছে। সময়েহে ক’ব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related