Biswa Karma Puja : জন্মৰ গুৰুত্ব আৰু তেওঁৰ সৈতে সম্পৰ্কিত 3 টা লোককথা ।

Date:

- Advertisement -



- Advertisement -

বিশ্বকৰ্মা এজন মহান ঋষি আৰু ব্ৰহ্মজ্ঞানী বুলি ৰিক বেদত উল্লেখ কৰা হৈছে। কোৱা হয় যে তেওঁ দেৱতাসকলৰ ঘৰ, চহৰ, অস্ত্ৰ আদি নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁ এজন মহান কাৰিকৰ আছিল । বিশ্বকৰ্মাৰ জন্ম জয়ন্তী কন্যা সংক্ৰান্তিৰ দিনা (১৭ ছেপ্টেম্বৰৰ আশে পাশে) পৰে, আনহাতে বিশ্বকৰ্মা সমাজে বিশ্বাস কৰে যে মাঘ শুক্লা পক্ষৰ ত্ৰিয়োদশী তেওঁৰ জন্ম জয়ন্তীত পৰে।



1. বিশ্বকৰ্মাৰ জন্ম: ব্ৰহ্মাৰ পুত্ৰ আছিল ‘ধৰ্ম’ আৰু ধৰ্মৰ পুত্ৰ আছিল ‘বাস্তুদেৱ’।  বিশ্বকৰ্মাৰ জন্ম অংগীৰচি আৰু  বাস্তুদেৱৰ  পৰা হৈছিল। স্কন্দ পুৰাণৰ মতে, ধৰ্ম ঋষিৰ অষ্টম পুত্ৰ প্ৰভাসদেৱগুৰু ব্ৰহ্মবাদীৰ ভগ্নী ভুৱনা ব্ৰহ্মবাদীৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। আৰু ভগৱান বিশ্বকৰ্মাৰ জন্ম তেওঁৰ গৰ্ভৰ পৰা হৈছিল। মহাভাৰত আদিপৰ্ব অধ্যায় ১৬ পদ ২৭ আৰু ২৮ ত ইয়াক স্পষ্টভাৱে উল্লেখ কৰা হৈছে। বৰাহা পুৰাণৰ এ.৫৬ ত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ব্ৰহ্মা দেৱতা, সকলো মানুহৰ হিতৰ বাবে, বুদ্ধিমত্তাৰে চিন্তা কৰিছিল আৰু পৃথিৱীত বিশ্বকৰ্মা সৃষ্টি কৰিছিল।

- Advertisement -

2. বিশ্বকৰ্মাৰ কন্যাঃ বিশ্বকৰ্মাৰ পুত্ৰৰ পৰা জন্ম গ্ৰহণ কৰা মহান গোত্ৰটো হৈছে ব্ৰাহ্মণ শ্ৰেণীৰ। 

3.  ৰজা প্ৰিয়ব্ৰতে বিশ্বকৰ্মাৰ জীয়ৰী বহুশ্মতীক বিয়া কৰাইছিল যিয়ে অগ্নিধৰ, যজ্ঞবাহু, মেধাতিথি আদিৰ দৰে 10 টা পুত্ৰ জন্ম দিছিল। আৰু তেওঁৰ নিজৰ ছোৱালী ৰিদ্ধি আৰু সিদ্ধি শিৱপুত্ৰ গণেশৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল।

4. বিশ্বকৰ্মাৰ পাঁচজন মহান পুত্ৰ আছিল: বিশ্বকৰ্মাৰ পাঁচজন পুত্ৰ আছিল, মনু, মায়া, তৱাস্তা, শিলপী আৰু দিব্যাগ্য। তেওঁলোক পাঁচোজন স্থাপত্যৰ বিভিন্ন শাখাত দক্ষ আছিল। মনুৰ লোহাৰ মহাৰত, কাঠ, গিলাচ আৰু তামত তাবাস্ত, এজন কাৰিকৰৰ ইটা আৰু সোণ আৰু ৰূপৰ ঐশ্বৰিক আছিল।


- Advertisement -

5. তেওঁ ভগৱান ইন্দ্ৰপুৰী, দ্বাৰকা, হস্তিনাপুৰ, স্বৰ্গলোক, লংকা, য়াম্পুৰী, বৰুণপুৰী, পাণ্ডৱপুৰী, সুদামাপুৰী, শিৱমণ্ডলপুৰী, পুষ্পক বিমানা, বিষ্ণু চক্ৰ, শংকৰৰ ত্ৰিশূল, যমৰাজৰ কালদণ্ড, ইন্দ্ৰৰ বজ্ৰ ইত্যাদি, দেৱতাসকলৰ অস্ত্ৰ আৰু পৃথিৱীৰ মুখ্য সঁজুলি নিৰ্মাণ কৰিছিল। স্কন্দপুৰাণত তেওঁক দেৱায়তনসকলৰ স্ৰষ্টা বুলি কোৱা হয়। বিশ্বকৰ্মা ইমান মহান কাৰিকৰ আছিল যে তেওঁ পানীৰ ওপৰত খোজ কাঢ়িব পৰা অস্ত্ৰ প্ৰস্তুত কৰিছিল।


- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...