তামৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী কিয় ?

Date:

- Advertisement -
Why is using copper containers beneficial for health?

- Advertisement -

আপুনি আপোনাৰ ঘৰত কিছুমান তামৰ জগ বা পাত্ৰ দেখিছে যি আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে সঁচাকৈয়ে উপকাৰী। আপুনি বিশ্বাস কৰিব নোৱাৰিলে নেকি? ইয়াক কেৱল এটা পৌৰাণিক কাহিনী বুলি সন্দেহ কৰা হয় ? নে বিজ্ঞান এই কথাৰ আঁৰত লুকাই আছে ?  ই আয়ুৰ্বেদতো সহায়ক যাৰ ইতিবাচক লাভালাভ আছে।  তামৰ পাত্ৰত খোৱা পানীৰ নিম্নলিখিত লাভালাভবোৰ চাওঁ আহক।

বেক্টেৰিয়া ধ্বংস কৰে: তামৰ বীজাণুমুক্তকৰণ প্ৰভাৱই প্ৰাকৃতিকভাৱে বেক্টেৰিয়া ধ্বংস কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ, ই ই.কোলাই আৰু এছ.অৰিয়াছ নামৰ দুটা বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে যিবোৰ আমাৰ পৰিৱেশত পোৱা যায় আৰু মানৱ শৰীৰত ৰোগৰ সৃষ্টি কৰে। ই ডায়েৰিয়া, আমাশয় আৰু জণ্ডিচৰ দৰে সাধাৰণ পানী-লগা জ্বৰ কৰাত সহায়ক। ই পানী পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে আৰু এনেদৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে।

- Advertisement -

আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু গাঁঠিৰ প্ৰদাহৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে: প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণৰ উপস্থিতিয়ে আপোনাক আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছৰ দৰে ফুলা গাঁঠিৰ ফলত হোৱা বিষ আৰু বিষ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব। লগতে, ই আপোনাৰ হাড় আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত সহায়ক। এনেদৰে তামৰ পাত্ৰৰ সৈতে খোৱা পানীয়ে ৰোগবোৰৰ বিষ আৰু বিষৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

পাচন তন্ত্ৰ বৃদ্ধি কৰে: বদহজম এতিয়া বহুলোকে সন্মুখীন হোৱা এক মুখ্য স্বাস্থ্য সমস্যা। কিছুমানে এচিডিটি, গেছ আৰু বদহজমত ভুগিব পাৰে যিবোৰ পাচন তন্ত্ৰৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ সমস্যা।  তামৰ এনে গুণাগুণ আছে যি ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া ধ্বংস কৰাৰ ক্ষমতা ৰাখে আৰু পাকস্থলীৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে। এনেদৰে ই আলচাৰ, বদহজম আৰু সংক্ৰমণৰ প্ৰতিকাৰ হিচাপে পৰিগণিত হয়। 

- Advertisement -

ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰক: আপুনি আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আহাৰ খোৱাৰ সময় সূচী অনুসৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব নালাগে । কিন্তু যেতিয়া আপুনি নিয়মীয়াকৈ তামৰ পাত্ৰত সঞ্চিত পানী খায়, ই আপোনাক আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব। ই চৰ্বি ভাঙি শৰীৰৰ পৰা আঁতৰ কৰে আৰু এনেদৰে স্বাস্থ্যকৰ ওজন বজাই ৰাখে ।

কাৰ্ডিও ভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে: মানুহে হৃদৰোগক ভয় কৰে কিয়নো ই নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব লগা এক ডাঙৰ ৰোগ। কিন্তু তামৰ পাত্ৰৰ সহায়ত, আপুনি হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰি হৃদৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। তামে ৰক্তচাপ, হৃদস্পন্দনৰ হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু অধ্যয়ন অনুসৰি কলেষ্টেৰলৰ লগতে ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে। ই ৰক্তনলীবোৰ বিস্তাৰিত কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজৰ উন্নত প্ৰবাহ হয়। সেয়েহে, আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিবলৈ তামৰ সঞ্চাৰিত পানী খোৱাটো নিশ্চিত কৰিব।




Disclaimer : এই সঁজুলিটোৱে চিকিৎসা পৰামৰ্শ প্ৰদান নকৰে। সমলটো কেৱল তথ্যমূলক উদ্দেশ্যৰ বাবে আৰু ই চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ বা পেছাদাৰী চিকিৎসা পৰামৰ্শ বা অন্যান্য স্বাস্থ্য পৰামৰ্শৰ বিকল্প নহয়। এইটো এনেকুৱা হোৱাৰ উদ্দেশ্য বা বুজাই দিয়া হোৱা নাই। অনুগ্ৰহ কৰি পেছাদাৰী চিকিৎসা পৰামৰ্শ উপেক্ষা নকৰিব ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related