লতা মংগেশকাৰ: 30,000 গান, ভাৰত ৰত্ন আৰু অন্যান্য ।

Date:

- Advertisement -

 লতা মংগেশকাৰ: 30,000 গান, ভাৰত ৰত্নন


- Advertisement -

২০২২ চনৰ ৬ ফেব্ৰুৱাৰীৰ ৰাতিপুৱা ‘বলীউডৰ নাইটিংগেল’ লতা মংগেশকাৰৰ মৃত্যু হয়।

- Advertisement -

প্ৰবীণ গায়িকাগৰাকীক এই বছৰৰ জানুৱাৰীৰ আৰম্ভণিতে মুম্বাইৰ এখন চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল । ক’ভিড-১৯ ৰ বাবে ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত ভৰ্তি  আৰু নিউমোনিয়াৰোগত আক্ৰান্ত বুলিও ধৰা পৰিছিল। লতা মংগেশকাৰে জন্ম ১৯২৯ চনত হৈছিল আৰু তেওঁৰ বয়স আছিল ৯২ বছৰ।

সাত দশকজুৰি চলি থকা কেৰিয়াৰত, লতা মংগেশকাৰে 36 টা আঞ্চলিক আৰু বিদেশী ভাষাত 27,000 ৰো অধিক গান ৰেকৰ্ড কৰিছিল। লতা দিদি, যিহেতু তেওঁ সন্মানজনকভাৱে জনাজাত আছিল, ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা ভাৰত ৰত্নকে ধৰি কেইবাটাও সন্মানীয় বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল। এম এছ সুব্বুলক্ষ্মীৰ পিছত দিদি আছিল দ্বিতীয় কণ্ঠশিল্পী যিয়ে ইয়াক গ্ৰহণ কৰিছিল।

- Advertisement -

ডাফ্লি ৱালে, পেয়াৰ কিয়া তো ডাৰ্না ক্যা, দিল তো পাগল হে, লুকা চুপি, লতা দিদিৰ দৰে সুমধুৰ আৰু প্ৰাণৱন্ত হিটৰ সৈতে বিৰল তৃতীয় অষ্টকত গান গোৱাৰ সামৰ্থ্যৰে দেশখনক আকৰ্ষিত কৰিছিল।

কিন্তু আপুনি জানেনে লতা দিদিৰ মূল নাম হেমা? 

তাইৰ দেউতাকৰ নাটক ভাওবন্ধনৰ ‘লতিকা’ চৰিত্ৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি তাইৰ নাম লতা ৰখা হৈছিল।

লতা দিদিশিল্পীৰ পৰিয়ালত জন্ম হৈছিল। তাইৰ দেউতাক পণ্ডিত দীননাথ মংগেশকাৰ এগৰাকী শাস্ত্ৰীয় গায়িকা আৰু থিয়েটাৰ অভিনেতা আছিল, যিয়ে তাইৰ গানৰ প্ৰতিভা আৱিষ্কাৰ কৰিছিল।

দীনানাথে এটা থিয়েটাৰ কোম্পানী চলাইছিল যিয়ে সংগীতনাটক নিৰ্মাণ কৰিছিল য’ত লতাই পাঁচ বছৰ বয়সলৈ অভিনয় আৰম্ভ কৰিছিল।

লতাৰ দেউতাকে তাইৰ মাকক কৈছিল, “আমাৰ ঘৰত এগৰাকী গায়িকা আছে। আমি কেতিয়াও এইটো নাজানিছিলো।”

পাঁচ বছৰ বয়সত, লতাই তেওঁৰ দেউতাকৰ মাৰাঠী সংগীত নাটকত অভিনেত্ৰী হিচাপে কাম কৰা আৰম্ভ কৰে, যাক ‘সংগীত নাটক’ বুলিও জনা যায়।

লতাজীয়ে তেওঁৰ দেউতাকৰ বাহিৰেও আমান আলী খান চাহিব আৰু আমানত খানৰ দৰে প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা সংগীত শিকিছিল। তেওঁ ১৯৪২ চনত মাৰাঠী চলচ্চিত্ৰ কিতি হাছালৰ বাবে তেওঁৰ প্ৰথম গান টো ৰেকৰ্ড কৰিছিল; কিন্তু ই কেতিয়াও দিনৰ পোহৰ দেখা নাছিল, কিয়নো ইয়াক চলচ্চিত্ৰখনৰ পৰা সম্পাদনা কৰা হৈছিল। গানটোক নাচু য়া গাদে, খেলু চাৰি মণি বুলি কোৱা হৈছিল। যদিও নাটালী চৈত্ৰাচী নাভালাইক তেওঁৰ মাৰাঠী গীতৰ আত্মপ্ৰকাশ বুলি জনা যায়।

পাঁচজন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ- মীনা, আশা, ঊষা আৰু হৃদয়নাথ, লতাই 1942 চনত তেওঁৰ দেউতাকৰ মৃত্যুৰ পিছত পৰিয়ালটোৰ আৰ্থিক দায়িত্ব বহন কৰিছিল।

যেতিয়া তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে নেঘটগায়িকা হিচাপে চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগত প্ৰৱেশ কৰিছিল, তেতিয়া তেওঁক প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছিল। সেই সময়ত নুৰ জেহান আৰু শামশাদ বেগমৰ দৰে গায়কসকলে ৰাজত্ব কৰিছিল। তাইক কোৱা হৈছিল যে তাইৰ কণ্ঠস্বৰ সেই সময়ৰ বাবে ‘অত্যাধিক ক্ষীণ’ আছিল, গধুৰ নাকৰ কণ্ঠস্বৰৰ তুলনাত যিবোৰে হিট বেল্ট কৰিছিল।

তাইৰ মুখ্য বিৰতি পিছত 1949 চনত আহিছিল, মহল চলচ্চিত্ৰৰ আয়েগা আনিৱালা গানটোৰ সৈতে। তাই গানটোৰ সৈতে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে এক সংবেদনশীল হৈ পৰিছিল যিটো বহুতে ক্ৰুন কৰিবলৈ সাহস সংগ্ৰহ কৰিব নোৱাৰে।

তেতিয়াৰ পৰা তাইৰ খ্যাতি খুব কমেই হ্ৰাস পাইছিল ।

বিখ্যাতভাৱে, 1962 চনত, যেতিয়া লতা দিদীয়ে চীনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ শ্বহীদসকলক অভিবাদন জনোৱাৰ বাবে আয়ে মেৰে ৱাতান কে লোগন গাইছিল, প্ৰধানমন্ত্ৰী নেহৰুৱে তেওঁক কৈছিল যে তেওঁ তেওঁক চকুপানী দিছিল।

সম্ভৱতঃ তাইৰ কিংবদন্তীটো নিম্নলিখিত কাহিনীটোত সংক্ষিপ্ত কৰিব পাৰি – যেতিয়া তেওঁৰ সংগীত নিৰ্মাণৰ অনুপ্ৰেৰণা সম্পৰ্কে প্ৰশ্ন কৰা হয়, এজন নগৰীয়া কিংবদন্তীয়ে কয় যে সুৰকাৰ এছ ডি বৰ্মনে কথিতভাৱে উত্তৰ দিছিল, “মোক এটা হাৰমোনিয়াম দিয়ক, মোক লতা (মংগেশকাৰ) দিয়ক, আৰু মই সংগীত নিৰ্মাণ কৰিম।”

এই ক্ষতিৰ বাবে আমি দেশৰ প্ৰতি গভীৰ সমবেদনা জ্ঞাপন কৰিছো।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related