মেখেলা চাদৰ (Mekhela Chador): পৰম্পৰাগত অসমীয়া সাজ-পোছাক

Date:

- Advertisement -

মেখেলা চাদৰ : ভাৰতীয় চহকী সংস্কৃতিৰ প্ৰতিখন ৰাজ্যই নিজৰ নিজৰ পৰম্পৰা, ইতিহাস, পৰিচয়ৰ সামঞ্জ ৰাখি অনন্য কাপোৰ তৈয়াৰ কৰি আহিছে । ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অংশত বসবাস কৰা অসমীয়াৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ সাংস্কৃতিক গৌৰৱ। অসমীয়া সংস্কৃতিৰ অসংখ্য সম্পদৰ ভিতৰত পৰম্পৰা, কালজয়ী সৌন্দৰ্য্যৰ প্ৰতীক মেখেলা চাদৰ, জনাজাত মাৰ্জিত সাজ-পোছাক।মেখেলা চাদৰে এক অনন্য আৰু মনোমোহা কাপোৰ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে। উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্য অসমৰ মহিলাসকলে পৰিধান কৰা এই বস্ত্ৰৰ সমষ্টিটোৱে এক চহকী ইতিহাস, গভীৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্য, আৰু এক মনোমোহা নান্দনিকতাক সামৰি লৈছে।

মেখেলা চাদৰৰ উৎপত্তি আৰু বিৱৰ্তন

মেখেলা চাদৰৰ উৎপত্তিৰ প্ৰমাণ প্ৰাচীন কালৰ পৰাই পোৱা যায় । দ্বাদশ শতিকাৰ পৰাই ইয়াৰ অস্তিত্ব আছিল। ঐতিহাসিক বিৱৰণী আৰু প্ৰত্নতাত্ত্বিক তথ্যত মহিলাসকলক এনেধৰণৰ কাপোৰ পিন্ধি সজোৱা চিত্ৰত অংকন কৰা হৈছে, যিয়ে এই সাজ-পোছাকৰ দীৰ্ঘদিনীয়া পৰম্পৰাৰ ইংগিত দিয়ে। অসমীয়া ঐতিহ্যৰ প্ৰতীক হিচাপে নিজৰ মূল সত্তা অক্ষুণ্ণ ৰাখি সাংস্কৃতিক প্ৰভাৱ শোষণ কৰি যুগ যুগ ধৰি মেখেলা চাদৰৰ বিকাশ ঘটিছে।

- Advertisement -

“মেখেলা” শব্দটোৱে তলৰ কাপোৰক বুজায়, আনহাতে “চাদৰ” শব্দই ওপৰৰ কাপোৰক বুজায়। দুখন মিলি অসমীয়া নাৰীৰ পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক গঠন কৰে।

ঐতিহাসিকভাৱে মেখেলা চাদৰ মূলতঃ ৰেচমৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, যিয়ে অঞ্চলটোত ৰেচম উৎপাদনৰ প্ৰচুৰতাক প্ৰতিফলিত কৰে। অসমৰ ধাৰাবাহিক খেতি প্ৰাচীন কালৰ পৰাই চলি আহিছে, ৰেচম বয়ন প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি অহা এক লালন-পালন কৰা শিল্প। সময়ৰ লগে লগে সাংস্কৃতিক বিনিময় আৰু কলাত্মক উদ্ভাৱনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈ মেখেলা চাদৰৰ ডিজাইনৰ বিকাশ ঘটে।

মেখেলা চাদৰৰ ডিজাইন আৰু উপাদান

মেখেলা শালৰ দুটা মুখ্য অংশ আছে। কঁকালৰ পৰা তললৈ পিন্ধা অংশটোক মেখেলা বুলি কোৱা হয়। ইয়াক কঁকালৰ চাৰিওফালে পিন্ধা হয়, কঁকালত মেৰিয়াই কঁকালৰ চাৰিওফালে ভাঁজ কৰা হয়। ভাঁজবোৰ সোঁফালে আৰু খুব কম (সৰ্বাধিক তিনিটা) দিয়া হয়। মেখেলাৰ ওপৰেৰে পিন্ধা কাপোৰখনক শাল বুলি কোৱা হয়। এইটো এটা দীঘল কাপোৰৰ টুকুৰা। শালখনে শৰীৰৰ সন্মুখভাগ, বিশেষকৈ পেট আৰু বুকু আৱৰি ৰাখে, আৰু এটা সন্মুখ বাওঁ বাহুৰ ওপৰেৰে কঢ়িয়াই নিয়া হয় আৰু পিছফালৰ ফালে অলপ দীঘলীয়াকৈ এৰি দিয়া হয়। আনটো সন্মুখ পেটৰ সোঁফালে ৰখা হয় আৰু পিছফালটো কঁকালৰ বাওঁফালে অনা হয় আৰু নাভিৰ ওচৰৰ মেখেলাত সুমুৱাই দিয়া হয়। অৱশ্যে, শাল পিন্ধাৰ বাবে আন বিকল্প আছে। অতীতত আৰু পৰম্পৰাগতভাৱে, ৰিহা নামৰ আন এক প্ৰকাৰৰ পোছাক আছিল যিশালৰ দৰে পিন্ধা হৈছিল। ৰিহাক এতিয়াও কইনাই অসমত বিবাহৰ পোছাক হিচাপে পিন্ধে আৰু মহিলাসকলেও ইয়াক শালৰ তলত আন পৰম্পৰাগত অনুষ্ঠানত পিন্ধে।

মেখেলা চাদৰৰ তাৎপৰ্য্য আৰু সাংস্কৃতিক পৰিচয়

মেখেলা চাদৰৰ অসমীয়া সমাজত গভীৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য আছে। ইয়াত অসমীয়া পৰম্পৰা , অসমীয়া পৰিচয়ৰ সাৰমৰ্ম সন্নিবিষ্ট কৰা হৈ থাকে । মহিলাসকলৰ বাবে মেখেলা চাদৰ পিন্ধাটো কেৱল ফেশ্বন নহয় বৰঞ্চ তেওঁলোকৰ ঐতিহ্যৰ প্ৰতি গৌৰৱৰ প্ৰতীক।

- Advertisement -

উৎসৱ, বিয়া, আৰু অন্যান্য শুভ অনুষ্ঠানৰ সময়ত মেখেলা চাদৰে মুখ্য সাজ পোচাক হিছাপে থিয় দিয়ে , নাৰীক কালজয়ী আড়ম্বৰ আৰু কৃপাৰে শোভা পায়। ই বিশুদ্ধতা, নাৰীত্ব, আৰু অসমীয়া সংস্কৃতিৰ কালজয়ী সৌন্দৰ্য্যৰ প্ৰতীক।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related