আংশিকভাৱে চন্দ্ৰগ্ৰহণ উত্তৰ পূব ভাৰতৰ পৰা দৃশ্যমান হ’ব চাওক সময় আৰু তাৰিখ Partially lunar eclipse to be visible from north east india

Date:

- Advertisement -

২৬ মে’ত সম্পূৰ্ণ চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব আৰু ইয়াৰ সমাপ্তি ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অংশ, পশ্চিম বংগ আৰু উৰিষ্যা আৰু আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ পৰা কম সময়ৰ বাবে দৃশ্যমান হ’ব বুলি পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়ে জানিবলৈ দিয়ে।

ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে (আইএমডি) কৈছে যে দক্ষিণ আমেৰিকা, উত্তৰ আমেৰিকা, এছিয়া, অষ্ট্ৰেলিয়া, এণ্টাৰ্কটিকা, প্ৰশান্ত মহাসাগৰ আৰু ভাৰত মহাসাগৰ কভাৰ কৰা অঞ্চলটোত গ্ৰহণটো দৃশ্যমান হ’ব বুলি সংবাদ সংস্থা এএনআইয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।
“২০২১ চনৰ ২৬ মে’ত (৫ জৈষ্ঠা, ১৯৪৩ শক যুগ) চন্দ্ৰৰ সম্পূৰ্ণ গ্ৰহণ হ’ব। ভাৰতৰ পৰা, চন্দ্ৰউত্থানৰ ঠিক পিছতে, গ্ৰহণৰ আংশিক পৰ্যায়ৰ সমাপ্তি ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অংশৰ (ছিকিমৰ বাহিৰে), পশ্চিম বংগৰ কিছু অংশ, উৰিষ্যাৰ কিছু উপকূলীয় অংশ আৰু আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ পৰা কম সময়ৰ বাবে দৃশ্যমান হ’ব,” এক চৰকাৰী বিবৃতি প্ৰকাশিত হৈছে
গ্ৰহণৰ আংশিক পৰ্যায় আবেলি 3:15 বজাত আৰম্ভ হ’ব আৰু মুঠ পৰ্যায় আবেলি 4:39 বজাত আৰম্ভ হ’ব। মুঠ পৰ্যায়টো আবেলি ৪:৫৮ বজাত সমাপ্ত হ’ব আৰু আংশিক পৰ্যায়টো সন্ধিয়া ৬:২৩ বজাত সমাপ্ত হ’ব। পৰৱৰ্তী চন্দ্ৰগ্ৰহণ ভাৰতৰ পৰা 19 নৱেম্বৰ, 2021 তাৰিখে দৃশ্যমান হ’ব।
এইটো এটা আংশিক চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব। ইয়াৰ আংশিক পৰ্যায়ৰ সমাপ্তি অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু অসমৰ চৰম উত্তৰ-পূব অংশৰ পৰা চন্দ্ৰউত্থানৰ ঠিক পিছতে অতি কম সময়ৰ বাবে দৃশ্যমান হ’ব।
যেতিয়া পৃথিৱী সূৰ্য আৰু চন্দ্ৰৰ মাজত আহে আৰু যেতিয়া তিনিওটা বস্তু সংৰেখিত হয় তেতিয়া পূৰ্ণিমা দিনত চন্দ্ৰগ্ৰহণ হয়।
যেতিয়া গোটেই চন্দ্ৰ পৃথিৱীৰ উম্ব্ৰাল ছাঁৰ তললৈ আহে আৰু আংশিক চন্দ্ৰগ্ৰহণ হয় যেতিয়া চন্দ্ৰৰ কেৱল এটা অংশ পৃথিৱীৰ উম্ব্ৰাল ছাঁৰ তললৈ আহে তেতিয়া সম্পূৰ্ণ চন্দ্ৰগ্ৰহণ হয়।
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related