Chandra Grahan : 2022 চনৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ কেতিয়া হব, কত কত দেখা পোৱা যাব এই চন্দ্ৰ গ্ৰহণ ।

Date:

- Advertisement -
Chandra Grahan : 2022 চনৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ কেতিয়া হব, কত কত দেখা পোৱা যাব এই চন্দ্ৰ গ্ৰহণ ।

- Advertisement -

২০২২ বৰ্ষৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ মে মাহত হ’বলৈ গৈ আছে। এই বছৰত অৰ্থাৎ 2022 চনত, মাত্ৰ দুটা চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব আৰু দুয়োটা চন্দ্ৰগ্ৰহণ সম্পূৰ্ণ হ’ব। ইয়াৰ আগতে, 2022 বৰ্ষৰ প্ৰথম সূৰ্যগ্ৰহণ 30 এপ্ৰিলত হৈছিল। এতিয়া 15 দিনৰ পিছত অৰ্থাৎ 16 মে’ত, চন্দ্ৰগ্ৰহণ হৈ আছে। এইটো এটা সম্পূৰ্ণ চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব। 

চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ সময় 2022

- Advertisement -

২০২২ চনৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ ১৬ মে’ত  হ’ব।  সেইদিনা, চন্দ্ৰগ্ৰহণ পুৱা 07:02 বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু দুপৰীয়া 12:20 বজাত সমাপ্ত হ’ব।


চন্দ্ৰগ্ৰহণ ক’ত দেখা পোৱা  যাব?

- Advertisement -

বছৰটোৰ প্ৰথম চন্দ্ৰগ্ৰহণ পশ্চিম ইউৰোপ, মধ্য-পূব, আফ্ৰিকা, উত্তৰ-দক্ষিণ আমেৰিকা, এণ্টাৰ্কটিকা, আটলাণ্টিক মহাসাগৰ আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰত দৃশ্যমান হ’ব।

হিন্দু পঞ্চাঙৰ মতে, বহাগ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পূৰ্ণিমা তিথি দেওবাৰে, ১৫ মে’ৰ নিশা ১২.৪৫ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হব আৰু শেষ পিছদিনা সোমবাৰে, ১৬ মে’ত পুৱা ০৯.৪৩ বজাত হ’ব। এনে পৰিস্থিতিত,  পূৰ্ণিমা 16 মে’ত উদযাপন কৰা হ’ব।

(Disclaimer : এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য  সাধাৰণ অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত।  এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক)

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related