কৰোনা ভেকছিন: কৰোনা ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি বিনামূলীয়া গতিকে বুষ্টাৰৰ বাবে কিয় পৰিশোধ কৰিব লাগিব

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

কৰোনাভাইৰাছৰ মহামাৰী কোভিড-19ৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতত টিকাকৰণ অভিযানৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায় দেওবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ সকলো লোকক তৃতীয় বুষ্টাৰ বা প্ৰেকচন পালি প্ৰদান কৰাৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে। এতিয়ালৈকে, কেৱল 60 বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকক বুষ্টাৰ পালি দিয়া হৈছিল। চৰকাৰে নতুন সিদ্ধান্তত এইটোও স্পষ্ট কৰি দিছে যে প্ৰেছক্ৰিপশ্বন পালিটো কেৱল 60 বছৰৰ অধিক বয়সৰ বৃদ্ধসকলক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰা হ’ব, আৰু তেওঁলোকৰ বয়সৰ তলৰ লোকসকলে ভেকছিন পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰশ্ন উত্থাপিত হ’বলৈ ধৰিছে যে চৰকাৰে বিনামূলীয়াকৈ দুটা পালি দিব পাৰে আৰু 60 বছৰৰ অধিক বয়সৰ বৃদ্ধসকলক বিনামূলীয়াকৈ তৃতীয় পালিটো দিব পাৰে, তেনেহ’লে 18 ৰ পৰা 60 বছৰ বয়সৰ লোকসকলেও তৃতীয় পালিটো বিনামূলীয়াকৈ কিয় প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰে?

- Advertisement -

ভাৰতীয় ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য ফাউণ্ডেশ্যনৰ (পিএইচএফআই) সভাপতি কে শ্ৰীনাথ ৰেড্ডীয়ে  বাতৰি কাকত দ্য টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়া (টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়া)ত তেওঁৰ প্ৰবন্ধৰ জৰিয়তে কয় যে  15 বছৰৰ অধিক বয়সৰ জনসংখ্যাৰ 96 শতাংশই কৰোনা ভেকছিনৰ কমেও এটা পালি লাভ কৰিছে আনহাতে 83 শতাংশক দুয়োটা পালি দিয়া হৈছে। চৰকাৰে এতিয়া স্বাস্থ্য কৰ্মী, আৰু 60 বছৰৰ অধিক বয়সৰ বৃদ্ধসকলকে ধৰি সকলো ফ্ৰণ্টলাইন কৰ্মীক বিনামূলীয়াকৈ বুষ্টাৰ পালি প্ৰদান কৰি আছে।

১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোক আৰু দ্বিতীয় ভেকছিন গ্ৰহণ কৰাৰ ৯ মাহ পিছত লোকসকলে কৰোনা ভেকছিনৰ তৃতীয় পালি গ্ৰহণ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। শুক্ৰবাৰে কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে এই ঘোষণা কৰিছে। কেইদিনমানৰ ভিতৰতে কেন্দ্ৰই এই সন্দৰ্ভত বিতং নিৰ্দেশনা ঘোষণা কৰিব।

চিৰাম ইনষ্টিটিউটে সিদ্ধান্ত লৈছে যে কভিশ্বিল্ডৰ মূল্য প্ৰতিটো পালিৰ বাবে ৬০০ টকাৰ পৰা ২২৫ টকা হ’ব।

- Advertisement -

অৱশ্যে, 18 ৰ পৰা 60 বছৰৰ বাবে বিনামূলীয়া বুষ্টাৰ পালি কিয় নহয়?

দৰাচলতে, কৰোনাৰ ইমান বোৰ প্ৰকাৰ আছিল যে পৃথিৱীৰ বহুতো দেশত, তৃতীয় পালিটো দিয়াৰ বাবে কোৱা হৈছিল। এতিয়ালৈকে এইটো স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে আগতীয়া সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাতকৈ গুৰুতৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে বিদ্যমান ভেকছিনবোৰ অধিক কাৰ্যকৰী, সেয়েহে 60 বছৰৰ অধিক বয়সৰ বৃদ্ধসকলক বিনামূলীয়াকৈ বুষ্টাৰ পালি দিয়াৰ ব্যৱস্থা অব্যাহত থাকিব। দৰাচলতে, কৰোনা ভাইৰাছে বৃদ্ধ আৰু গুৰুতৰ ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলৰ ওপৰত এক মাৰাত্মক প্ৰভাৱ পেলায়। এনে পৰিস্থিতিত, বিশেষজ্ঞৰ এটা ডাঙৰ অংশই পৰামৰ্শ দিয়ে যে সকলোকে বুষ্টাৰ পালি দিয়াৰ সলনি, যাৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ আশংকা থাকে বা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হ’লে প্ৰাণ হেৰুওৰ আসংকা থাকে। যিসকল লোকৰ ৰোগৰ কোনো লক্ষণ নাথাকে বা সংক্ৰমণ হোৱাৰ পিছত স্বাভাৱিক লক্ষণ থকাৰ সম্ভাৱনা থাকে তেওঁলোকক বুষ্টাৰ পালি দিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই বুলি বিবেচনা কৰা হৈছে ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related