উচ্চ ৰক্তচাপ (High Blood Pressure ): এক নিৰৱ হত্যাকাৰী (Silent Killer)আৰু ইয়াৰ পৰিচালনাৰ উপায়

Date:

- Advertisement -

High Blood Pressure : বিশ্বজুৰি প্ৰতিজন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায় এজন উচ্চ ৰক্তচাপত আক্ৰান্ত। এই অৱস্থা সচৰাচৰ লক্ষণবিহীন হৈ থাকে, যাৰ ফলত একে উচ্চ ৰক্তচাপ ‘চাইলেন্ট কিলাৰ’ বুলি জনা যায়। প্ৰতি পাঁচজনৰ ভিতৰত মাত্ৰ এজনৰহে এই অৱস্থাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ মাজত থাকে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO) অনুমান কৰে যে যদি উচ্চ ৰক্তচাপৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰা যায়, তেন্তে ২০৫০ চনৰ ভিতৰত ৭.৬ কোটি লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰি।

 উচ্চ ৰক্তচাপ হ’লে শৰীৰৰ ধমনীবোৰে অক্সিজেনযুক্ত তেজ অংগলৈ কঢ়িয়াই নিয়াৰ কামত ব্যাঘাত ঘটায়। উচ্চ ৰক্তচাপৰ ফলত এই ধমনীবোৰ ডাঠ বা জঠৰ হয়, যাৰ ফলত ক্লট সৃষ্টি হয়। এই ক্লটবোৰ হৃদযন্ত্ৰ বা মগজুলৈ গৈ হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোকৰ সৃষ্টি কৰে। 

- Advertisement -

উচ্চ ৰক্তচাপ পৰিচালনাৰ বাবে কেইটামান পৰামৰ্শ :

 ১. ধূমপান

ধূমপান আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ সংযোগ অতি বেয়া। ধূমপানে তেজত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নিৰ্গত কৰে, যাৰ ফলত ৰক্তবাহী নলীবোৰ সংকুচিত হৈ ৰক্তচাপ বৃদ্ধি পায়। ধূমপানে সময়ৰ লগে লগে ধমনীৰ ক্ষতি কৰে, যাৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হয়। অতএব, উচ্চ ৰক্তচাপ পৰিচালনাৰ বাবে ধূমপান এৰিব লাগে।

২. নিমখ

অত্যধিক নিমখ সেৱনৰ ফলত শৰীৰত পানী ধৰি ৰাখে, যাৰ ফলত ৰক্তচাপ বৃদ্ধি পায়। এই অতিৰিক্ত তৰল পদাৰ্থই ধমনীবোৰৰ বেৰত চাপ পেলায় আৰু সময়ৰ লগে লগে ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে। উচ্চ ৰক্তচাপৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকিবলৈ নিমখৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব লাগে।

৩. টোপনি

অপৰ্যাপ্ত বা বেয়া মানৰ টোপনিৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপত অৰিহণা যোগাব পাৰে। টোপনিয়ে কৰ্টিছলৰ দৰে ষ্ট্ৰেছ হৰম’ন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। দীৰ্ঘদিনীয়া টোপনিৰ অভাৱৰ ফলত স্নায়ুতন্ত্ৰৰ কাৰ্য্যকলাপ বৃদ্ধি পায়, যাৰ ফলত ৰক্তচাপ বৃদ্ধি পায়। টোপনিৰ মানদণ্ড উন্নত কৰি উচ্চ ৰক্তচাপ পৰিচালনা কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

৪. মানসিক চাপ

মানসিক চাপৰ ফলত শৰীৰৰ “যুদ্ধ বা উৰণ” প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত সাময়িকভাৱে হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি পায় আৰু ৰক্তচাপ বৃদ্ধি পায়। দীৰ্ঘদিনীয়া মানসিক চাপৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপত অৰিহণা যোগাব পাৰে। শিথিলতা কৌশল, নিয়মীয়া শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ, পৰ্যাপ্ত টোপনি, আৰু পেশাদাৰ সহায়ৰ জৰিয়তে মানসিক চাপ পৰিচালনা কৰিব পাৰে।

MUST READ  Life Style: সপোনত ক’লা সাপ দেখাটো শুভ নে অশুভ? জীৱনৰ কোনটো পৰিঘটনাৰ ইংগিত দিয়া হৈছে জানি লওক

উচ্চ ৰক্তচাপ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্বাস্থ্য সমস্যা। সময়ত নিয়ন্ত্ৰণ নকৰিলে ইয়াৰ ফলত হৃদৰোগ, ষ্ট্ৰোক, আৰু অন্যান্য মাৰাত্মক অৱস্থাৰ সৃষ্টি হয়। সঠিকভাৱে স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ অনুসৰণ কৰি উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য গ্ৰহণ, নিয়মিত ভ্ৰমণ, ধূমপান এৰা, নিমখৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰা, পৰ্যাপ্ত টোপনিৰ সাৰথিৰ পৰা উচ্চ ৰক্তচাপৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি সুস্থ জীৱনযাপন কৰিব পাৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...

নিৰামিষভোজীতো প্ৰটিন-ভিটামিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে ।

মাছ আৰু মাংস খালে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ প্ৰটিন আৰু ভিটামিন...