কবিতা দেৱী: ভাৰতৰ প্ৰথম WWE মহিলা মল্লযোদ্ধা,

Date:

- Advertisement -
Kabita Devi WWE

- Advertisement -

জিন্দৰ মহল আৰু দ্য গ্ৰেট খালিৰ পিছত, আমাৰ এগৰাকী ভাৰতীয় মহিলা আছে যি বিশ্ব কুস্তি মনোৰঞ্জন (WWE)ত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল আৰু দেশলৈ সুনাম কঢ়িয়াই আনিছিল। ইয়াত আমি কবিতা দালাল ওৰফে মল্লযোদ্ধা কবিতা দেৱীৰ বিষয়ে কথা পাতিবলৈ গৈ আছো । , যি হৈছে WWEত কুস্তি কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা পেছাদাৰী মল্লযোদ্ধা।

কবিতাৰ জন্ম হৈছিল হাৰিয়ানাৰ জিন্দ জিলাত। সৰুৰে পৰা, তাই প্ৰতিভাশালী আছিল। কবিতাৰ ভায়েক গৌৰৱে এইকথা বুজি পাইছিল আৰু তাইক পঢ়িবলৈ আৰু ভাৰোত্তোলনকৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিছিল। 2009 চনত, কবিতা সাধাৰণ ছোৱালীৰ দৰে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। 2010 চনত মাতৃ হোৱাৰ পিছত, তেওঁ খেলপথাৰৰ পৰা নিজকে প্ৰায় আঁতৰাই ৰাখিছিল। এনে পৰিস্থিতিত তাইৰ স্বামীয়ে তাইক বুজাই ছিল আৰু তাইক পথাৰলৈ ঘূৰি যাবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। কবিতাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমে ৰং আনিছিল আৰু দীঘলীয়া সংগ্ৰামৰ পিছত, তেওঁ সফলতা অৰ্জন কৰিছিল। 2017 চনত, তেওঁ WWE এনএছটিত যোগদান কৰিছিল আৰু কেতিয়াও পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাছিল। 

- Advertisement -

Kabita Devi

এজন সক্ৰিয় মল্লযোদ্ধা হিচাপে, তেওঁ নিৰন্তৰ ভাৱে তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু দেশলৈ সুনাম কঢ়িয়াই আনিছিল। তেওঁ নিজকে কেৱল ভাৰতৰ পৰা অহা প্ৰথম মহিলা প্ৰ’ৰেছলাৰ হিচাপেই প্ৰতিষ্ঠা কৰা নাছিল। তেওঁ ভাৰতৰ আন্তৰ্জাতিক পৰ্যায়ৰ পাৱাৰলিফটিং এথলীটও হৈছিল। দক্ষিণ এছিয়ান গেমছত তেওঁৰ ৭৫ কিলোগ্ৰাম শাখাত সোণৰ পদক আছে। কবিতা একেৰাহে চাৰিবাৰ জ্যেষ্ঠ ৰাষ্ট্ৰীয় চেম্পিয়ন, আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়াত চেম্পিয়ন হৈছে। 

- Advertisement -

‘দ্য গ্ৰেট’ খালীক গুৰু হিচাপে গণ্য কৰা কবিতাটোৰ এটা বিশেষত্ব হ’ল যে তেওঁ ছালৱাৰ-কামিজ পিন্ধি আঙুঠিটোত প্ৰৱেশ কৰে। দৰাচলতে, তেওঁ সমাজলৈ এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব বিচাৰে যে ভাৰতীয় মহিলাসকল কাৰো তুলনাত দুৰ্বল নহয়। কবিতাক তেওঁৰ খেলৰ বাবে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দৰ হাতত ‘ফাৰ্ষ্ট লেডী’ সন্মান প্ৰদান কৰা হৈছে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related