গণতন্ত্ৰ দিৱস 2022: ইতিহাস, তাৎপৰ্য ।Republic Day 2022: History, Significance

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

ভাৰতীয় সংবিধান গ্ৰহণ ৰ বাবে প্ৰতি বছৰে 26 জানুৱাৰীত গণতন্ত্ৰ দিৱস পালন কৰা হয়, যি টো মূলতঃ 1950 চনৰ 26 জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হৈছিল।

গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন সদায় বাৰ্ষিক গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কুচকাৱাজৰ লগতে কেইবাটাও সামৰিক আৰু সাংস্কৃতিক মহড়াৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয় যিবোৰ আয়োজন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীয়েও গৌৰৱৰে যাত্ৰা কৰে আৰু এয়া সঁচাকৈয়ে সাক্ষী হোৱাৰ দৃশ্য।

- Advertisement -

Republic Day 2022: History

- Advertisement -

যেতিয়া ভাৰতে 1947 চনত স্বাধীনতা অৰ্জন কৰিছিল, ইয়াৰ নিজা সংবিধান নাছিল। দৰাচলতে, ইয়াৰ আইনবোৰ সাধাৰণতে এক উমৈহতীয়া আইন প্ৰণালী আৰু “ভাৰত চৰকাৰ আইন, 1935″ৰ এক পৰিৱৰ্তিত সংস্কৰণৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল। সেয়েহে, কেইদিনমান পিছত, নতুনকৈ স্বাধীন ভাৰতৰ বাবে এখন সংবিধান প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে এখন খচৰা সমিতি গঠন কৰা হৈছিল। ড০ বি আৰ আম্বেদকাৰক খচৰা সমিতিৰ মুৰব্বী হিচাপে বাছনি কৰা হৈছিল আৰু ভাৰতীয় সংবিধানৰ বাবে তেওঁক মুখ্যতঃ কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল যিটো আজি সকলো ভাৰতীয় নাগৰিকে মানি চলে। সেয়েহে, দুবছৰৰ অপৰিসীম কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পিছত, ভাৰতীয় সংবিধান 1950 চনৰ 26 জানুৱাৰীত গৃহীত হৈছিল।

ইয়াৰ উপৰিও, ২৬ জানুৱাৰী তাৰিখটো বাছনি কৰা হৈছিল কিয়নো ১৯২৯ চনৰ একে তাৰিখ আছিল, যেতিয়া ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছে ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ ঘোষণাপত্ৰ (পূৰ্ণ স্বৰাজ) জাৰী কৰিছিল।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে ক’বলৈ গ’লে, ভাৰতীয় সংবিধান ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হৈছিল। ভাৰতৰ সংবিধান প্ৰস্তুত কৰাৰ লক্ষ্যৰে অনুষ্ঠিত সংবিধান সভাই ১৯৪৬ চনৰ ৯ ডিচেম্বৰত ইয়াৰ প্ৰথম অধিৱেশন অনুষ্ঠিত কৰে। অন্তিম অধিৱেশন১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত সমাপ্ত হৈছিল আৰু তাৰ এবছৰ পিছত সংবিধান গৃহীত হৈছিল। ভাৰতে তিনি বছৰ আগতে ১৯৪৭ চনত স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। 

১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ শাসনলৈ আহিছিল।

গণতন্ত্ৰ দিৱস 2022: তাৎপৰ্য

গণতন্ত্ৰ দিৱস ভাৰতীয় ইতিহাসৰ এক স্মৰণীয় দিন কিয়নো আজিৰ দিনটোতে ভাৰতে নিজৰ সংবিধান গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ভূমিৰ নিজা আইন ঘোষণা কৰিছিল। অৱশেষত ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক ভাৰত চৰকাৰ আইন (১৯৩৫) সলনি কৰা হয় আৰু দেশখনে এক নতুন আৰম্ভণি কৰিবলৈ সাজু হয়।

ইয়াৰ উপৰিও, আজিৰ দিনটোতে ভাৰতৰ সংবিধানৰ প্ৰস্তাৱনা কাৰ্যকৰী হৈছিল। প্ৰস্তাৱনা হৈছে মুখ্যতঃ এক বিস্তৃত বিবৃতি যিয়ে সংবিধানৰ মূল নীতিসমূহ উপস্থাপন কৰে।

সেয়েহে, এই দিনটো সদায় গৌৰৱেৰে উদযাপন কৰা হ’ব কিয়নো ই ভাৰতৰ এক সাৰ্বভৌম গণৰাজ্যলৈ পৰিৱৰ্তনচিহ্নিত কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related