পেলাই দিয়া মাক্স আৰু পি পি ই কিটৰ পৰা ইটা বনোৱা মানুহজন ৷ (Indian recycle man) ৰিচাইকল মেন অফ ইণ্ডিয়া I

Date:

- Advertisement -

ভাৰতত প্ৰতিভাৰ কোনো অভাৱ নাই। আমাৰ দেশত এনে প্ৰতিভা লুকাই আছে যিয়ে সকলো লোকক আকৰ্ষণ কৰে। এনেকুৱা এটা প্ৰতিভাৰ বিষয় আজিৰ এই প্রবন্ধটো। লগতে আজি বিশ্ব পৰিৱেশৰ দিৱসৰ দিনা তেওঁৰ নাম লবই লাগিব ৷

তেওঁ গুজৰাটৰ ড০ বিনীশ দেশাই। 27 বছৰীয়া বিনিশক ৰিচাইকল মেন অফ ইণ্ডিয়া বুলিও জনা যায়। 

গুজৰাটৰ ভালচাদত জন্মগ্ৰহণ কৰা বিনিশে সদায় কিবা নতুন কৰিব বিচাৰিছিল। তেওঁ সৰুৰে পৰা সৃজনশীলতাৰ প্ৰতি যথেষ্ট আগ্ৰহী। 10 বছৰ বয়সৰ পৰা, বিনিশে ঘৰত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিছিল। তেওঁ সৰুতে তেওঁৰ পাকঘৰত এটা বাষ্প পানী পৰিৱৰ্তন কাৰী যন্ত্ৰ তৈয়াৰ কৰিছিল। তেওঁ দৃঢ়ভাৱে বিশ্বাস কৰে, “এই পৃথিৱীত এনে একো নাই যি অপ্ৰয়োজনীয়।
পুনৰ্ব্যৱহাৰ যোগ্য সামগ্ৰীৰ পৰা ইটা বনোৱাৰ ধাৰণাটো বিনিশৰ স্কুলীয়া জীৱনত আহিছিল। তেওঁলোকে সেই সকল লোকক সহায় কৰিব বিচাৰিছিল যিসকলে কম দামত ইটা তৈয়াৰ কৰি নিজৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰিছিল। 16 বছৰ বয়সত, তেওঁ তাৰ কাম আৰম্ভ কৰিছিল ৷


23 বছৰ বয়সত, দেশাই কাগজ কলৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা পি-ব্লক ইটা তৈয়াৰ কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। 


তেওঁ এই ইটাবোৰ এটা উদ্ভাৱন মেলাত প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেতিয়ালৈকে তেওঁ ৩,০০০ ইটা তৈয়াৰ কৰিছিল। 

এতিয়ালৈকে, বিনিশেৰে নিৰ্মিত ইটাৰ কেইবাটাও ঘৰ আৰু কেইবাটাও অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। কেৱল গুজৰাটেই নহয় মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশেও ইয়াৰ জৰিয়তে বহুতো অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰিছে। 
কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ জীৱন সলনি কৰিছে। বিভিন্ন স্তৰত, চৰকাৰ আৰু প্ৰশাসনে জীৱন ৰক্ষা আৰু সংক্ৰমণ বিয়পা প্ৰতিহত কৰিবলৈ সংকটৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।


 কৰোনাৰ বাবে দেশত একক মাস্ক  , হাতমোজা আৰু পিপিই কিট ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে ৷ তাৰ ফলত দেশত আবৰ্জনা বৃদ্ধি পাইছে ইয়াত 52 শতাংশ পিপিই সামগ্ৰী, 45 শতাংশ কাগজৰ আৱৰ্জনা আৰু 3 শতাংশ আঠা ব্যৱহাৰ কৰা হয়।


তাৰফলত দেশখনত কেইবা মেট্ৰিক টন জৈৱ চিকিৎসা আৱৰ্জনা উৎপন্ন হৈছে, বিনিশে ইয়াৰ সৈতে কিবা সৃষ্টিশীল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। আৰু  তাৰ পৰা পি ব্লক ২.০ ইটা তৈয়াৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। 


 ইটা বনোৱাৰ আগতে সংগ্ৰহ কৰা চিকিৎসা আৱৰ্জনা তিনিদিনৰ বাবে আছুটীয়াকৈ ৰাখে। তাৰ পিছত সিহঁতৰ পৰা ইটা তৈয়াৰ কৰা হয়। 


তেওঁ আৱৰ্জনা মাস্ক আৰু পিপিই কিটৰ পৰা ইটা তৈয়াৰ কৰা প্ৰথম জন ব্যক্তি । তেওৰ  ইটাত 2 টকা 80 পইচা ব্যয় হয়।

এই মহামাৰীৰ সময়ত ডঃ দেশাইৰ কামে আমাক সকলোকে অনুপ্ৰাণিত কৰে ৷



- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Eassy On Himanta Biswa Sarma in Assamese : হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ জীৱনী।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱনৰাজনৈতিক জীৱনভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীমুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্রহণঅন্যান্য হিমন্ত বিশ্ব...