গৰুড় পুৰাণ : গৰুড় পুৰাণৰ মতে মৃত্যুৰ পিছত আত্মাৰ কি হয়,

Date:

- Advertisement -

Natun Assam aatma



- Advertisement -

আমি নাজানো যে স্বৰ্গ আৰু নৰক সঁচাকৈয়ে আছে নে নাই, কিন্তু আপোনালোক সকলোৱে নিশ্চয় সৰুতে ইয়াৰ বিষয়ে সকলো কাহিনী শুনিছিল। ঘৰৰ বেছিভাগ ককা আইতা সঠিক পথ দেখুৱাবলৈ স্বৰ্গ আৰু নৰকৰ কাহিনী কৈছিল আৰু যিসকলে ভাল কাম কৰে তেওঁলোকে স্বৰ্গ পায় আৰু যিসকলে বেয়া কাম কৰে তেওঁলোকে নৰকৰ অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব। কিন্তু কোনেও সঁচাকৈয়ে স্বৰ্গ আৰু নৰক দেখা নাই, সেয়েহে এই কাহিনীবোৰে কৰবাত মানুহৰ মনত এক ভ্ৰমসৃষ্টি কৰে।


অৱশ্যে,  আমাৰ শৰীৰত পাঁচটা উপাদান আছে, যিবোৰ পচনশীল। আনহাতে আত্মা অমৰ । শৰীৰধ্বংস হোৱাৰ পাছতো আত্মাৰ যাত্ৰা অব্যাহত থাকে। যেতিয়া কাৰোবাৰ মৃত্যু হয়, তেওঁৰ আত্মা শৰীৰৰ পৰা আঁতৰ  হয়। তাৰ পিছত, গৰুড় পুৰাণত আত্মাৰ কি হয় সেই বিষয়ে বহুকথা কোৱা হৈছে। 


- Advertisement -


আৰম্ভণিতে, আত্মা 13 দিনৰ বাবে য়মলোকলৈ যায়

গাৰুণ পুৰাণৰ মতে, মৃত্যুৰ পিছত, ইয়ামালোকৰ দুজন যমদুত আত্মা কঢ়িয়াবলৈ আহে আৰু তেওঁলোকে আত্মাক মাত্ৰ 24 ঘণ্টাৰ বাবে তেওঁলোকৰ লগত লৈ যায়। এই 24 ঘণ্টাত, মৃতকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে তেওঁৰ শৰীৰটো সৎকাৰ কৰে আৰু অন্যান্য ৰীতি-নীতি পালন কৰে। তেতিয়ালৈকে আত্মাক জমলোকৰ ব্যক্তিজনে  ভাল আৰু বেয়া কৰা কামবোৰ দেখুওৱা হয়। জমদূতসকলে  আত্মাক তেওঁৰ নিজৰ ঘৰত এৰি দিয়ে।


- Advertisement -

কৰ্মঅনুসৰি, 

১৩ দিনৰ বাবে আত্মাই নিজৰ ঘৰত বাস কৰে। যেতিয়া মৃত্যুৰ পিছত 13 দিনৰ ৰীতি-নীতি সম্পূৰ্ণ হয়, আত্মাক ইয়ামালোকলৈ ঘূৰাই নিয়া হয়। বাটত তিনিটা বেলেগ বেলেগ  পথ থাকে । প্ৰথম পথটো দেৱলোকৰ, দ্বিতীয়টো পিত্ৰুলোকৰ আৰু তৃতীয়টো নৰকৰ। ব্যক্তিজনৰ কাৰ্য্য অনুসৰি, তেওঁৰ লোকসকল সংকল্পবদ্ধ আৰু তেওঁৰ বাবে নিশ্চিত পথলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়।


- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...