ভগবান শিৱৰ সন্তানসমূহ ।

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

সনাতন ধৰ্মৰ সাংস্কৃতিক ইতিহাস বেদ, পুৰাণ, উপনিষদ আদি গ্ৰন্থৰ দ্বাৰা গঠিত, তাৰ ভিতৰত এটা শিৱপুৰণ। ইয়াত এনে বহু ঘটনাৰ কথা উল্লেখ আছে, যাৰ জ্ঞান অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানিব। শিৱপুৰণেও একেধৰণৰ কিংবদন্তি বৰ্ণনা কৰিছে, য’ত কোৱা হৈছে যে গণেশ আৰু কাৰ্তিকেয়ৰ বাহিৰেও মাতৃ পাৰ্বতী আৰু ভগৱান শিৱৰ আন সন্তান আছিল, শিৱৰ এই সন্তান কোন আছিল?

তেওঁলোকৰ উৎপত্তি কেনেকুৱা, কি নাম আছিল আৰু ক’ত পূজা কৰা হয় জানো আহক।

- Advertisement -

শিৱৰ আৰু সন্তান আছিল 

শিৱপুৰণত ভগৱান শিৱৰ ৬টা সন্তানৰ উল্লেখ পোৱা যায়, য’ত তিনিজন পুত্ৰ আৰু তিনিগৰাকী কন্যাৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে। ভগৱান গণেশ আৰু কাৰ্তিকেয়ৰ বিষয়ে সকলোৱে জানে, কিন্তু এইবোৰৰ বাহিৰেও ভগৱান শিৱৰ তিনিগৰাকী কন্যা আৰু এজন পুত্ৰও আছিল, যাৰ পৰিচয় এনেধৰণৰ। ভগৱান শিৱৰ তৃতীয় পুত্ৰৰ নাম অয়্যাপ্পা, যাক সমগ্ৰ দক্ষিণ ভাৰতৰ মানুহে অতি বিশ্বাসেৰে পূজা কৰে।

পুত্ৰসকলক বাদ দি ভগৱান শিৱৰ তিনিগৰাকী কন্যাও আছিল। অশোক সুন্দৰী, জ্যোতি আৰু বাসুকী। যিটো অত্যন্ত ধুনীয়া আছিল, কিন্তু তাৰ ভিতৰত এজন আছিল মাতৃ পাৰ্বতীৰ সতি-সন্ততি।

- Advertisement -

কোৱা হয় যে ভগৱান শিৱ আৰু দেৱী পাৰ্বতীৰ প্ৰথম কন্যা অশোক সুন্দৰীক মাতৃ পাৰ্বতীয়ে নিজৰ নিসংগতা দূৰ কৰিবলৈ জন্ম দিছিল। যিহেতু অশোক সুন্দৰী দেৱী পাৰ্বতীৰ নিসংগতাৰ শোক শেষ কৰিবলৈ কন্যা ৰূপত আহিছিল, সেয়েহে তেওঁৰ নাম অশোক, আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ দৰে সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে সুন্দৰী নামটো অশোক নামত সংযোজন কৰা হৈছিল।

বিশ্বাস কৰা হয় যে যেতিয়া ভগৱান শিৱ ক্ৰোধিত হৈছিল তেতিয়া ভগৱান গণেশৰ মূৰ কাটি পেলোৱা হৈছিল। তাৰ পাছত সেই সময়ত ভগৱান শিৱৰ কন্যা অশোক সুন্দৰী ভয় খাই নিমখৰ বস্তা এটাত লুকাই থাকিল, সেইবাবেই তাইক নিমখৰ গুৰুত্বৰ লগতো জড়িত কৰা হৈছে। গুজৰাটত তেওঁক পূজা কৰা হয়।

ভগৱান শিৱ আৰু দেৱী পাৰ্বতীৰ দ্বিতীয় কন্যা জ্যোতিৰ লগত জড়িত দুটা জনপ্ৰিয় কাহিনী। প্ৰথম কিংবদন্তি অনুসৰি জ্যোতিৰ জন্ম হৈছিল ভগৱান শিৱৰ উজ্জ্বলতাৰ পৰা আৰু দ্বিতীয় আখ্যান অনুসৰি মা পাৰ্বতীৰ কপালৰ পৰা নিৰ্গত উজ্জ্বলতাৰ পৰাই জন্ম হৈছিল। সেইবাবেই তেওঁলোকৰ নাম আছিল দেৱী জ্যোতি আৰু মা জ্বলামুখী। তামিলনাডুৰ বহু মন্দিৰত তেওঁক পূজা কৰা হয়।

ভগৱান শিৱৰ কন্যা বাসুকী আছিল দেৱী পাৰ্বতীৰ সতি-সন্ততি। ভগৱান শিৱৰ ঘামৰ পৰাই জন্ম হৈছিল বাসুকীৰ। কোৱা হয় যে এবাৰ ভগৱান শিৱৰ ঘামে কদৰু অৰ্থাৎ সাপ দেৱীৰ মূৰ্তি স্পৰ্শ কৰিছিল, যাৰ পৰা বাসুকীৰ জন্ম হৈছিল, সেয়েহে তেওঁক শিৱৰ কন্যা বুলি কোৱা হয়। তেওঁক মনসা নামেৰেও জনা যায়। বংগৰ বহু মন্দিৰত তেওঁক পূজা কৰা হয়।

যদিও তিনি ভগ্নী ভাতৃৰ দৰে বিখ্যাত নহয়, বেছিভাগ মানুহেও তেওঁলোকৰ বিষয়ে অৱগত নহয়, কিন্তু ভাৰতৰ বহু ঠাইত এই ভগ্নীক পূজা কৰা হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...