Ganesh and Tulsi Story : গণেশ পূজাত তুলসী কিয় ব্যৱহাৰ কৰা নহয় ?

Date:

- Advertisement -
Ganesh and Tulsi : গণেশ পূজাত তুলসী কিয় ব্যৱহাৰ কৰা নহয় ?
গণেশ আৰু তুলসী 



- Advertisement -


আপুনি নিশ্চয় মন্দিৰত তুলসী পঞ্চমৃত আৰু ভোগত তুলসী পাত দেখিছে। কোৱা হয় যে ভোগত তুলসী পাত নাথাকিলে ভগৱানে সেই ভোগ গ্ৰহণ নকৰে, কিন্তু এনে এজন দেৱতা আছে যাৰ উপভোগত তুলসী পাত নিষিদ্ধ। 



- Advertisement -

গণেশ যাৰ ভোগত কেতিয়াও তুলসী পাত নাথাকে। অৱশ্যে তুলসীক দেৱতা গছ হিচাপে পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। তথাপিও, পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি, ভগৱান গণেশক পবিত্ৰ তুলসী প্ৰদান কৰা উচিত নহয়। 



ইয়াৰ আঁৰত এটা কাহানি আছে – এবাৰ গণেশ গঙ্গাৰ পাৰত তপ কৰি আছিল । ইফালে, দেৱী তুলসী তাত উপস্থিত হৈছিল। তাই গণেশৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈছিল। আৰু তুলসীয়ে বিয়াৰ প্ৰস্তাব দিছিল । তেতিয়া ভগৱান গণেশৰ খং উঠে আৰু এনে কাৰ্য্যক অশুভ বুলি অভিহিত কৰিছিল। 

- Advertisement -


 তুলসীৰ বিয়াৰ অভিপ্ৰায় জানি, তেওঁ নিজকে ব্ৰহ্মচাৰী বুলি অভিহিত কৰি তাইক বিয়া কৰাৰ প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰে। ইয়াৰ বাবে দুখিত হৈ তুলসীয়ে ভগৱান গণেশক দুবাৰ হোৱাৰ অভিশাপ দিছিল। ভগৱান গণেশেও তুলসীক অভিশাপ দিছিল যে আপুনি অসুৰৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হ’ব। 



তুলসীয়ে এনে অভিশাপ শুনি ভগৱান গণেশৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰিছিল। তেতিয়া ভগৱান গণেশে তুলসীক কৈছিল যে আপোনাক অসুৰসকলে আচ্ছাদিত কৰিব, কিন্তু আপুনি ভগৱান বিষ্ণু আৰু শ্ৰীকৃষ্ণৰ প্ৰিয় হ’ব। আপোনাক কলিয়ুগত পূজা কৰা হ’ব। আপুনিই হ’ব যিয়ে ঈশ্বৰৰ গছ হিচাপে জীৱন আৰু পৰিত্ৰাণ প্ৰদান কৰিব। যিহেতু তুমি মোক অভিশাপ দিছা, মোৰ পূজাত তুলসী আগবঢ়োৱাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হ’ব। 



বিশ্বাস কৰা হয় যে তেতিয়াৰ পৰা তুলসীক ভগৱান গণেশৰ উপাসনাত নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয় ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...