International Coffee Day: বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফি, এক কাপৰ দাম ৬০০০ টকা!

Date:

- Advertisement -




International Coffee Day : আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কফি দিৱসঃ কফি প্ৰেমীৰ অভাৱ নাই, কিন্তু বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফিৰ বিষয়ে জানেনে, যাৰ নাম কপি লুৱাক। গতিকে ইয়াক কিয় ইমান বিশেষ আৰু কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয  ।

- Advertisement -
 
 
 
কফি আজিৰ জীৱনৰ এক অপৰিহাৰ্য অংগ হৈ পৰিছে। ০১ অক্টোবৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কফি দিৱস পালন কৰা হয়। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল একেটা কফি বহু ভিন্ন সোৱাদত তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু সেইবাবেই ই সদায় মানুহৰ মাজত প্ৰিয় পানীয় হৈয়েই থাকে। অফিচত এলাহ দূৰ কৰিবলৈ আৰু কেতিয়াবা শক্তিৰ বাবে প্ৰি-ৱৰ্কআউট হিচাপেও মানুহে কফি খায়। সমগ্ৰ বিশ্বতে কফি প্ৰেমীৰ অভাৱ নাই। দামী কেফেলৈ গৈ মানুহে কফিৰ বাবে ৫০০ৰ পৰা ৬০০ টকা দিয়ে। আপুনি জানেনে পৃথিৱীৰ কোনটো কফি আটাইতকৈ দামী আৰু ইয়াৰ বিশেষত্ব কি? গতিকে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী কফিৰ বিষয়ে জানো আহক।

 

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী কফিৰ কথা ক’বলৈ গ’লে তথ্য অনুসৰি ইয়াৰ এটা কাপৰ বাবে আপুনি হয়তো প্ৰায় ৬ হাজাৰ টকা খৰচ কৰিব লাগিব, আৰু এই কফিৰ নাম হ’ল ‘কোপি লুৱাক’। জানি লওক এই কফি কিয় ইমান বিশেষ।

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী কফি মেকুৰীৰ মলৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়!

কোপি লুৱাক বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফি বুলি কোৱা হয় আৰু হয়তো জানি আচৰিত হ’ব যে এই কফি বিশেষ ধৰণৰ মেকুৰীৰ মলৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এতিয়াও মানুহে ইয়াৰ বাবে হাজাৰ হাজাৰ টকা খৰচ কৰে। আচলতে ইণ্ডোনেছিয়াত কফিক কপি বুলি কোৱা হয়। যি মেকুৰীৰ মলৰ পৰা এই কফি প্ৰস্তুত কৰা হয় তাৰ নাম পাম চিভেট, কিন্তু ইণ্ডোনেছিয়ান ভাষাত ইয়াক লুৱাক বুলি কোৱা হয়।

 

- Advertisement -

কোপি লুৱাক কফি কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয়?

কপি লুৱাক কফি পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰে প্ৰস্তুত কৰা হয়। কফিৰ গুটি অৰ্থাৎ জামু চিভেটক খুৱাই দিয়া হয় আৰু তাৰ পিছত ইহঁতৰ অন্ত্ৰত ফৰ্মেট কৰা হয়। ইয়াৰ পিছত চিভেটৰ মলৰ পৰা কফিৰ বীন আঁতৰোৱাৰ পিছত ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰি ৰ’দত শুকুৱাই কফিৰ গুটি পোৰাৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা হয়।

কপি লুৱাক ইমান দামী কিয়?

আচলতে এই কফি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ বহুত সময় আৰু কষ্টৰ প্ৰয়োজন হয়। একে সময়তে এই কফি সাধাৰণ কফিতকৈ অধিক পুষ্টিকৰ। চিভেট মেকুৰীৰ পেটৰ পৰা যেতিয়া কফিৰ বীন ওলাই আহে তেতিয়া ইয়াৰ অন্ত্ৰৰ পৰা পাচন এনজাইমবোৰো ইয়াত মিহলি হৈ পৰে আৰু এই কফি অতি পুষ্টিকৰ হৈ পৰে। এই কাৰণেই কোপি লুৱাকৰ দাম ইমান বেছি।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related