শাস্ত্ৰ অনুযায়ী পূজাৰ পিছত আৰতি কৰাটো কিয় প্ৰয়োজনীয়, ইয়াৰ গুৰুত্ব জানি লওক ।

Date:

- Advertisement -

https://www.natunassam.in/2023/03/Aarati-in-assamese-explain-rules-hindu-assamese.html


ধৰ্মীয় উৎসৱত আৰতি বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান। ই এক পূজাৰ অংশ য’ত ধূপ, দীপ আৰু ফুল আগবঢ়োৱা হয়। এই অনুষ্ঠানটো হিন্দু ধৰ্মত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু ইয়াক বিভিন্ন উৎসৱত কৰা হয়।

- Advertisement -

আৰতি কৰাৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ উপকাৰ আছে যেনে ই মানুহক মানসিক শান্তি প্ৰদান কৰে আৰু তেওঁৰ ভক্তি বৃদ্ধি কৰে। তদুপৰি ই পূজাৰ এক অংগ আৰু দেৱ-দেৱীৰ আশীৰ্বাদ। ইয়াৰ লগতে আৰতিৰ সময়ত ওলোৱা ধোঁৱাই চাৰিওফালৰ পৰা নেতিবাচক শক্তি আঁতৰাই জীৱনত মংগলময় পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰে।


সেয়েহে ধৰ্মীয়, মানসিক আৰু আৱেগিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা আৰতি কৰাৰ গুৰুত্ব অতি উচ্চ।

- Advertisement -


ই এক বিশ্বাস যে সদায় পূজাৰ পিছত আৰতি কৰিব লাগিব, অন্যথা পূজাটো অসম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু এনে পূজা ঈশ্বৰৰ গ্ৰহণযোগ্য নহয় যাৰ পিছত আৰতি কৰা নহয়। আৰতিৰ দ্বাৰাহে পূজা সম্পূৰ্ণ হয় বুলিও শাস্ত্ৰত উল্লেখ আছে। 


- Advertisement -

আৰতি মানে ঈশ্বৰক স্মৰণ কৰা, তেওঁৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰা, ঈশ্বৰক স্মৰণ কৰা আৰু প্ৰশংসা কৰা। আৰতিয়ে যিকোনো উপাসকৰ ভগৱানৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণ ভক্তিৰ অনুভূতি দেখুৱাইছে। প্ৰভুৰ আশীৰ্বাদ লাভৰ বাবে আৰতিক সৰ্বোত্তম উপায় বুলি গণ্য কৰা হয়। 

 

কিয় পূজাৰ পিছত আৰতিৰ প্ৰয়োজন 


যিকোনো পূজা সদায় আৰতিৰে শেষ কৰাৰ অৰ্থ হ’ল এতিয়া পূজা শেষ হোৱাৰ লক্ষণ আৰু আমি ভগৱানক শুভেচ্ছা জনাবলৈ ওলাইছো। আৰতিক হিন্দু ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান বুলি গণ্য কৰা হয় যিটো এজন ঈশ্বৰৰ প্ৰতি প্ৰেম আৰু কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশৰ সৰ্বোত্তম উপায় বুলি গণ্য কৰা হয়। এই শব্দটো সংস্কৃত আৰাত্ৰিকা শব্দৰ পৰা উৎপন্ন হৈছে, যিটো শব্দই ৰাতি বা আন্ধাৰ দূৰ কৰা পোহৰক বুজায়।

আৰতি কেনেকৈ কৰিব লাগে 

আৰতি হ’ল উইক বা কৰ্ফৰ পৰা ওলোৱা সৰু শিখা, যিটো প্লেটত লেম্প হিচাপে ৰখা হয়। আমি পূজাৰ পিছত যিকোনো দেৱতাৰ সন্মুখত ঘড়ীৰ কাঁটাৰ দিশত ঘূৰাই ঘূৰাই বৃত্তাকাৰ গতিৰে ঘূৰাই দিওঁ। আৰতি কৰা  সম্পূৰ্ণৰূপে ঈশ্বৰ ভক্তিৰ ইংগিত দিয়ে। সেইবাবেই পূজাৰ পিছত আৰতি কৰাটো সদায় প্ৰয়োজনীয় বুলিও শাস্ত্ৰত উল্লেখ আছে।

শাস্ত্ৰ মতে পূজা সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত আৰতি কৰিলে পূজাৰ সম্পূৰ্ণ ফল পোৱা যায়। আৰতিয়ে এজন ব্যক্তিৰ আত্মশক্তি বৃদ্ধিত সহায় কৰে। পৰিয়ালৰ সৈতে একেলগে পৰিবেশন কৰা আৰতিয়ে মানুহৰ মাজত সমন্বয় বৃদ্ধি কৰে। আৰতিৰ সময়ত যেতিয়া শংখৰ শব্দ  আৰু ঘণ্টা শব্দ হয় , তেতিয়া চৌপাশৰ পৰিৱেশ পৰিষ্কাৰ হৈ পৰে আৰু চাৰিওফালে থকা বীজাণুবোৰ ধ্বংস হয়।


আৰতিয়ে যিকোনো ব্যক্তিৰ মানসিক চাপ দূৰ কৰে আৰু পৰিৱেশৰ নেতিবাচক শক্তি নাইকিয়া কৰে। আৰতিৰ সময়ত কৰ্পূৰ আৰু ঘিউ জ্বলাই দিলে বীজাণু নাশ হৈ ৰোগৰ পৰা উপশম পায়। আৰতিয়ে ব্যক্তিক একাগ্ৰতাত সহায় কৰে যাৰ ফলত মানসিক শান্তি পোৱা যায়। আৰতি কৰিলে মন নিৰ্মল আৰু শৰীৰ সুস্থ হৈ থাকে। এই কাৰণে শাস্ত্ৰত আৰতিক উপাসনাৰ পিছত গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে। 

এইদৰে পূজাৰ পিছত আৰতি কৰাটো শাস্ত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি কোৱা হয় আৰু ইয়াৰ অবিহনে পূজা আধৰুৱা বুলি গণ্য কৰা হয়।

 যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ  ৱেবছাইটৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...