Parliament Session 2024 : কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰিব কাৰাগাৰত থকা সাংসদসকলে? এই সম্পৰ্কে কি নিয়ম

Date:

- Advertisement -

কাৰাগাৰত থকা সাংসদে কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰেঃ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ অন্ত পৰাৰ পিছত আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ শপত গ্ৰহণৰ পিছত আজিৰ পৰা (২৪ জুন) ১৮ নং লোকসভাৰ প্ৰথম অধিৱেশন আৰম্ভ হ’ব আৰু লোকসভাৰ এই অধিৱেশন চলি থাকিব ৩ জুলাইলৈকে। অধিৱেশনৰ ১০ দিনত মুঠ ৮খন বৈঠক অনুষ্ঠিত হ’ব। এই অধিবেশনৰ আৰম্ভণিতে নৱনিৰ্বাচিত সাংসদসকলৰ শপত গ্ৰহণ কৰা হ’ব, যিটো দুদিনীয়া হ’ব। প্ৰথমে প্ৰটেম অধ্যক্ষ ভৰত্ৰিহাৰীয়ে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনলৈ গৈ শপত গ্ৰহণ কৰিব। ইয়াৰ পিছত তেওঁ পুৱা ১১ বজাত লোকসভাত উপস্থিত হ’ব। সংসদ অধিৱেশনৰ আৰম্ভণিতে প্ৰথমে সাংসদ হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে। ইয়াৰ পাছতে লোকসভাৰ আন সাংসদসকলকো পদৰ শপত আৰু গোপনীয়তা প্ৰদান কৰা হ’ব। কিন্তু, কাৰাগাৰত থকা সাংসদসকলক শপত কেনেকৈ দিয়া হ’ব আৰু ইয়াৰ সন্দৰ্ভত কি নিয়ম আছে জানেনে।

এইবাৰ এনে দুজন সাংসদ নিৰ্বাচিত হ’ল যি জেলত আছে।

- Advertisement -

এইবাৰ ৪ জুনত ঘোষণা কৰা লোকসভা নিৰ্বাচন ২০২৪ত জেলত থকা দুজন সাংসদ নিৰ্বাচিত হৈছে। ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা আইনৰ অধীনত অসমৰ ডিব্ৰুগড় কাৰাগাৰত ভৰ্তি খালিস্তানৰ কৰ্মী অমৃতপল সিঙে পঞ্জাৱৰ খাদুৰ চাহাবৰ আসনৰ পৰা জয়লাভ কৰাৰ বিপৰীতে সন্ত্ৰাসবাদী পুঁজিৰ অভিযোগত তিহাৰ কাৰাগাৰত ভৰ্তি হোৱা শ্বেখ আব্দুল ৰছিদ ওৰফে অভিযন্তা ৰছিদে (শ্বেইখ আব্দুল ৰছিদ) বাৰামুলাৰ পৰা জয়লাভ কৰিছে জম্মু-কাশ্মীৰৰ আসন।

তেওঁলোকে শপত ল’ব নে তেওঁলোকৰ সদস্যপদ বাতিল হ’ব?

অমৃতপল সিং আৰু শ্বেখ আব্দুল ৰছিদ জেলত থাকিলেও তেওঁলোকৰ সংসদৰ সদস্যপদ বাতিল কৰা নহ’ব কাৰণ তেওঁলোকক এতিয়াও শাস্তি দিয়া হোৱা নাই। আইন অনুসৰি দুয়োকে সংসদৰ কার্যসূচীত অংশগ্রহণ কৰিবলৈ দিয়া নহ’ব যদিও সাংসদ হিচাপে শপত লোৱাৰ সাংবিধানিক অধিকাৰ তেওঁলোকৰ আছে৷ গতিকে এই সম্পৰ্কে কি কি নিয়ম আছে আৰু দুয়োকে শপত কেনেকৈ দিয়া হ’ব কওঁ।

- Advertisement -

কাৰাগাৰত থকা সাংসদৰ শপত গ্ৰহণ সন্দৰ্ভত কি নিয়ম?

কাৰাগাৰত থকা সাংসদে শপত লোৱা সন্দৰ্ভত সংবিধানত এটা নিয়ম আছে। কাৰাগাৰত থকা সাংসদক শপত ল’বলৈ দিয়া হয় পেৰ’ল। ইয়াৰ বাবে সংসদ সচিবালয়ৰ দ্বাৰা কাৰাগাৰ প্ৰশাসনক তথ্য দিয়া হয় আৰু কোৱা হয় যে আপোনাৰ কাৰাগাৰত এজন সাংসদ ভৰ্তি হৈ আছে, যিয়ে সংসদত শপত ল’ব লাগিব। তেওঁক সংসদলৈ আহি শপত ল’বলৈ দিয়া উচিত। ইয়াৰ পিছত জেলত থকা সাংসদজনক সংসদলৈ আহিবলৈ দিয়া হয় আৰু শপত লোৱাৰ পিছত তেওঁ পুনৰ জেললৈ যায়। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ সাংসদগৰাকীয়ে লোকসভাৰ অধ্যক্ষক লিখিত তথ্য দিব লাগিব যে তেওঁ সংসদৰ কার্যসূচীত অংশ ল’ব নোৱাৰিব৷

MUST READ  মোডী কেবিনেট ৩.০ ঃ মোডী ৩.০ত কোনে কোন বিভাগ পালে ?

সাংসদসকলে শপত নললে কি হ’ব?

যদি কোনো সাংসদে সংসদত উপস্থিত নাথাকে আৰু শপত গ্ৰহণ নকৰে আৰু একেৰাহে ৬০ দিন উপস্থিত নাথাকে তেন্তে তেওঁৰ আসন খালী ঘোষণা কৰিব পাৰি। লোকসভাৰ অধ্যক্ষৰ অনুমতি অবিহনে সদনৰ পৰা সাংসদ অনুপস্থিতিৰ কথা সংবিধানত ১০১(৪) অনুচ্ছেদৰ উল্লেখ আছে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related