শিৱ পুৰাণৰ মতে কলি যুগ কেনেকুৱা হ’ব?

Date:

- Advertisement -

শিৱপুৰণৰ মতে কলি যুগ কেনেকুৱা হ’ব

Koli yug Assamese

- Advertisement -

জন্মৰ পিছত যেনেকৈ মৃত্যু নিশ্চিত, একেদৰে বয়সৰ পৰিৱৰ্তনও নিশ্চিত। হিন্দু শাস্ত্ৰত যুগক চাৰি যুগত ভাগ কৰা হৈছে – সত্যুগ , ত্ৰেতাযুগ, দ্বাপৰযুগ আৰু কলিযুগ। এতিয়া কলি যুগ চলি আছে। আমাৰ শাস্ত্ৰত ইতিমধ্যে কলি যুগ ৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে যে কলি যুগ ত কি হ’ব। আজিৰ পোষ্টটোত আমি শিৱপুৰণৰ মতে কলি যুগ কেনেকুৱা হ’ব ক’ম।

কলি যুগ কেনেকৈ হ’ব

- Advertisement -

উগ্ৰ কলি যুগ আহিলে মানুহ গুণী কামৰ পৰা আঁতৰি থাকিব, অসৎ আচৰণত আবদ্ধ হৈ পৰিব আৰু সকলোৱে সঁচা বাক্যৰ পৰা আঁতৰি যাব। আনক সমালোচনা কৰিবলৈ সাজু থাকিব।

আন কাৰোবাৰ টকা দখল কৰাৰ হেঁপাহে এজন মানুহৰ মনত ঘৰ সাজিব। তেওঁৰ মন আন নাৰীৰ লগত লাগি থাকিব আৰু তেওঁ আন জীৱৰ ওপৰত হিংসা কৰিব। তেওঁৰ শৰীৰক আত্মা বুলি গণ্য কৰিব।এইটো এনেকুৱা এটা যুগ হ’ব য’ত মানুহ গুপ্ত, নাস্তিক আৰু পশুৰ বুদ্ধিমত্তা থাকিব।তেওঁলোকে পিতৃ-মাতৃক ঘৃণা কৰিব।

 

- Advertisement -

ব্ৰাহ্মণৰ চৰিত্ৰ

ব্ৰাহ্মণ লোভী গ্ৰাহকৰ চিকাৰ হব।বেদ বিক্ৰী কৰি জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰিব। কেৱল টকা উপাৰ্জনৰ বাবেই শিক্ষাৰ অভ্যাস কৰিব আৰু বস্তুৰ প্ৰতি মুগ্ধ হ’ব।

 নিজৰ জাতিৰ কৰ্ম এৰিব। প্ৰায়ে আনক প্ৰতাৰণা কৰিব, তিনিওটা সময়ৰ সন্ধিয়া পূজাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব আৰু ব্ৰহ্ম জ্ঞানৰ পৰা শূন্য হ’ব।

ক্ষত্ৰিয়ৰ চৰিত্ৰ

সকলো ক্ষত্ৰিয়ো  নিজৰ আদি ধৰ্ম ত্যাগ কৰিব। তেওঁলোকৰ মাজত সাহসৰ অভাৱ হ’ব, বেয়া কামেৰে জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰিব।

বৈশ্যৰ চৰিত্ৰ

বৈশ্যই হ’ব তেওঁলোকৰ কুৎসিত মনোভাৱৰ পৰিচয় ৰীতি-নীতি-দুৰ্নীতি, আত্মধৰ্ম, কুৎসিত, ধন-অৰ্জন-পৰায়ণ আৰু জোখ-মাখত। তেওঁৰ আকৃতি উজ্জ্বল হ’ব, তাৰ অৰ্থ হ’ল তেওঁ নিজৰ কৰ্ম-ধৰ্ম এৰি উজ্জ্বল কাপোৰেৰে সজ্জিত হৈ অসাৰ বিচৰণ কৰিব।

শূদ্ৰৰ চৰিত্ৰ

বেছিভাগ মানুহৰ চিন্তাধাৰা ধৰ্মৰ বিৰোধী হ’ব। তেওঁলোক কুটিল আৰু নিন্দাকাৰী হ’ব। ধনী হ’লে কুকৰ্মত লিপ্ত হ’ব।পণ্ডিতসকল বিতৰ্ককাৰী হ’ব। নিজকে অভিজাত বুলি গণ্য কৰি তেওঁলোকে চাৰিওটা বৰ্ণৰ সৈতে বৈবাহিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব। সকলো চৰিত্ৰকে তেওঁলোকৰ যোগাযোগেৰে দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত কৰিব। মানুহে নিজৰ অধিকাৰৰ পৰা ওলাই গৈ দ্বিজোচিত কৰ্মৰ ৰীতি-নীতি কৰিব।

নাৰীৰ চৰিত্ৰ

কলি যুগ ৰ মহিলাসকল প্ৰায়ে গুণৰ দ্বাৰা দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত আৰু স্বামীক অসন্মান কৰা হ’ব। শাহুৱেক আৰু শহুৰেকক বিশ্বাসঘাতকতা কৰিব। কাকো ভয় নকৰিব। লেতেৰা খাদ্য খাব। কুৎসিত ইংগিতত সাজু হ’ব। তাইৰ বিনয় বৰ বেয়া হ’ব আৰু তাই সদায় স্বামীৰ সেৱাৰ পৰা আঁতৰত থাকিব।

পাঠকসকল, আজি শিৱপুৰণত বৰ্ণনা কৰা এই সকলোবোৰ কথা আচলতে ঘটি আছে। আনহাতে কলি যুগ ে মাত্ৰ ৫০০০ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিলে। আৰু ইয়াৰ অন্ত পৰিবলৈ এতিয়াও লাখ লাখ বছৰ বাকী আছে। গতিকে কল্পনা কৰকচোন যেতিয়া কলি যুগ শিখৰত উপনীত হ’ব তেতিয়া আমাৰ সমাজখন কেনেকুৱা হ’ব। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related