অসম বনাঞ্চলত সেনাৰ প্ৰশিক্ষণ, চেন্নাইৰ পৰা অধ্যয়ন কৰি, শ্ৰী লংকাৰ সন্ত্ৰাসবাদী LTTE ক চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰা আৰু এতিয়া শ্ৰীলংকাত জৰুৰীকালীন অৱস্থা জাপি দিয়া, গটাবায়া ৰাজপাক্ষ কোন জানেনে

Date:

- Advertisement -

শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজপাক্ষে দেশৰ অৰ্থনৈতিক সংকটৰ বাবে জনসাধাৰণৰ বিদ্ৰোহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰিছে। আনহাতে, চৰকাৰৰ সকলো মন্ত্ৰীয়ে পদত্যাগ কৰিছে। আমোদজনক ভাৱে, গোটাবায়াৰ গোটেই পৰিয়ালটো চৰকাৰত আছে অৰ্থাৎ পৰিয়ালকেন্দ্ৰিক । গোটাবায়াৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃ মহিন্দা ৰাজপাক্ষে হল শ্ৰী লংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী। পৰিয়ালটোৰ বহুসদস্য, বাকী দুই ভাতৃ, চামল আৰু বেজিল ৰাজপাক্ষেকে ধৰি, চৰকাৰৰ শীৰ্ষ পদত অধিষ্ঠিত আছিল। গোটাবায়া ২০১৯ ৰ নিৰ্বাচনত জয়ী হৈ ৰাষ্ট্ৰপতি হৈছিল। তেওঁ শ্ৰীলংকাৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি যাৰ কোনো ৰাজনৈতিক পৃষ্ঠভূমি নাই। গোটাবায়া মূলতঃ এজন সৈনিক আছিল যাক এলটিটিই  (LTTE) উগ্ৰপন্থীসকলক আঁতৰ কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়া হয়।

- Advertisement -

ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, পাকিস্তানত সামৰিক প্ৰশিক্ষণ ।

গোটাবায়া ৰাজপাক্ষেৰ জন্ম ১৯৪৯ চনৰ ২০ জুনত বৌদ্ধ সিংহলী পৰিয়ালত হৈছিল। মাটাৰা জিলাৰ পাল্টুৱাত জন্মগ্ৰহণ কৰা গোটাবায়া মুঠ নজন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত পঞ্চম স্থানত আছে। পিতৃ ডি.এ. ৰাজপক্ষ ১৮ বছৰ ধৰি শ্ৰীলংকাৰ সংসদৰ সদস্য আছিল। কলম্বোৰ আনন্দ মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা মাধ্যমিক শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত গোটাবায়াই ১৯৭১ চনত শ্ৰীলংকাৰ সেনাত যোগদান কৰিছিল। সেনাবাহিনীত সেৱা আগবঢ়োৱাৰ সময়ত গোটাবায়াই মাদ্ৰাজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা প্ৰতিৰক্ষা অধ্যয়নত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু পাকিস্তানত উন্নত সামৰিক প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰে।

- Advertisement -

অসমৰ অৰণ্যত বিশেষ প্ৰশিক্ষণ

গোটাবায়াই ১৯৮৩ চনত মাদ্ৰাজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা প্ৰতিৰক্ষা অধ্যয়নত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। তাৰ আগতে, তেওঁ ৱেলিংটনৰ ডিফেন্স চাৰ্ভিচেছ ষ্টাফ কলেজৰ পৰা এটা কমাণ্ড আৰু ষ্টাফ পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। এই সময়ছোৱাতে প্ৰভাকৰণৰ নেতৃত্বত লিবাৰেচন টাইগাৰ্ছ অফ তামিল ইলাম (এলটিটিই)য়ে শ্ৰীলংকাত নিজৰ জাল বিয়পা আৰম্ভ কৰিছিল। সিংহলী সংখ্যাগৰিষ্ঠ দেশত তামিলসকল সংখ্যালঘু আছিল আৰু দুয়োৰে মাজত অধিকাৰৰ সংঘাত আছিল। 1983 চনত, এলটিটিইয়ে 13 জন সৈনিকক হত্যা কৰিছিল। তিনি বছৰ আগতে, 1980 চনত, অসমৰ জংঘল ৱাৰফেয়াৰ স্কুলৰ পৰা চলোৱা বিদ্ৰোহী বিৰোধী সামৰিক প্ৰশিক্ষণ অনুশীলন এলটিটিইৰ বিৰুদ্ধে গোটাবায়াক ৰণনীতি তৈয়াৰ কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল।

গোটাবায়াই এলটিটিইৰ ওপৰত ধ্বংসযজ্ঞ চলাইছে

- Advertisement -

পঢ়া-শুনা আৰু প্ৰশিক্ষণ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, যেতিয়া গোটাবায়া 1984 চনত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহে, তেওঁক গাজাবা ৰেজিমেণ্টৰ 1ম বেটেলিয়নৰ কমাণ্ড দিয়া হয়। একেটা বেটেলিয়ন জাফনাত মোতায়েন কৰা হৈছিল যিটো তামিল বিদ্ৰোহীসকলৰ সংগঠন এলটিটিইৰ মুখ্য কাৰ্যালয় আছিল। ১৯৮৫ চনৰ ভিতৰত তামিল বিদ্ৰোহআৰম্ভ হয়। তেওঁৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ অৰ্জন কৰাৰ দায়িত্বও গোটাবায়াৰ বেটেলিয়নলৈ গৈছিল। গোটাবায়াই অপাৰেচন লিবাৰেচনৰ অধীনত বিদ্ৰোহীসকলৰ ওপৰত ধ্বংসযজ্ঞ চলাইছিল, আৰু 1987 চনলৈ এলটিটিই ভদ্ৰমাৰাচীৰ পৰা নিশ্চিহ্ন হৈ যায়, য’ত ইয়াৰ যথেষ্ট প্ৰভাৱ আছিল। পিছলৈ তেওঁ মাৰ্ক্সবাদী সিংহলী বিদ্ৰোহকো দমন কৰে।

গোটাবায়া ২০১৯ চনত শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হৈছিল

অৱশ্যে, ২০১৫ চনত যেতিয়া মহিন্দা ৰাজপাক্ষে দুৰ্নীতি, ৰাজবংশ, একনায়কত্ব আদিৰ অভিযোগত ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত পৰাজিত হৈছিল, গোটাবায়াও চাকৰি এৰিব লগা হৈছিল। তাৰ পিছত ২০১৯ চনৰ পৰৱৰ্তী নিৰ্বাচনত মহিন্দাই জনসাধাৰণৰ মনোভাৱ অনুভৱ কৰি গোটাবায়াক নিজৰ পৰিৱৰ্তে প্ৰাৰ্থী কৰি তুলিছিল। গোটাবায়া নিৰ্বাচনত জয়ী হৈ ৰাষ্ট্ৰপতি হৈছিল আৰু তেওঁ মহিন্দাক প্ৰধানমন্ত্ৰী কৰিছিল। তেতিয়া তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বহুসদস্যক চৰকাৰৰ শীৰ্ষ পদত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল।

কেবিনেট ভংগ কৰা হৈছিল, কিন্তু নিজে পদত্যাগ কৰা নাছিল।

গোটাবায়া ৰাজপাক্ষেৰ চৰকাৰে উন্নয়নমূলক কামৰ বাবে চীনৰ পৰা যথেষ্ট ঋণ লৈছিল, কিন্তু সেই ধন বিভাজিত হৈছিল। পৰিস্থিতি এনেকুৱা হৈ পৰিছিল যে যেতিয়া ঋণ পৰিশোধ কৰিব পৰা নগ’ল, চীনে হাম্বানটোটা বন্দৰ দখল কৰিলে। আজি শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি ইমানেই বেয়া হৈ পৰিছে যে ডিজেল, পেট্ৰ’ল আৰু দৈনন্দিন প্ৰয়োজনীয়তাৰ বহুতো সামগ্ৰী হেৰাই যোৱা নাই। দেশত 13 ঘণ্টাবিদ্যুৎ নাই। জনসাধাৰণ ৰাজপথলৈ ওলাই অহাৰ লগে লগে ৰাজপাক্ষে চৰকাৰে জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰে। তথাপিও, ৰাইজৰ খং হ্ৰাস নোহোৱা দেখি চৰকাৰে মন্ত্ৰীসভা ভংগ কৰে, য’ত ৰাজপাক্ষে পৰিয়ালৰ বহুসদস্য আছিল। অৱশ্যে, গোটাবায়া এতিয়াও শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু তেওঁৰ ভাতৃ মহিন্দা প্ৰধানমন্ত্ৰী।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related