govardhan puja 2021 :গোবৰ্ধন পূজা উৎসৱ কিয় উদযাপন কৰা হয় ?

Date:

- Advertisement -

govardhan puja

- Advertisement -

দীপাৱলীৰ দ্বিতীয় দিনা উত্তৰ আৰু মধ্যম ভাৰতত গোবৰ্ধন পূজা পালন কৰা হয় । এই দিনটোক অন্নকুট মহোৎসৱ বুলিও জনা যায়। এই দিনটোক গ্ৰাম্য অঞ্চলত পদৱা বুলি কোৱা হয়।  দেৱালী শৃংখলাৰ এইটো চতুৰ্থ উৎসৱ।

এই উৎসৱ কিয় উদযাপন কৰা হয়: ভগৱান কৃষ্ণৰ অৱতাৰৰ পিছত তাম যুগৰ পৰা অন্নকুট/গোবৰ্ধন পূজা আৰম্ভ হৈছিল। এইটো ব্ৰজৱাসীসকলৰ মুখ্য উৎসৱ। যেতিয়া কৃষ্ণই ব্ৰজৱাসকলক মুষলধাৰ বৰষুণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ 7 দিনৰ বাবে গোবৰ্ধন পৰ্বতক তেওঁৰ সৰু আঙুলিত দাঙি ধৰিছিল, আৰু তেওঁৰ সুদৰ্শন চক্ৰৰ প্ৰভাৱত, ব্ৰজৱাসকলৰ ওপৰত এটোপাল পানী পৰি নাছিল ।

- Advertisement -

তাৰ পিছত, শ্ৰীকৃষ্ণ অৱতাৰৰ কাহিনী জানি, ইন্দ্ৰদেৱে তেওঁৰ কামৰ বাবে অতি লজ্জিত হৈছিল আৰু ভগৱান কৃষ্ণৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰিছিল। ভগৱান কৃষ্ণই ৭ ম দিনা গোবৰ্ধন পাৰ্বতক নমাই দিছিল আৰু প্ৰতি বছৰে গোবৰ্ধন পূজা কৰি অন্নকুট উৎসৱ উদযাপন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, উৎসৱটো ‘আন্নাকুট’ হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

এই দিনটোত ঈশ্বৰৰ কাৰণে ৫৬ টা ভোগ তৈয়াৰ কৰা হয়। কোৱা হয় যে অন্নকুট মহোৎসৱ উদযাপনে মানুহক দীঘলীয়া জীৱন আৰু স্বাস্থ্য প্ৰদান কৰে। ই দৰিদ্ৰতাও ধ্বংস কৰে আৰু এজন ব্যক্তিক জীৱনৰ বাবে সুখী আৰু সমৃদ্ধ কৰি ৰাখে। এইটোও বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি এজন ব্যক্তি এই দিনটোত অসন্তুষ্ট হয়, তেন্তে তেওঁ গোটেই বছৰটো অসন্তুষ্ট হৈ থাকিব, সেয়েহে এই উৎসৱটো আজিৰ দিনটোত অতি আনন্দেৰে উদযাপন কৰা হয়।

- Advertisement -

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...