ভাৰতত অনলাইনত কেনেদৰে ধন উপাৰ্জন কৰিব লাগে- 10 টা বিশেষ উপায় How to Earn Money Online in India- 10 Special Ways

Date:

- Advertisement -

অনলাইনত কেনেদৰে ধন উপাৰ্জন কৰিব লাগে- 10 টা বিশেষ উপায়

- Advertisement -
How to Earn Money Online in India- 10 Special Ways



পৰিচয়

আমি সকলোৱে আমাৰ চাৰিওফালে সংঘটিত হোৱা গাঁথনিগত পৰিৱৰ্তনৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিআছো- অনলাইনসকলো বস্তুৰ দিশত পৰিৱৰ্তন। বিশেষকৈ এই মহামাৰীৰ সময়ত, যেতিয়া আমাৰ অৰ্থনীতি পিছপৰি গৈছে, নিয়মীয়া চাকৰি ৰক্ষা হ’ব। ইয়াত উত্থাপিত আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰশ্নটো হ’ল – ভাৰতত কেনেকৈ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰি? যিহেতু ঘৰুৱা চাকৰিৰ কাম পৰৱৰ্তী ডাঙৰ বস্তু হ’বলৈ গৈ আছে, এজনে নিশ্চিতভাৱে অনলাইন চাকৰিলৈ সলনি কৰিব পাৰে। এইটো ভাৰতত টকা উপাৰ্জন কৰাৰ এটা সহজ উপায়। আপোনাক ঘূৰাই দিব পৰা বস্তুবোৰত আপোনাৰ সময় দিয়াতকৈ ভাল একো নাই। এতিয়া, ভাৰতত অনলাইনত ধন উপাৰ্জন কৰাৰ কেইবাটাও উপায় আছে। এই সুযোগবোৰ বিশেষকৈ শিক্ষাৰ্থী, গৃহ নিৰ্মাতা, চাকৰি প্ৰাৰ্থী বা অৱসৰপ্ৰাপ্ত ব্যক্তিসকলৰ বাবে লাভজনক। এই চাকৰিবোৰে কেৱল আপোনাৰ মাহিলী উপাৰ্জনবৃদ্ধি নকৰে কিন্তু আপুনি ভাল পোৱা বস্তুবোৰত আপোনাক বিনিয়োগ কৰি ৰাখিব।

ইউটিউব ভিডিঅ’ প্ৰস্তুত কৰি টকা উপাৰ্জন কৰক

ইউটিউবে তেওঁলোকৰ চেনেলত ভিডিঅ’ পোষ্ট কৰা ব্যক্তিসকলক তেওঁলোকৰ দৰ্শকৰ পৰিমাণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি পৰিশোধ কৰে। আপুনি প্ৰথমে ভিডিঅ’ সৃষ্টি কৰি আৰম্ভ কৰিব লাগিব। এই ভিডিঅ’বোৰ আপুনি ভবা যিকোনো বস্তুৰ বিষয়ে হ’ব পাৰে যিটো মানুহে চাব বিচাৰে। আটাইতকৈ সচৰাচৰ ভিডিঅ’ যি ৰন্ধন, বেকিং, পেইণ্টিং, মেক-আপ টিউটোৰিয়েল, চিলাই, সামগ্ৰী সমীক্ষা, নৃত্য, শেহতীয়া প্ৰযুক্তি শিকায়, আৰু তালিকাখন বাৰে বাৰে চলি থাকে। ভাৰতত ধন উপাৰ্জন আৰু এজনৰ প্ৰতিভামুদ্ৰাকৰণৰ এইটো এটা সহজ উপায়। বিশেষকৈ যেতিয়া মানুহে ঘৰত বহি থাকে, তেওঁলোকে নতুন বস্তু শিকিবলৈ অতি উৎসাহী হয়। গতিকে চাবোন বনোৱাৰ দৰে সৰল এটা শখই আপোনাক ভাৰতত টকা উপাৰ্জন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

আপুনি কেনেদৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰে ইয়াত আছে। আপুনি কেৱল আকৰ্ষণীয়, ভালদৰে বিতং আৰু ব্যাখ্যামূলক ভিডিঅ’ বনাব লাগিব। আপোনাৰ হাতত প্ৰায় 10 টা ভিডিঅ’ থাকিলে, আপোনাৰ নিজা চেনেল সৃষ্টি কৰক আৰু সেই সকলোবোৰ আপলোড কৰক। আপোনাৰ চেনেলটো চাবলৈ আৰু চাবস্ক্ৰাইব কৰিবলৈ আপোনাৰ সকলো সম্পৰ্কৰ ওচৰলৈ যোৱাটো নিশ্চিত কৰিব আৰু প্ৰাৰম্ভিক কেইমাহমানৰ বাবে অতি স্থিৰ থাকিব।

আপুনি আপোনাৰ দৰ্শক নিৰ্মাণ কৰাৰ পিছত, আপোনাৰ একাউণ্ট মুদ্ৰাকৰণ কৰক; এডচেঞ্চ ৱেবছাইটৰ পৰা গুগল এডচেঞ্চৰ বাবে আবেদন কৰক। গুগল এডচেঞ্চে প্ৰকাশকসকলক আপোনাৰ ভিডিঅ’ত পাঠ বিজ্ঞাপন বা ভিডিঅ’ বিজ্ঞাপন উপস্থাপন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আপুনি অধিকসংখ্যক দৰ্শকে সেই বিজ্ঞাপনবোৰত ক্লিক কৰাৰ দৰে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এইটো অনলাইনত টকা উপাৰ্জন কৰাৰ এটা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় কিন্তু আপুনি আপোনাৰ দৰ্শকক নিৰন্তৰ ভাৱে গঢ়ি তুলিব লাগিব।

আপুনি ওপৰোক্ত পদক্ষেপবোৰ ৰখাৰ পিছত, আপুনি প্ৰতি 1000 দৰ্শনত 200-300 টকা আৰু এক নিযুত দৰ্শনৰ বাবে প্ৰায় 65000 টকাৰ ভিতৰত সহজে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। ভাৰতৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা ইউটিউবাৰবোৰৰ ভিতৰত আছে কাৰিকৰী গুৰুজী, বিবি কি ভাইনছ, সন্দীপ মহেশ্বৰী, আৰু বহুতো। সেই মাহত তেওঁলোকৰ ভিডিঅ’ আৰু দৰ্শনৰ সংখ্যাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি তেওঁলোকে প্ৰতি মাহে লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে!

ট্ৰেন্সক্ৰিপচনবাদী (Transcriptionist)

এই চাকৰিটোৰ বাবে বেছি প্ৰশিক্ষণ বা দক্ষতাৰ প্ৰয়োজন নাই। যিকোনো লোকৰ শ্ৰৱণ ক্ষমতা আৰু দ্ৰুত টাইপিং গতি আছে তেওঁলোকে এইটো কৰিব পাৰে। এজন ট্ৰেন্সক্ৰিপচনবাদকে মূলতঃ বক্তৃতাক (লাইভ বা ৰেকৰ্ড কৰা) পাঠলৈ ৰূপান্তৰ কৰে। চিকিৎসা বৃত্তিধাৰী, ব্যৱসায়ী, বা আইনী ক্ষেত্ৰৰ বাবে প্ৰতিলিপি সেৱাৰ প্ৰয়োজন। চিকিৎসা বা আইনী ক্ষেত্ৰত কাম কৰিবলৈ, পদটোৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ আপোনাক এক নিৰ্দিষ্ট ডিগ্ৰী/প্ৰমাণপত্ৰৰ প্ৰয়োজন। কিন্তু গৱেষক বা সাংবাদিকৰ বাবে প্ৰতিলিপিবিদ হ’বলৈ, এনে ধৰণৰ কোনো ডিগ্ৰী প্ৰয়োজন নহয়। আপুনি এজন অতি দ্ৰুত টাইপিষ্ট হ’ব লাগে আৰু প্ৰশ্নত থকা ভাষাটোৰ ওপৰত ভাল আধিপত্য থাকিব লাগে যাতে আপুনি একেটা অডিঅ’ ঘণ্টাৰ বাবে শুনি নাথাকে। মনত ৰাখিব যে আপুনি অডিঅ’ৰ প্ৰতি ঘণ্টাৰ আধাৰত উপাৰ্জন কৰিব সেয়েহে এটা অডিঅ’ত গোটেই দিনটো অপচয় নকৰিব।

বেছিভাগ কোম্পানীয়ে আপোনাক যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ এটা পৰীক্ষা কৰিবলৈ বাধ্য কৰে, সেয়েহে প্ৰথমে অনলাইনত কিছুমান বিনামূলীয়া অনুশীলনী চেষ্টা কৰক:

গোট্ৰেন্সক্ৰিপ্ট অনুশীলন
শুনা আৰু লিখা
অনলাইনত বিভিন্ন ট্ৰেন্সক্ৰিপচনবাদীৰ কাম উপলব্ধ আছে যিবোৰ ঘৰৰ পৰা কৰিব পাৰি। আপুনি আনকি ফ্ৰিলাঞ্চাৰ হ’বলৈ ট্ৰেংক্ৰিবেম, ৰেভ, জিএমআৰ ট্ৰেন্সক্ৰিপচন আদিৱেপঞ্জী কৰিব পাৰে।

চাকৰিৰ ক্ষেত্ৰ আৰু আপোনাৰ এইটো কৰাৰ গতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰতিমাহে 8,000 ৰ পৰা 20,000 টকাৰ ভিতৰত এজন ট্ৰেন্সক্ৰিপচনবাদীৰ দৰমহা হয়।


ভিডিঅ’ সম্পাদক
এডোব প্ৰিমিয়াৰ প্ৰ’, ফাইনেল কাট প্ৰ’ বা কাইনেমাষ্টাৰৰ দৰে এপ্লিকেশ্বনৰ সৈতে ভালদৰে পৰিচিত লোকসকল এই কামৰ বাবে উপযুক্ত। এইবোৰ ভিডিঅ’ সম্পাদনা চফ্টৱেৰ যাৰ বাবে কিছু পৰিমাণৰ অনুশীলনৰ প্ৰয়োজন। ঘৰৰ পৰা এই কামটো সম্পূৰ্ণ হ’ব পাৰে কিন্তু যদি এজন ব্যক্তিৰ দক্ষতা থাকে, ই অত্যন্ত ভাল পৰিশোধ কৰিব পাৰে। এই কামটো কৰিবলৈ সক্ষম হ’বলৈ আপোনাক কেৱল ছফ্টৱেৰৰ যিকোনো এটাৰ সৈতে এটা লেপটপৰ প্ৰয়োজন। মসৃণ, ৰং সংশোধন আৰু আকৰ্ষণীয় ভিডিঅ’ সৃষ্টি কৰিবলৈ সকলো ভিডিঅ’ সমল নিৰ্মাতাৰ ভিডিঅ’ সম্পাদকৰ প্ৰয়োজন।
লগতে, আপুনি ভিডিঅ’ কেনেদৰে সম্পাদনা কৰিব নাজানে তেন্তে ভয় নকৰিব। এজনে কেৱল সম্পাদনা আৰম্ভ কৰিব লাগিব আৰু অনুশীলনৰ এমাহৰ ভিতৰত, সকলো সঁজুলি আৰু কৌশল আপোনাৰ পৰামৰ্শত থাকিব! বহুতো ছ’চিয়েল মিডিয়া প্ৰভাৱশালী, ব্লগাৰ, ভ্লগাৰ, সমল সৃষ্টিকৰ্তা, প্ৰডাকচন হাউচবোৰ সদায় দ্ৰুত ভিডিঅ’ সম্পাদকৰ সন্ধানত থাকে। ভাৰতত অনলাইনত যথেষ্ট ধন উপাৰ্জন কৰাৰ এইটো এটা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়।

প্ৰয়োজনীয় কাম আৰু প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ভিডিঅ’ সম্পাদক এজনৰ গড় দৰমহা হৈছে প্ৰতি মাহে প্ৰায় 20,000 ৰ পৰা 60,000 টকা।

গ্ৰাফিক ডিজাইনাৰ
এইটো আন এটা অনলাইন চাকৰি যিয়ে আপোনাক খুব কম সময়ত খুব ভাল পৰিশোধ কৰিব। এইটো সম্পূৰ্ণৰূপে ডিজিটেল আৰু সেয়েহে আপুনি এইটো ঘৰৰ পৰা সহজে কৰিব পাৰে। এজনক কেৱল কম্পিউটাৰ/লেপটপ আৰু সম্পাদনা চফ্টৱেৰৰ প্ৰয়োজন। যিসকল লোক এনিমেচন, ডিজাইন বা আনকি কাৰ্টুন স্কেচিংত আছে তেওঁলোকে এই কামটো ভাল পাব। গ্ৰাফিক ডিজাইনাৰসকলে কম্পিউটাৰ ছফ্টৱেৰ ব্যৱহাৰ কৰি বা হাতেৰে দৃশ্যমান ধাৰণা সৃষ্টি কৰে, গ্ৰাহকসকলক অনুপ্ৰাণিত, অৱগত আৰু আকৰ্ষিত কৰা ধাৰণাবোৰ যোগাযোগ কৰিবলৈ। তেওঁলোকে বিজ্ঞাপন, পুস্তিকা, আলোচনী আৰু প্ৰতিবেদনৰ বাবে সামগ্ৰিক বিন্যাস আৰু উৎপাদন ডিজাইন বিকশিত কৰে। গ্ৰাফিক ডিজাইনাৰসকলে ৰং টোন, ফ্লোচাৰ্ট, টেব আদিৰ দৰে ৱেবছাইট এটাৰ সমগ্ৰ লেআউটৰ জৰিয়তে বিকাশ আৰু চিন্তা কৰে।
গ্ৰাফিক ডিজাইনৰ চাকৰিৰ বাবে 8 টা অত্যাৱশ্যকীয় দক্ষতা

গ্ৰাফিক ডিজাইনাৰসকলৰ বাবে সৃজনশীলতা হৈছে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ দক্ষতা
টাইপোগ্ৰাফী
এডোবৰ সৃষ্টিশীল এপ্পসমূহ- বিশেষকৈ এডোব ইলাষ্ট্ৰেটৰ, ইনডিজাইন, আৰু ফটোশ্বপ – বহুতো গ্ৰাফিক ডিজাইনৰ কামৰ বাবে এক আধাৰ প্ৰয়োজনীয়তা
ইন্টাৰেক্টিভ মিডিয়া
উপস্থাপনকৰা হৈছে
গ্ৰাফিক ডিজাইনাৰ এজনৰ গড় দৰমহা প্ৰতি মাহে 20,000 টকাৰ পৰা 60,000 টকাৰ ভিতৰত হয়।
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Eassy On Himanta Biswa Sarma in Assamese : হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ জীৱনী।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱনৰাজনৈতিক জীৱনভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীমুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্রহণঅন্যান্য হিমন্ত বিশ্ব...