Durga Puja : মহিষাসুৰক কিয় দেৱী দুৰ্গাৰ লগতে পূজা কৰা হয়? জানক আকৰ্ষণীয় কাহিনী ।

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

 নৱৰাত্ৰিৰ দিনবোৰত আপোনালোকে নিশ্চয় দেখিছে যে য’তেই মা দুৰ্গাক পূজা কৰা হয়, তাতেই মাতৃৰ মূৰ্তিৰ লগতে সেই অতিশক্তিশালী অসুৰ মহিষাসুৰৰ মূৰ্তিও মাতৃৰ লগত থাকে। এই মূৰ্তিত মাকে মহিষাসুৰক ত্ৰিশূলৰে বধ কৰি থকা দেখা পোৱা যায়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে মহিষাসুৰ মা দুৰ্গাৰ লগত কিয় পূজা কৰা হয়। আচলতে ইয়াৰ আঁৰত আছে মাতৃৰ দয়ালু হৃদয়, য’ত শত্ৰুৰ প্ৰতি কৰুণা আছে। ইয়াৰ আঁৰৰ গোপন কাহিনীৰ বিষয়ে জানো আহক: 

দেৱীভাগৱত পুৰাণত মহিষাসুৰৰ কাহিনী

- Advertisement -

দেৱী ভাগৱত পুৰাণত এটা কাহিনী আছে যে ৰম্ভ নামৰ এজন অসুৰ আছিল যি অগ্নিদেৱৰ তপস্যাৰ দ্বাৰা মহিষী অৰ্থাৎ ম’হৰ পৰা এজন পুত্ৰ জন্ম হৈছিল, সেয়ে তেওঁক মহিষাসুৰ বুলি কোৱা হৈছিল। এই অসুৰে একমাত্ৰ বৰৰ কাৰণেই যেতিয়াই মন যায় মানুহ আৰু ম’হৰ ৰূপ ল’ব পাৰিছিল । ব্ৰহ্মাক তপস্যা কৰি তেওঁ বৰ লাভ কৰিলে যে তেওঁক কেৱল এগৰাকী নাৰীয়েহে অন্ত পেলাব পাৰিব। সেয়ে মহিষাসুৰে দেৱতাৰ আগত অজেয় হৈ ক্ষমতাৰ অপপ্ৰয়োগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, পৰবৰ্তী সময়ত তেওঁ দেৱলোকো দখল কৰিলে।

মহিষাসুৰৰ শাসনত দেৱতা-মানুহে ভয়তে জীয়াই থাকিবলৈ ধৰিলে। এনে অৱস্থাত সকলো দেৱ-দেৱীয়ে নিজ নিজ শক্তি একত্ৰিত কৰি এক প্ৰৱল শক্তিৰ প্ৰকাশ কৰিছিল যি নাৰীৰ ৰূপত অৱতাৰ লাভ কৰিছিল। এই দেৱীৰ নাম আছিল মা দুৰ্গা। সকলো দেৱ-দেৱীয়ে দেৱীক অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰে সজ্জিত আছিল মাদুৰ্গা।

- Advertisement -

মহিষাসুৰ বধ আৰু দেৱীৰ বৰ

এই দেৱীয়ে মহিষাসুৰক যুদ্ধৰ বাবে প্ৰত্যাহ্বান জনায়। ৯ দিন ধৰি দেৱী আৰু মহিষাসুৰৰ মাজত মহাযুদ্ধ চলিছিল। মহিষাসুৰে শেষ সময়ত মাতৃ দুৰ্গাৰ শক্তি উপলব্ধি কৰিছিল আৰু সেই অসুৰে দেৱীক প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল হে মা, মোক তোমাৰ হাতেৰে বধ কৰি মোক পৰিত্ৰাণ দিয়া। মই তোমাৰ আশ্ৰয় লৈছো, তুমি মোৰ পৰিত্ৰাণৰ বাবে ব্যৱস্থা কৰা উচিত।

মাতৃৰ আশ্ৰয়ত অহা দানৱটোৰ প্ৰতি দয়া প্ৰকাশ কৰি দেৱীয়ে এটা বৰদান দিলে যে মোৰ হাতৰ পৰা মৰাৰ পিছত তুমি মোৰ শান্তি পাবা আৰু তোমাকো মোৰ লগত পূজা কৰা হব।

ভাগৱত পুৰাণত কোৱা হৈছে যে মাতৃৰ এই বৰৰ বাবেই মাতৃৰ সৈতে মহিষাসুৰক বধ কৰাৰ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰি ন দিনলৈ পূজা কৰিব লাগে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...