শৰদ পূৰ্ণিমাঃ চন্দ্ৰদেৱ কোন? তেওঁ কেনেকৈ জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল, উজ্জ্বল চন্দ্ৰৰ পৰিচয় ?

Date:

- Advertisement -



- Advertisement -


চন্দ্ৰৰ জন্মৰ কাহিনী পুৰাণত বেলেগ ধৰণে পোৱা যায়। জ্যোতিষ আৰু বেদত চন্দ্ৰক মনৰ কাৰক বুলি কোৱা হয়। বৈদিক সাহিত্যতো সোমৰ (চন্দ্ৰ) স্থান প্ৰধান দেৱতাসকলৰ মাজত পোৱা যায়। দেৱতা অগ্নি, ইন্দ্ৰ, সূৰ্য আদিৰ দৰে সোমৰ (চন্দ্ৰ) প্ৰশংসাৰ মন্ত্ৰবোৰো ঋষিসকলে ৰচনা কৰিছে। 


পুৰাণৰ মতে, চন্দ্ৰৰ উৎপত্তি 

- Advertisement -

 

মৎস্য আৰু অগ্নি পুৰাণৰ মতে, যেতিয়া ব্ৰহ্মজীয়ে স্রষ্টি সৃষ্টি কৰাৰ কথা ভাবিছিল, তেতিয়া তেওঁ প্ৰথমে তেওঁৰ মানসিক সংকল্পৰ দ্বাৰা মানসৰ পুত্ৰসকলক সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁলোকৰ এজন, মানস পুত্ৰ ঋষি আত্ৰি, ঋষি কাৰ্দামৰ জীয়ৰী অনুচুয়াৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল, যাৰ তিনিজন পুত্ৰ আছিল, দুৰ্বাসা, দত্তাত্ৰেয় আৰু সোম। সোম হৈছে চন্দ্ৰৰ নাম। 


পদ্ম পুৰাণে চন্দ্ৰৰ জন্মৰ আন এটা বিৱৰণ দিয়ে। ব্ৰহ্মাই তেওঁৰ পুত্ৰ অত্ৰীক পৃথিৱীখন সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ আদেশ দিছিল। মহৰ্ষি অত্ৰীয়ে অনুটাৰ নামৰ তপ আৰম্ভ কৰিছিল। এদিন তপ কালত মহৰ্ষিৰ চকুৰ পৰা কেইটোপালমান পানী ওলাই আহিছিল, যিবোৰ অতি উজ্জ্বল আছিল। বৈ অহা দিশটো স্ত্রী হিচাপে আহিছিল আৰু পুত্ৰৰ বাবে কামনা কৰি, তেওঁলোকৰ পেটত থকা টোপালবোৰ গৰ্ভ হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল। কিন্তু উজ্জ্বল গৰ্ভটোৱে দিশ ধৰি ৰাখিব নোৱাৰিলে আৰু এৰি দিলে। 

- Advertisement -

 

ব্ৰহ্মাই পৰিত্যক্ত গৰ্ভক চন্দ্ৰ হিচাপে জনাজাত পুৰুষৰূপ দিছিল। দেৱতা, ঋষি আৰু গন্ধৰ্ব আদিৰ দ্বাৰা তেওঁক প্ৰশংসা কৰা হৈছিল। তেওঁৰ নিজৰ উজ্জ্বলতাই পৃথিৱীৰ ঐশ্বৰিক ঔষধ হিচাপে প্ৰস্তুত কৰিছিল। 


- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...