সমগ্ৰ ভাৰততে মকৰ সংক্ৰান্তি কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় ।

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

মকৰ সংক্ৰান্তিক ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ উৎসৱ বুলি ক’ব পাৰি কিয়নো ইয়াক বিভিন্ন নামেৰে ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত উদযাপন কৰা হয়। জানুৱাৰীত উদযাপন কৰা, মকৰ সংক্ৰান্তিয়ে বিভিন্ন ঐতিহাসিক গুৰুত্ব বহন কৰে আৰু বিভিন্ন ৰাজ্যত বিভিন্ন নামৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়।

কিছুমানে বনফায়াৰ নিৰ্মাণ কৰে, কিছুমানত পিঠা লাৰু তৈয়াৰ কৰে, কিছুমানে গঙ্গালৈ যায় আৰু কিছুমানে গৰুবোৰক খুৱায়।

- Advertisement -

ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ইয়াক কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় জানো আহক: 

পঞ্জাৱ –

লোহৰি উত্তৰ ভাৰতৰ এটা বিখ্যাত উৎসৱ। মকৰ সংক্ৰান্তিৰ এদিন আগতে ইয়াক উদযাপন কৰা হয়।  লোহৰি পঞ্জাৱৰ লোকসকলে লোহৰিক বনফায়াৰ জ্বলাই, উপাসনা কৰি, নতুন কাপোৰ পিন্ধি, মিঠাই বিতৰণ কৰি, আৰু ৰেৱৰী, গজজাক, পপ কৰ্ণ আৰু বজৰে কি খিচুড়ি খাই উদযাপন কৰে। এই উৎসৱটোৱে শীতকালীন শস্য চপোৱাটো চিহ্নিত কৰে।  মকৰ সংক্ৰান্তিৰ প্ৰাকমুহূৰ্তত, উৎসৱটো উদযাপন কৰা হয়। ৰাতি, মুকলিকৈ, পৰিয়াল আৰু চুবুৰীয়াসকলে একেলগে জুইৰ কাষত এটা বেষ্টনীত বহি উদযাপন কৰে । এই সময়ত, ৰেৱাৰী, চিনাবাদাম, লাভা আদি খোৱা হয়।

- Advertisement -

ৰাজস্থান – ৰাজস্থানী ভাষাত, “মকৰ সংক্ৰান্তি” বা “সকৰত”  হৈছে ৰাজস্থান ৰাজ্যৰ অন্যতম প্ৰধান উৎসৱ। দিনটো বিশেষ ৰাজস্থানী ব্যঞ্জন আৰু মিঠাই যেনে ফেনী ( মিঠা গাখীৰ বা চেনী চিৰাপৰ সৈতে), তিল-পতি, গজক, ক্ষীৰ, ঘেৱাৰ, পকোৰী, পুৱা আৰু তিল-লাড়ুৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়। 

বিশেষকৈ, এই ক্ষেত্ৰত মহিলাসকলে এক ৰীতি-নীতি পালন কৰে য’ত তেওঁলোকে 13 গৰাকী বিবাহিত মহিলাক যিকোনো ধৰণৰ বস্তু (ঘৰ, মেকআপ বা খাদ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত) দিয়ে। মানুহে বন্ধু আৰু আত্মীয়সকলক (বিশেষকৈ তেওঁলোকৰ ভগ্নী আৰু কন্যাসকলক) বিশেষ উৎসৱৰ আহাৰৰ বাবে তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ আমন্ত্ৰণ জনায় (যাক “সংক্ৰান্তি ভোজ” বুলি কোৱা হয়)। মানুহে ব্ৰাহ্মণ বা দৰিদ্ৰ লোকসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ সৰু উপহাৰ যেনে তিল (গুড়), ফল, শুকান খিচুড়ি আদি দিয়ে।

গুজৰাট- মকৰ সংক্ৰান্তিক  গুজৰাটীত উত্তৰায়ণ বুলি কোৱা হয়, গুজৰাট ৰাজ্যৰ এক মুখ্য উৎসৱ যি দুদিন ধৰি চলে।

MUST READ  স্বপ্না শাস্ত্ৰঃ আপুনি দেখা পাইছে নেকি এই বিশেষ বস্তু সপোনত তেন্তে আপোনাৰ পৰা সন্তুষ্ট হৈছে মা লক্ষ্মী ৷

১৪ জানুৱাৰীত উত্তৰায়ান

15 জানুৱাৰী হৈছে বাচী-উত্তৰায়ান (বাচী উত্তৰায়ান)।

গুজৰাটত এই উৎসৱত  চিলা উৰুয়া হয়। গুজৰাটত, মানুহে ডিচেম্বৰৰ পৰা মকৰ সংক্ৰান্তিলৈ উত্তৰায়ান উপভোগ কৰা আৰম্ভ কৰে। উন্ধিউ (শীতকালীন পাচলিৰ মচলাযুক্ত, বেক কৰা মিশ্ৰণ) আৰু চিক্কি (তিলৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত), চিনাবাদাম আৰু গুড়) হৈছে এই দিনটোত বিশেষ উৎসৱৰ ব্যঞ্জন। ভাৰতৰ পশ্চিম অঞ্চলৰ হিন্দু সিন্ধি সম্প্ৰদায়, যি পাকিস্তানৰ দক্ষিণ-পূব অংশত পোৱা যায়, মকৰ সংক্ৰান্তিক তিৰমুৰী হিচাপে উদযাপন কৰে। পিতৃ-মাতৃয়ে আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ ছোৱালীক মিঠাই খুৱায়।

মহাৰাষ্ট্ৰ – মহাৰাষ্ট্ৰত মকৰ সংক্ৰান্তি, ইয়াক সাধাৰণতে তিনি দিনৰ বাবে উদযাপন কৰা হয়। চলিত এই উৎসৱত, মানুহে বহুৰঙী হালৱা, পুৰাণ পলি আৰু তিল-গুল লাড্ডু বিনিময় কৰে আৰু ইজনে সিজনক শুভকামনা জনায়। মানুহে ইজনে সিজনৰ বিৰুদ্ধে থকা সকলো শত্ৰুতা পাহৰি যাই আৰু পৰিয়াল হিচাপে একত্ৰিত হ’বলৈ অতীতক ক্ষমা কৰিব বুলি আশা কৰে।

বিবাহিত মহিলাসকলে বন্ধু/পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক আমন্ত্ৰণ জনায় আৰু হালধি-কুঙ্কু উদযাপন কৰে। মহিলাসকলে ক’লা কাপোৰ পৰিধান কৰে । শীতকালত সংক্ৰান্তি পৰি যোৱাৰ লগে লগে, ক’লা পিন্ধিলে শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি হয়। এইটো ক’লা পিন্ধাৰ আঁৰৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় কাৰণ, যাক অন্যথা উৎসৱৰ দিনবোৰত নিষিদ্ধ কৰা হয়।

পশ্চিম বংগ -পশ্চিম বংগত, সংক্ৰান্তি, যাক পৌষ সংক্ৰান্তি বুলিও জনা যায়, বাংলা মাহৰ (সেই মাহৰ অন্তিম তাৰিখ) নামেৰে নামাকৰণ কৰা হয়, যাক শস্য উৎসৱ পৌষ পাৰবন (বঙালী : পৌষ ার্বণ) হিচাপে পালন কৰা হয়। খেজুৰ গুৰ (বঙালী : ) আৰু পাটলী (বঙালী : াটালি) সতেজ কটা ধান আৰু তাৰিখৰ চৰবত হিচাপে বিভিন্ন পৰম্পৰাগত ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চাউলৰ আটা, নাৰিকল, গাখীৰ আৰু ‘খেজুৰ গুড়’ (তাৰিখগুড়) আৰু ‘পিঠা’ (বঙালী)ৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা বঙালী মিঠাইবোৰক এইদৰে কোৱা হয়: িঠে)। সংক্ৰান্তিৰ আগদিনা আৰম্ভ হোৱা আৰু পিছদিনা সমাপ্ত হোৱা তিনিদিনীয়া উৎসৱত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। মাক লক্ষ্মীক সাধাৰণতে সংক্ৰান্তিৰ দিনা পূজা কৰা হয়।

MUST READ  Heart Attack : হাৰ্ট Attack কিয় হয়?

 

অসম – আঘোণৰ লখিমীক ভঁৰালত ভৰাই ভোগ আৰু প্রাচুর্যৰে অসমীয়া জাতীয় জীৱনে পালন কৰে মাঘৰ বিহু– ভোগালীৰ উছৱ। অসমীয়া জাতি তথা সমাজ জীৱনৰ আয়ুসৰেখা, হৃদয়ৰ স্পন্দন এই ভোগালী বিহু, কৃষিজীৱী চহা সমাজৰ প্রাপ্তিৰ আনন্দ য’ত সংপৃক্ত হৈ আছে।পথাৰত নৰা কাটি ভেলাঘৰ বা মেজিঘৰ সঁজাত ব্যস্ত হৈ পৰে। উৰুকাৰ নিশা সকলোৱে মিলি ৰং-ধেমালিৰে উদৰ পূৰাই এসাঁজ খোৱাৰ আনন্দই যে সুকীয়া! গাঁৱৰ প্ৰতিজনৰে মাজত থকা একতা-সম্প্রীতিৰ এনাজৰীডাল কটকটীয়া হৈ পৰে মাঘবিহুৰ উৰুকাৰ মেজিঘৰত। নিশাটো ৰং-ধেমালিৰে মেজিঘৰত কটোৱাৰ পাছত পুৱা পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতিৰে অগ্নিদেৱতাক পূজা কৰি মেজিঘৰ জ্বলোৱা হয়, গাঁৱৰ ডেকা-বুঢ়াই একেলগে বিহুৰ জলপান খায়। ইজনে সিজনক বিলাই হিয়াভৰা মৰম আৰু আশীর্বাদ। 

তামিলনাডু – পোংগল এইটো তামিলনাডুত চাৰিদিনীয়া উৎসৱ:

উৎসৱটো ৪ দিন ধৰি চলে আৰু অতি ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। ইয়াক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জনৰ সৈতে প্ৰস্তুত কৰা হয় আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সৈতে সকলোৱে পূজা কৰে। লোহৰিৰ দৰে পোংগলৰ পূজাতো ভাল বৰষুণ আৰু শস্যৰ প্ৰাৰ্থনা কৰা হয়।

ভোগী পোংগল – ইন্দ্ৰ দেৱক আজিৰ দিনটোত পূজা কৰা হয় আৰু শস্য চপোৱা শস্যৰ ভাৰতীয়সকলক জ্বলাই দিয়া হয়। একে সময়তে, মানুহে প্ৰাৰ্থনা কৰে যাতে শস্য ভাল হয়।

থাই পোংগল – থাই পোংগলত সূৰ্য ঈশ্বৰৰ পূজা কৰা হয় আৰু এইটো পোংগলৰ দ্বিতীয় দিন।

মাট্টু পোংগল – তৃতীয় দিনা মাট্টু পোংগল উদযাপন কৰা হয় আৰু সকলোৱে পৰিয়ালৰ সৈতে একেলগে গঁড় আৰু পশুধন k উপাসনা কৰে।

কন্যা পোংগল – এই দিনটোৰ ৰীতি-নীতিক কান্নুম বা কানু বুলিও কোৱা হয়। এই দিনটোত, হালধিপাতত পাণ আৰু কুঁহিয়াৰ ৰাখি মুকলিস্থানত এটা ব্যঞ্জন প্ৰস্তুত কৰা হয়। এই ব্যঞ্জনটো চাউল, গাখীৰ, ঘিউ, চেনীৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু সূৰ্য ঈশ্বৰক আগবঢ়োৱা হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...

উচ্চ ৰক্তচাপ (High Blood Pressure ): এক নিৰৱ হত্যাকাৰী (Silent Killer)আৰু ইয়াৰ পৰিচালনাৰ উপায়

High Blood Pressure : বিশ্বজুৰি প্ৰতিজন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায়...