ভ্ৰমণঃ ভাৰতৰ ৪ টা যাদুকৰী ঠাই, য’ত গা ধুলে ৰোগ নিৰাময় হয় !

Date:

- Advertisement -

ৰহস্য ভ্ৰমণঃ ভাৰতৰ বহু ঠাইত স্থানীয় লোকে বিশ্বাস কৰে যে ইয়াত পানীত গা ধুলে ৰোগ নিৰাময় হয়। ইয়াত ডুব খালে কেৱল ৰোগ নিৰাময় হোৱাই নহয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

india amazing water lakes cure the disease know in assamese

ভাৰত বৈচিত্ৰ্যৰে ভৰা এখন দেশ। ইয়াত বহুতো ভাষা, সংস্কৃতি আৰু বিশ্বাস দেখা আৰু শুনা যাব। ইয়াৰ লগতে ভাৰতবৰ্ষত এনে বহু ঠাই আছে যিবোৰ ৰহস্যৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে অতি বিখ্যাত। আনকি বিজ্ঞানীসকলেও এই ঠাইবোৰৰ ৰহস্য সমাধান কৰিব পৰা নাই। ইয়াত আমি এনে ঠাইৰ বিষয়ে ক’ম, যিবোৰৰ বিষয়ে জানিলে আপুনি বিশ্বাস কৰিবলৈ টান পাব।

- Advertisement -

আচলতে ভাৰতৰ বহু ঠাইত স্থানীয় লোকে বিশ্বাস কৰে যে এই পানীত গা ধুলে ৰোগ নিৰাময় হয়। কোৱা হয় যে ইয়াত ডুব মাৰিলে কেৱল ৰোগ নিৰাময় হোৱাই নহয় দীৰ্ঘদিনীয়া বিকাৰো নিৰাময় হ’ব।

ভীমকুণ্ড

মধ্যপ্ৰদেশৰ ছাটাৰপুৰত ভীমকুণ্ড। এই গুহাটো দেখাত সহজ যদিও যথেষ্ট ৰহস্যময় ঠাই। এই পুখুৰীটো মহাভাৰতৰ যুগৰ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। অৱশ্যে ইয়াৰ গভীৰতা কোনেও জানিব পৰা নাই। স্থানীয় লোকৰ মতে ভীমকুণ্ডত ডুব গ’লে স্বাস্থ্যৰ উন্নতি হ’ব পাৰে।

গংগানী

- Advertisement -

উত্তৰাখণ্ডৰ গংগোত্ৰী পথত গংগনানী নামৰ এখন সৰু গাঁও আছে। ইয়ালৈ অহা ভক্তসকলে ইয়াত নিৰ্মিত গৰম পানীৰ বসন্তত ডুব যায়। বেছিভাগ মানুহেই বিশ্বাস কৰে যে ইয়াত গা ধুই তেওঁলোকৰ বহু শাৰীৰিক বিকাৰ আৰোগ্য হৈছিল।

মণিমেহেশ হ্ৰদ

মণিমেহেশ কৈলাশ পৰ্বতত অৱস্থিত। এই ঠাইখন হিমাচল প্ৰদেশৰ। ইয়াত এটা অতি সুন্দৰ হ্ৰদ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, য’ত হাজাৰ হাজাৰ লোকে ডুব যায়।স্থানীয় লোকৰ মতে ইয়াৰ পানীয়ে কেৱল পেশী শক্তিশালী কৰাই নহয়, শাৰীৰিক ঘাও ভাল কৰে।

পুষ্কৰ হ্ৰদ

- Advertisement -

ৰাজস্থানত অৱস্থিত পুষ্কৰ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিখ্যাত। ইয়াত ভগৱান ব্ৰহ্মৰ একমাত্ৰ মন্দিৰো আছে। আপোনালোকক কওঁ যে ৰামায়ণৰ দৰে পবিত্ৰ ধৰ্মগ্ৰন্থতো পুষ্কৰৰ উল্লেখ আছে। প্ৰাচীন কালৰ পৰাই এই পবিত্ৰ হ্ৰদটোত ডুব গ’লে শাৰীৰিক ৰোগৰ পৰা সকাহ পোৱা যায় বুলি ইয়াৰ লোকসকলে বিশ্বাস কৰে। ইয়াত গা ধুলে কেন্সাৰ আৰোগ্য হয় বুলিও মানুহে বিশ্বাস কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related