ভাং আৰু ধতুৰা কিয় ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰা হয়? কিংবদন্তিটো জানি লওক

Date:

- Advertisement -
ভাং আৰু ধতুৰা কিয় ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰা হয়?

- Advertisement -

 ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ বেলপাত্ৰ, গংগাজল, ভাং আৰু ধতুৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু ভগৱান শিৱৰ পূজাত ভাং আৰু ধতুৰা কিয় আগবঢ়োৱা হয় জানেনে?

হিন্দু ধৰ্মত সোমবাৰটো ভগৱান শিৱ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হয়। শিৱৰ পূজা কৰিলেই সকলো ধৰণৰ কামনা শীঘ্ৰে পূৰণ হয় বুলি হিন্দু ধৰ্মৰ বিশ্বাস আছে। সাৱন মাহটো ভগৱান শিৱৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় মাহ। এই মাহত শিৱৰ পূজা কৰিলে ভগৱানক অতি সোনকালে সন্তুষ্ট হয়। ভগৱান শিৱ এনে এজন দেৱতা যি সহজে সন্তুষ্ট হয়। কেৱল এগিলাচ পানী আগবঢ়ালেই তেওঁক সন্তুষ্ট কৰিব পাৰি।শিৱ ভগৱান পূজাৰ বাবে কোনো বিশেষ পূজা সামগ্ৰীৰ প্ৰয়োজন নাই।

ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ বেলপাত্ৰ, গংগাজল, ভাং আৰু ধতুৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে ভগৱান শিৱৰ পূজাত ভাং আৰু ধতুৰা কিয় আগবঢ়োৱা হয় আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ পৌৰাণিক কাহিনী কি?

- Advertisement -

ভাং-ধাতুৰা আগবঢ়োৱাৰ আঁৰৰ কাহিনী

শিৱ পুৰাণৰ মতে, সাগৰৰ মন্থনৰ সময়ত বহু বস্তু ওলাই আহিছিল, যিবোৰ দেৱতা আৰু অসুৰ উভয়ে নিজৰ মাজত বিতৰণ কৰিছিল, কিন্তু যেতিয়া সাগৰৰ মন্থন, হালাহল বিষ তাৰ পৰা ওলাই আহিছিল, তেতিয়া সেই বিষ কোনেও মানি লোৱা নাছিল। বিষৰ প্ৰভাৱৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত ইয়াৰ বেয়া প্ৰভাৱ পৰিবলৈ ধৰিলে। তাৰ পাছত সকলো দেৱ-অসুৰে ভগৱান শিৱৰ ওচৰলৈ গ’ল। তেতিয়া ভগৱান ভোলে ভাণ্ডাৰীয়ে বিষৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ পৰা সমগ্ৰ সৃষ্টিক ৰক্ষা কৰিবলৈ ডিঙিত বিষ লগাইছিল।

- Advertisement -

এইদৰে পৃথিৱীখনক বিষৰ প্ৰভাৱৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পৰা গ’ল। কিন্তু ভগৱান শিৱৰ বিষ ডিঙিত পিন্ধাৰ বাবে তেওঁ অচেতন অৱস্থাত উপনীত হৈছিল, তাৰ পিছত সকলো দেৱতাই বিষৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ভাং আৰু ধতুৰাক কিয় ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰা হয় । ভগৱান শিৱৰ মূৰত ভাং আৰু ধতুৰা ৰাখিছিল। ভাং আৰু ধতুৰাৰ প্ৰভাৱত বিষৰ প্ৰভাৱ কমি আহিল।

আনহাতে, আন এক আখ্যান অনুসৰি ভগৱান শিৱ সদায় ধ্যানত মগ্ন হৈ থাকে। তেওঁ এজন যোগী আৰু এজন সন্ন্যাসী। বেছিভাগ সময় কৈলাশ পৰ্বতত থাকি তেওঁ সমাধিত মগ্ন হৈ থাকে। কৈলাশ পৰ্বতৰ জলবায়ু অতি ঠাণ্ডা, এনে পৰিস্থিতিত ভগৱান শিৱৰ শৰীৰ গৰম কৰিবলৈ ভাং আৰু ধতুৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আজিও হিমালয়ৰ তপস্বীসকলে যোগাভ্যাসত নিমগ্ন এইবোৰ সেৱন কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...