চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

Date:

- Advertisement -

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ বাবে তেওঁক বামুনি কোঁৱৰ (ব্ৰহ্ম ৰাজকুমাৰ) বুলি জনপ্ৰিয়ভাৱে জনা গৈছিল। তেওঁৰ ৰাজত্বকালত আহোম বংশত হিন্দু ধৰ্মৰ বৃদ্ধিৰ প্ৰথম পৰ্যায় হৈছিল। তেওঁ আহোম ৰজাসকলৰ সিংৰিঘৰুঠ অনুষ্ঠান (ৰাজ অভিষেক অনুষ্ঠান) আৰম্ভ কৰিছিল, যিটো পৰম্পৰা তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰীসকলে পালন কৰিছিল।

Sudangpha

জন্ম আৰু শৈশৱ

সুদংফা আহোম ৰজা ত্যাও খামতিৰ পুত্ৰ আছিল, তেওঁৰ কনিষ্ঠ ৰাণীৰ পৰা। ত্যাও খামটিয়ে চুতীয়া ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে সামৰিক অভিযানত নামিছিল, ডাঙৰ ভাতৃ ৰজা সুতুফাৰ হত্যাৰ প্ৰতিশোধ ল’বলৈ। তেওঁৰ অনুপস্থিতিত তেওঁ নিজৰ জ্যেষ্ঠ ৰাণীক ৰাজ্যৰ দায়িত্বত নিযুক্তি দিয়ে। ৰজাৰ বিদায়ৰ সময়ত কনিষ্ঠ ৰাণী গৰ্ভৱতী আছিল। ডাঙৰ ৰাণীয়ে কনিষ্ঠ ৰাণীক ঈৰ্ষা কৰিছিল কাৰণ পিছৰজনী ৰজাৰ প্ৰিয় আছিল আৰু লগতে তাই ৰজাৰ প্ৰথম সন্তান জন্ম দিবলৈ ওলাইছিল, যিয়ে তাইৰ পদবী বৃদ্ধি কৰিব। সেয়েহে কনিষ্ঠ ৰাণীৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ডাঙৰ ৰাণীয়ে ৰিজেণ্টৰ পদৰ সুযোগ লৈ তেওঁৰ বিৰুদ্ধে মিছা অভিযোগক অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল। এই অভিযোগৰ তদন্ত কৰি সত্য বুলি ঘোষণা কৰা হয়, তাৰ পিছত জ্যেষ্ঠ ৰাণীয়ে তেওঁৰ মূৰ কাটিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। মন্ত্ৰীসকলে অৱশ্যে তাইক গৰ্ভৱতী হোৱা দেখি তাইক হত্যা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে তাইক ৰাফ্টত দিহিংত উটুৱাই লৈ গ’ল। সেই সময়ত হাবুং অঞ্চল চুতীয়া ৰজাৰ নিয়ন্ত্ৰণত আছিল।

- Advertisement -

ল’ৰা সন্তান জন্ম দিয়াৰ পাছতেই তাইৰ মৃত্যু হয় আৰু ল’ৰাটোৰ প্ৰকৃত পৰিচয় ব্ৰহ্মক ক’লে। ব্ৰাহ্মণে আন সন্তানৰ সৈতে ডেকা ৰাজকুমাৰক ডাঙৰ-দীঘল কৰিলে। ডেকা ৰাজকুমাৰে ব্ৰহ্ম আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালক নিজৰ বুলি লৈ তেওঁলোকৰ সৈতে শৈশৱ কটায়।

ত্যাও খামতীক হত্যা

বিশেষকৈ নতুন আৰু নিৰপেক্ষ তদন্তত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপিত অভিযোগ মিছা বুলি গম পোৱাৰ লগে লগে ৰজা তিয়াও খামটিয়ে তেওঁৰ প্ৰিয় পত্নীক ফাঁচী দিয়াৰ কথা শুনি ভয় খাইছিল। তেওঁ অৱশ্যে নিজৰ জ্যেষ্ঠ ৰাণীৰ প্ৰভাৱত অত্যধিক হৈ পৰিছিল আৰু তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা ল’বলৈ সাহস কৰিছিল। ইয়াৰ ফলত আৰু তাইক অসংখ্য অত্যাচাৰৰ কাৰ্য্য কৰিবলৈ বাধা দিয়াত তেওঁৰ ব্যৰ্থতাই সম্ভ্ৰান্ত লোকসকলক ইমানেই বিৰক্ত কৰিছিল যে ১৩৮৯ খ্ৰীষ্টাব্দত তেওঁলোকে তেওঁক হত্যা কৰাইছিল। কুখ্যাত জ্যেষ্ঠ ৰাণীকো হত্যা কৰি ৰজাৰ সৈতে চৰাইদেউত সমাধিস্থ কৰা হয়।

সিংহাসনত বহা

যিহেতু সিংহাসনৰ কোনো উপযুক্ত উত্তৰাধিকাৰী নাছিল, সেয়েহে ১৩৮৯ চনৰ পৰা ১৩৯৭ চনলৈকে চাওথাই খুম বুঢ়াগোহাঁই আৰু বৰগোহাঁইয়ে ৰজা নোহোৱাকৈ ৰাজ্যখন শাসন কৰিছিল। ১৩৯৭ চনত থাও চেওকেন নামৰ এজন আহোম ব্যৱসায়ীয়ে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ সিপাৰে গৰু ব্যৱসায় কৰিবলৈ গৈছিল, আৰু তাতেই, হাবুং গাঁৱত, ডেকা ৰাজকুমাৰক দেখিলে। সৰু ল’ৰাটোৰ উন্নত চেহেৰাৰ প্ৰতি কৌতুহলী হৈ তেওঁ তেওঁৰ বিষয়ে সোধা-পোছা কৰিলে, আৰু গম পালে যে তেওঁ ৰজা তিয়াও খামতিৰ কনিষ্ঠ ৰাণীৰ পুত্ৰ। বুঢ়াগোহাঁইক এইবোৰ কথা অৱগত কৰি কাহিনীটো পৰীক্ষা কৰি আন মন্ত্ৰীসকলৰ লগত পৰামৰ্শ কৰি তেতিয়াৰ পোন্ধৰ বছৰ বয়সৰ ডেকা ৰাজকুমাৰক ৰাজধানী চৰাইদেউলৈ আনি সিংহাসনত বহুৱাই দিলে। তেওঁ সুদাংফা নাম লৈ নিজৰ ৰাজকীয় কৰ্তৃত্বৰ নিয়ন্ত্ৰণ লয়।

MUST READ  CTET 2021 to be Held in Online Mode, Applications from September 20

ৰাজত্বকাল

আহোম দৰবাৰত হিন্দু ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতিৰ প্ৰৱৰ্তন

সুদংফাই হাবুং দেশৰ পৰা তেওঁক আৰু তেওঁৰ পুত্ৰসকলক আশ্ৰয় দিয়া ব্ৰহ্মক লগত লৈ আহিছিল। পিছৰসকলক সীমান্তত গুৰুত্বপূৰ্ণ পদ দিয়া হৈছিল, আনহাতে বুঢ়া ব্ৰাহ্মণক নিজেই তেওঁৰ গোপনীয় উপদেষ্টা হিচাপে স্থাপন কৰা হৈছিল আৰু তেওঁৰ প্ৰভাৱত বহুতো হিন্দু ৰীতি-নীতি আৰু অনুষ্ঠান পালন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰা হৈছিল। ব্ৰাহ্মণে ৰাজপ্ৰসাদত লক্ষ্মী-নাৰায়ণ চালাগ্ৰামৰ প্ৰাৰ্থনাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰে। আহোম বংশত ব্ৰাহ্মণ্যবাদী প্ৰভাৱ আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰতি আকৰ্ষণৰ আৰম্ভণি।

- Advertisement -
টিপাম মুখীয়াল দমন

নতুন শাসন ব্যৱস্থাক লৈ অসন্তুষ্ট টিপাম মুখীয়ালসকলে ডেকা ৰজাৰ বিৰুদ্ধে ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰিলে। এই কথা তেওঁৰ কাণত আহিল, কিন্তু লগে লগে ষড়যন্ত্ৰকাৰীসকলৰ বিৰুদ্ধে মুকলি পদক্ষেপ লোৱাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁ হাতী ধৰাৰ বাবে এটা ষ্টকেড নিৰ্মাণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰালে আৰু কিছুমান হাতী ধৰি তেওঁলোককো ভোজৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠানটো উদযাপন কৰাত যোগ দিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনালে। যেতিয়া উদযাপন পূৰ্ণগতিত চলিল আৰু সকলো সন্দেহ দূৰ হ’ল, তেতিয়া হঠাতে ষড়যন্ত্ৰকাৰীসকলক আগুৰি ধৰি হত্যা কৰা হ’ল। আহোম আৰু বহু এছিয়ান জনগোষ্ঠীৰ মাজত প্ৰচলিত এটা প্ৰথা অনুসৰি তেওঁলোকৰ মূৰবোৰ ট্ৰফী হিচাপে ঢেৰকৈ গোটাই থোৱা হৈছিল।

মংকৱাঙৰ সৈতে যুদ্ধ

চুডাংফাৰ ৰাজত্বকালত উচ্চ বাৰ্মাৰ এখন শ্বাহ ৰাজ্য মংকোৱাং (আহোম বুৰঞ্জীত নাৰা বুলি কোৱা হয় ) ৰ লগত যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ কাৰণ ইতিহাসবিদসকলৰ মাজত ভিন্ন। এটা বুৰঞ্জীত লিখা আছিল যে সুদাংফাই বাকী টিপামিয়াসকলৰ লগত মিলন ঘটাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, তেওঁলোকৰ খুনটাই নামৰ এজন মুখীয়ালৰ কন্যাক বিয়া কৰাইছিল। ছোৱালীজনীয়ে অৱশ্যে ইতিমধ্যে টাই চুলাই নামৰ টিপামিয়া এজনৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈ পৰিছিল আৰু পিছৰজনে এৰাতি ৰজাৰ লগত ভোজন কৰাৰ পিছত তেওঁৰ এজন চাকৰ দ্বাৰা ৰাণীলৈ আঙঠি পঠিয়াইছিল। ৰজাক এই কথা জনোৱা হ’ল আৰু টাই চুলাইৰ পৰা ব্যাখ্যা বিচাৰি মাতিলে আৰু তেওঁ লগে লগে মুংকাঙৰ ৰজা চুৰুম্ফাৰ ওচৰলৈ পলাই গ’ল আৰু সহায় বিচাৰিলে।  কিছুমান ইতিহাসবিদৰ কাহিনীৰ এই সংস্কৰণৰ সৈতে মতানৈক্য আছে। তেওঁলোকৰ মতে টাই চুলাই আহোম ৰজা সুখাংফায়াৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ আৰু কামতা ৰাজ্য ভজনীৰ ৰাজকুমাৰী আছিল (কিছুমান সূত্ৰত ৰাজকুমাৰীৰ নাম ৰাজনী বুলি কোৱা হৈছে;  কোনো কোনোৱে কয় যে ৰাজনী আৰু ভজনী দুগৰাকী ভগ্নী আছিল যি দুগৰাকী ভগ্নী সুখংফায়াৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ হৈছিল)। ত্যাওখামতী হত্যাৰ পাছত টাই চুলাইয়ে ৰজা হোৱাৰ চেষ্টা চলাইছিল যদিও চাওথাই খুম বুঢ়াগোহাঁইৰ নেতৃত্বত সম্ভ্ৰান্ত লোকসকলে সেই সময়ত তেওঁৰ প্ৰাৰ্থীত্বৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। পিছত যেতিয়া চাওথাই খুম বুঢ়াগোহাঁই আৰু অন্যান্য সম্ভ্ৰান্ত লোকে সুদাংফাক আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিলে , তেতিয়া এজন হতাশ টাই চুলাই মুংকাঙলৈ গৈ তাৰ শাসকক জনাই দিলে যে সুকাফাই প্ৰতিষ্ঠা কৰা আহোম বংশৰ অন্ত পৰিছে আৰু ৰাজ্যখন অৰাজক অৱস্থাত পৰিছে।  কিন্তু এইটো বিতৰ্ক কৰিব পাৰি যে টাই চুলাই আচলতে টিপামিয়া আছিল আৰু আহোম ৰজা সুখাংফাৰ পুত্ৰ নাছিল, কিয়নো পিছৰজন হোৱাৰ বাবে ১৪০০ খ্ৰীষ্টাব্দলৈকে তেওঁৰ বয়স ৬৮ বছৰতকৈও অধিক হ’ব। তদুপৰি ইয়াত লেখকে টাই চুলাইক চাও পুলাইৰ কাহিনীৰ লগত বিভ্ৰান্ত কৰা যেন লাগে; যিটো হুবহু একে কাহিনী, কিন্তু তাৰ পৰিৱৰ্তে সুখাংফাৰ পুত্ৰ সুখৰাংফাৰ সৈতে ৷

MUST READ  Assam High School Teacher Recruitment 2021 – 6296 Vacancy, Online Application

মুংকাঙৰ শাসকসকলে সুকাফা আৰু আহোম বংশক তেওঁৰ আত্মীয় বুলি গণ্য কৰিছিল কাৰণ দুয়োজনেই স্বৰ্গ-পৃথিৱীৰ দেৱতা লেংডনৰ বংশধৰ বুলি দাবী কৰিছিল। মুংকাঙৰ ৰজা সুৰুম্ফাই টাই চুলাইৰ সৈতে তেওঁৰ মন্ত্ৰী তাছিম পৌ বৰগোহাঁইৰ নেতৃত্বত সামৰিক অভিযান পঠিয়াইছিল । সুদাংফাই ব্যক্তিগতভাৱে আগ্ৰাসীসকলৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ সৈন্যবাহিনীক নেতৃত্ব দি টিপাম দেশৰ কুহিয়াৰবাৰীৰ সমীপত এখন যুদ্ধ হয়। যুদ্ধক্ষেত্ৰত সৈন্যৰ মুৰব্বী হাতীত উঠি গৈ থকা অৱস্থাত শত্ৰুৰ বৰশীত সামান্য ঘাঁ হয় সুদংফা, কিন্তু যুদ্ধ আহোমৰ পক্ষত ঘূৰি আগ্ৰাসীসকল পৰাজিত হয়। সুদাংফাই নাংচুখাম বৰগোহাঁইক পৰাজিত শত্ৰুক খেদিবলৈ নিৰ্দেশ দিলে, যিয়ে তেওঁলোকক পাটকাই পাহাৰীয়া ৰেঞ্জলৈকে খেদি গ’ল। অৱশেষত মুংকাং সেনাৰ সেনাপতি তাছিম পৌ বৰগোহাঁয়ে , আহোম ফালৰ পৰা শান্তি বিচাৰিলে, সেই কথাত আহোম সেনাৰ সেনাপতি নাংচুখাম বৰগোহাঁই সন্মতি দিলে। ১৪০১ খ্ৰীষ্টাব্দত আনুষ্ঠানিক সন্ধি সম্পাদন কৰা হয়, যাৰ দ্বাৰা পাটকাই পাহাৰৰ ৰেঞ্জক দুয়োখন দেশৰ মাজত সীমা হিচাপে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। শান্তিৰ বাবে আলোচনা পৰিচালনা কৰা দুয়োজন বৰগোহাঁইৰ বৈঠক মাৰ্ঘেৰিটাৰ পৰা আঠাইশ মাইল দক্ষিণ-পশ্চিমে থকা নংনিয়াং হ্ৰদৰ কাষত আৰু তাত থকা শিলত তেওঁলোকৰ প্ৰতিমূৰ্তি খোদিত কৰা বুলি কোৱা হয়। মিতিৰ গম্ভীৰ শপত লোৱা হৈছিল, আৰু চৰাই এটা কাটি পবিত্ৰ কৰা হৈছিল। এই ঘটনাৰ পৰাই পাটকাই শব্দটো উদ্ভৱ হোৱা বুলি কোৱা হয়। সম্পূৰ্ণ নাম আছিল Pat-kai-seng-keu , যাৰ অৰ্থ “কাটি-চৰাই-শপত-শপত”। এই পাছৰ পূৰ্বৰ নাম আছিল দৈ-কাউ-ৰাং বা “নটা শৃংগৰ সংযোগস্থল”। নং-নিয়াংৰ অৰ্থ হৈছে “হ্ৰদ জোকাৰণি”। 

মূলধন হস্তান্তৰ আৰু সিংৰিঘৰুথা অনুষ্ঠান

মুংকাঙৰ সৈতে হোৱা শান্তি চুক্তিৰ পাছত সুদাংফাই ১৪০৩ খ্ৰীষ্টাব্দত চৰাইদেউৰ পৰা দিহিং নদীৰ সমীপৰ চৰগুৱালৈ নিজৰ ৰাজধানী হস্তান্তৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। নতুন ৰাজধানী প্ৰতিষ্ঠা উপলক্ষে সুদাংফাই ৰজাৰ পৰম্পৰাগত টাই-আহোম ৰাজ অভিষেক অনুষ্ঠান সিংৰিঘৰুথা অনুষ্ঠান পালন কৰে। অনুষ্ঠানটোৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত ৰজাই বহি থকা মূল মঞ্চখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ শিঙাৰী গছৰ কাঠনি নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল বাবেই অনুষ্ঠানটোক সিংৰিঘৰুথা বুলি অভিহিত কৰা হৈছিল।

- Advertisement -
MUST READ  Eassy On Narendra Modi in Assamese : ৰচনা নৰেন্দ্ৰ মোডী

কামতা ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে অভিযান

ইফালে টাই চুলাইয়ে আশ্ৰয়ৰ পৰা বঞ্চিত হৈ এজন টিপামিয়া কোঁৱৰৰ সৈতে কামতাৰ ৰজাৰ ওচৰত আশ্ৰয় লয়  সুদাংফাই টাই চুলাইক প্ৰত্যাৰ্পণ কৰিবলৈ দাবী জনায়, কিন্তু কামতাৰ শাসকে অস্বীকাৰ কৰে। সুদাংফাই কামতা আক্ৰমণ কৰিবলৈ নাংচুখাম বৰগোহাঁইক প্ৰেৰণ কৰে ৷ সেই সময়ত বংগৰ পৰা মুছলমান শাসকে কামতা আক্ৰমণ কৰিছিল ৷ সেয়েহে কামতাৰ ৰজাই আহোমৰ লগত শান্তি কামনা কৰিছিল। তেওঁ নিজৰ এগৰাকী কন্যাক সুদাংফাক বিয়া কৰাইছিল দুটা হাতী আৰু কেইবাজনো ঘোঁৰা আৰু পুৰুষ-মহিলা চাকৰৰ লগতে বহু পৰিমাণৰ সোণ-ৰূপৰ যৌতুক দিছিল। 

টিপাম, খামজাং আৰু আইটন জনগোষ্ঠীক বশ কৰা

টিপাম, খামজাং আৰু আইটন জনগোষ্ঠীৰ মুখীয়ালসকলে কৰ দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰি সুদাংফাৰ কৰ্তৃত্বৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰিছিল। দেখা গ’ল যে নৰাৰ ৰজাই (উচ্চ বাৰ্মাৰ অন্যতম শান ৰাজ্য) বিদ্ৰোহীসকলক উৎসাহিত কৰি আছিল। সুদাংফাই নৰাৰ ৰজাৰ লগত প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ দূত পঠিয়াইছিল, যিয়ে পাছলৈ বিদ্ৰোহী প্ৰধানসকলক তেওঁৰ পৰা কোনো সাহায্য আশা নকৰিবলৈ সকীয়াই দিছিল। এই পৰিঘটনাই বিদ্ৰোহী প্ৰধানসকলক সুদাংফাৰ কৰ্তৃত্বৰ অধীনত থাকিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল। 

মৃত্যু, চৰিত্ৰ আৰু উত্তৰাধিকাৰ

দহ বছৰৰ ৰাজত্বৰ অন্তত ১৪০৭ চনত সুদাংফাৰ মৃত্যু হয়। অসমৰ ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত গুনৱীৰাম বৰুৱাই উল্লেখ কৰিছে যে ৰজাই বেছিভাগ সময় আনন্দত ভোগ কৰিছিল, যিটোৱেই তেওঁৰ কম বয়সতে মৃত্যুৰ কাৰণো  কিন্তু ইয়াৰ সঠিকতা সন্দেহজনক যিহেতু পুৰণি আহোমৰ কোনোৱেই নহয় ক্ৰনিকলছ বা বুৰাঞ্জিছ ইয়াৰ সৈতে একমত। আনহাতে তেওঁক ডেকা আৰু শক্তিশালী বুলি অভিহিত কৰা হৈছিল। দশকজোৰা ৰাজত্বকালত তেওঁ আভ্যন্তৰীণ আৰু বাহ্যিক উভয় ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছিল, তথাপিও তেওঁ কেতিয়াও নিজৰ স্নায়ু হেৰুৱাই পেলোৱা নাছিল আৰু প্ৰতিটো সমস্যাৰ সৈতে দৃঢ়তা আৰু বুদ্ধিমত্তাৰে মোকাবিলা কৰে। মুংকাঙৰ সৈতে যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁ ব্যক্তিগতভাৱে নিজৰ সৈন্যবাহিনীক নেতৃত্ব দি শত্ৰুৰ বৰশীত আঘাতপ্ৰাপ্ত হোৱাৰ পিছতো নিৰ্ণায়ক বিজয় লাভ কৰে। সুদাংফাই আহোম জনগোষ্ঠীৰ মাজত হিন্দু ধৰ্মৰ ধৰ্মীয় প্ৰথাও প্ৰৱৰ্তন কৰিলে যদিও আহোম জনগোষ্ঠীক সম্পূৰ্ণৰূপে নিজৰ ভাঁজলৈ আনিবলৈ আৰু বহু বছৰ লাগিব। আহোম ৰজাৰ সিংৰিঘৰুথাৰ প্ৰথাও তেওঁ প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল, যি প্ৰথা তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰীসকলে অসমত আহোমৰ আধিপত্যৰ প্ৰায় শেষলৈকে পালন কৰিব ৷

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

উচ্চ ৰক্তচাপ (High Blood Pressure ): এক নিৰৱ হত্যাকাৰী (Silent Killer)আৰু ইয়াৰ পৰিচালনাৰ উপায়

High Blood Pressure : বিশ্বজুৰি প্ৰতিজন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায়...

Conditions for Validity in Hindu Marriages:ইয়াৰ অবিহনে হিন্দু বিবাহক অবৈধ বুলি গণ্য কৰা হ’ব; পঢ়ক

Hindu Marriages : উচ্চতম ন্যায়ালয়ে হিন্দু বিবাহ এক পবিত্ৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰু হিন্দু...