পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ভয়ানক জেল ৷ শাস্তি সহিব নোৱাৰি আত্মহত্যা কৰিব লগা হৈছিল বহু কয়দী ৷

Date:

- Advertisement -




এই পৃথিৱীত একাধিক কাৰাগাৰ আছে, কোনোবা বিপদজনক কিছুমান ভয়ানক, আৰু কিছুমান অত্যন্ত চমৎকাৰ, কিন্তু আজি আমি আপোনাক এনে এখন কাৰাগাৰৰ বিষয়ে ক’বলৈ গৈ আছোঁ যৰ পৰা কেতিয়াও পলাই যাব যোৱাটো সম্ভৱ নহয় । যদিও বহুতো বন্দীয়ে চেষ্টা কৰিছিল, যদিও তেওঁলোকে সফল হ’ব হব নাছিল ।

আলকাট্ৰাজ কাৰাগাৰৰ, এই কাৰাগাৰটো কেলিফৰ্ণিয়াৰ চান ফ্ৰান্সিস্কোৰ উপকূলৰ ক্ষাৰ দ্বীপত অৱস্থিত। এই কাৰাগাৰখন ১৯৩৪ চনত মুকলি কৰা হৈছিল।


এই কাৰাগাৰটো বিপদজনক বন্দীসকলৰ বাবে আছিল

কোৱা হয় যে এই .কাৰাগাৰত আমেৰিকাৰ আটাইতকৈ বিপদজনক কয়দীসকল আছিল । 
যদিও কাৰাগাৰৰ ২৯ বছৰৰ ইতিহাসত মুঠ ৩৬ জন বন্দীয়ে ইয়াৰ পৰা পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, যদিও তেওঁলোকৰ ১৪ জনক আকৌ বন্দী কৰা হৈছিল, আনহাতে কিছুমানক আৰক্ষীয়ে গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল আৰু কিছুমান পানীত ডুব গৈছিল। আনকি পাঁচজন বন্দীৰ মৃতদেহও আৰক্ষীয়ে বিচাৰি পোৱা নাছিল। কঠোৰ নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা আৰু ঠাণ্ডা চান ফ্ৰাঞ্চিস্কো উপসাগৰৰ পানীৰে আৱৰি থকা কাৰাগাৰখন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী কাৰাগাৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল যাৰ পৰা কোনো বন্দী কেতিয়াও পলাই যোৱাটো সম্ভৱ হোৱা নাছিল ।

এই কাৰাগাৰৰ নিয়ম আৰু ৰক্ষীসকল ইমান কঠোৰ আছিল যে বন্দীসকলে ইয়াক সহ্য কৰিব পৰা নাছিল আৰু তেওঁলোকে আত্মহত্যা কৰিছিল। আত্মহত্যা কৰা বন্দীসকলৰ আত্মা সেই কাৰাগাৰত এতিযা ও ঘূৰি ফুৰে আৰু কেতিয়াবা ভয়ানক কাৰ্যকলাপও অনুভৱ কৰাই । আৰু কেতিয়াবা চিঞৰ বাখৰ শুনিবলৈ পোৱা যায় ৷

কাৰাগাৰৰ তত্বাৱধানৰ বাবে যথেষ্ট খৰচ বাবে ইয়াক ১৯৬৩ চনত বন্ধ কৰি দিয়া হয়। আজিও লাখ লাখ লোকে এই কাৰাগাৰখন চাবলৈ আহে, যাক “দ্য ৰক” বুলিও কোৱা হয়।
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related