অৱসৰৰ পিছত সেনাই নিজৰ কুকুৰ ঘোঁৰাবোৰক গুলীয়াই হত্যা কৰে নেকি? এইটো কিমান সত্য

Date:

- Advertisement -

 

Does the Army shoot its dog horses after retirement? How true is this

- Advertisement -

কোৱা হয় যে ভাৰতীয় সেনাই অৱসৰৰ পিছত নিজৰ কুকুৰ-ঘোঁৰাক গুলীয়াই মাৰে। সেনাৰ গুলীচালনাৰ সৈতে জড়িত বহু তথ্য ছ’চিয়েল মিডিয়াতো প্ৰচাৰিত হয় আৰু ইণ্টাৰনেটত বহুতো বাতৰি প্ৰকাশ পাইছে, যাৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে অৱসৰৰ পিছত কুকুৰকেইটাক সেনাই হত্যা কৰে। ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে সেনাৰ এই আচৰণ সন্দৰ্ভতো বহু ধৰণৰ অভিযোগ উত্থাপন হয় আৰু ইয়াক অমানৱীয় কাৰ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। 

কিন্তু প্রশ্নটো হ’ল, এই বিষয়টোত কিমান সত্যতা আছে আৰু সঁচাকৈ সেনাই এই কাম কৰেনে?  

- Advertisement -

 যেতিয়া কুকুৰ বা ঘোঁৰা সেনাবাহিনীৰ পৰা অৱসৰ লয়, তেতিয়া তেওঁলোকক অৱসৰৰ পিছত সেনাই নিজৰ কুকুৰ ঘোঁৰাবোৰক গুলীয়াই হত্যা কৰে নেকি? 

ভাৰতীয় সেনাবাহিনীৰ জোৱানসকলৰ দৰে কুকুৰকো নিযুক্তি দি বিশেষ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হয়। প্ৰশিক্ষণত তেওঁলোকক বোমা বা যিকোনো বিস্ফোৰক হুমুনিয়াহ বিচাৰি উলিওৱাবলৈ  সক্ষম কৰা হয়। সেনাবাহিনীত বেছিভাগেই আছে লেব্ৰাডৰ, জাৰ্মান শ্বেফাৰ্ড, বেলজিয়াম শ্বেফাৰ্ড জাতৰ কুকুৰ। কেৱল এয়াই নহয়, এই কুকুৰবোৰৰ ৰেংক আৰু নামো আছে আৰু অৱসৰ লোৱাৰ লগে লগে বহুতো ৰীতি-নীতি পালন কৰা হয়। শেহতীয়াকৈ ইউক্ৰেইনে আনকি ৰাছিয়াৰ যুদ্ধৰ শ্ৰেষ্ঠ কামৰ বাবে এটা কুকুৰকো সন্মান জনাইছে। 

সেনাই সঁচাকৈয়ে কুকুৰক গুলীয়াই হত্যা কৰে নেকি? 

- Advertisement -

এতিয়া প্ৰশ্ন হয় সেনাই সঁচাকৈয়ে কুকুৰক গুলীয়াই হত্যা কৰে নেকি? দ্য প্ৰিন্টত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদনত সেনাবাহিনীৰ মুখপাত্ৰৰ সৈতে হোৱা এক বাৰ্তালাপত কোৱা হৈছিল যে এই তথ্য ভুল। এই প্ৰতিবেদনত সেনাৰ মুখপাত্ৰই কৈছিল, “২০১৫ চনত চৰকাৰৰ অনুমোদনৰ পিছত সেনাই জীৱ-জন্তুৰ ইউথেনাচিয়া (দয়া-হত্যা) বন্ধ কৰি দিছে।”অৰ্থাৎ সেনাবাহিনীত অৱসৰ লোৱাৰ পিছত কুকুৰক গুলীয়াই হত্যা কৰা নহয়। তেওঁ কৈছিল যে ইউথেনাচিয়া কেৱল সেইসকলক হে দিয়া হয়, যিসকল দুৰাৰোগ্য ৰোগত ভুগি আছে। এনে অৱস্থাত তেওঁলোকক হত্যা কৰা হয়। 

গুলীবিদ্ধ হোৱাৰ দাবীৰ আঁৰৰ যুক্তি কি? সেনাই কুকুৰক গুলীয়াই হত্যা কৰা দাবীৰ আঁৰত কোৱা হয় যে সেনাই কুকুৰ হত্যা কৰে কাৰণ ভাৰতীয় সেনাই আগতে দেশৰ নিৰাপত্তাৰ কথা মনত ৰাখি এনে কৰিছিল। সেনাৰ মানুহে আগতে আশংকা কৰিছিল যে অৱসৰৰ পিছত যদি কুকুৰটো দুষ্টৰ( উগ্ৰপন্থী) হাতত পৰে, তেন্তে সেয়া কঠিন হ’ব পাৰে বা তেওঁলোকক সহায় কৰিব পাৰে । এনে অৱস্থাত এই বিশেষজ্ঞসকলে কুকুৰবোৰক যাতে অপব্যৱহাৰ নকৰে তাৰ বাবে গুলীয়াই হত্যা কৰে। ইয়াৰ লগতে সেনাবাহিনীৰ নিৰাপদ আৰু চোৰাংচোৱা ঘাটিৰ সম্পর্কে সম্পূৰ্ণ তথ্যও ইয়াত আছে বুলি কোৱা হৈছে৷ 

 গতিকে অৱসৰৰ পিছত কুকুৰৰ কি হয়? এতিয়া প্ৰশ্ন হয় অৱসৰৰ পিছত এই কুকুৰবোৰক কি কৰা হয়। সেনাই দিয়া তথ্য অনুসৰি, অৱসৰৰ পিছত ভাৰতীয় সেনাই মীৰাটৰ (কুকুৰৰ বাবে), আৰু উত্তৰাখণ্ডৰ হেমপুৰত (ঘোঁৰাৰ বাবে) ‘বৃদ্ধাশ্ৰম’লৈ কুকুৰ পঠিয়াই দিয়ে। ইয়াত তেওঁলোকক বিশেষ যত্ন লোৱা হয় আৰু থাকিবলৈ ঠাই দিয়া হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related