কপালত তিলক বা ফোট কিয় দিয়া হয়, বৈজ্ঞানিক কাৰণ বোৰ জানক আহক ।

Date:

- Advertisement -
reasons-and-significance-of-applying-tilak-on-forehead

- Advertisement -

তিলক সদায় মগজুৰ কেন্দ্ৰত দিয়া হয়। মগজুৰ কেন্দ্ৰত তিলক দিয়াৰ কাৰণ হৈছে যে আমাৰ শৰীৰত 7 টা সৰু শক্তি কেন্দ্ৰ আছে।

বেছিভাগ হিন্দু ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতিত, কপালত তিলক দিয়া হয়। পূজা-আবৃত্তি, বিবাহ আদিত তিলক দিয়াৰ প্ৰথা আছে, কিন্তু কপালত তিলক লগোৱাৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণ কি আপুনি জানেনে? 

- Advertisement -

তিলক সদায় মগজুৰ কেন্দ্ৰত দিয়া হয়। মগজুৰ কেন্দ্ৰত তিলক দিয়াৰ কাৰণ হৈছে যে আমাৰ শৰীৰত 7 টা সৰু শক্তি কেন্দ্ৰ আছে। তিলক মগজুৰ মাজত দিয়া হয় কাৰণ আমাৰ মগজুৰ মাজত আদেশৰ চক্ৰ আছে। যাক গুৰুচক্ৰ বুলিও জনা যায়। এই মানৱ শৰীৰৰ কেন্দ্ৰ। ইয়াৰ পৰা একাগ্ৰতা আৰু জ্ঞানেৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ থাকে। গুৰুচক্ৰক বৃহস্পতি গ্ৰহৰ কেন্দ্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। বৃহস্পতি হৈছে সকলো দেৱতাৰ গুৰু। সেইকাৰণে ইয়াক গুৰুচক্ৰ বুলি কোৱা হয়।

- Advertisement -

তিলক এই আঙুলিৰে প্ৰয়োগ কৰিব লাগে ।

তিলক সদায় অনামিকা আঙুলিৰে দিয়া হয়। অনামিকা আঙুলিটো সূৰ্যৰ প্ৰতীক। অনামিকা আঙুলিৰে তিলক প্ৰয়োগ কৰিলে আশ্চৰ্যজনক আৰু সন্মান প্ৰদান কৰে। একে সময়তে, যেতিয়াই সন্মানৰ বাবে বুঢ়া আঙুলিৰে তিলক দিয়া হয়। বুঢ়া আঙুলিৰে তিলক প্ৰয়োগ কৰিলে জ্ঞান আৰু গহনা প্ৰদান কৰে। তিলক বিজয়ৰ বাবে তৰ্জনী আঙুলিৰে দিয়া হয়। 

বগা, ৰঙা আৰু হালধীয়া তিলক

তিলকৰ ৰং যিয়েই নহওঁক, সকলোৰে শক্তি থাকে, কিন্তু বগা ৰং অৰ্থাৎ চন্দন কাঠৰ তিলক শীতল, ৰঙা তিলক শক্তিযুক্ত আৰু ইয়াক সুখী ৰাখিবলৈ হালধীয়া তিলকও দিয়া হয়। একে সময়তে, শিৱ ভক্তসকলে ভভূতি অৰ্থাৎ ক’লা তিলক প্ৰয়োগ কৰে, যি হৈছে মহমায়াৰ পৰা আঁতৰি থকাৰ সূচক।  

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...