400 বছৰ পুৰণি মন্দিৰৰ মূৰ্তিবোৰে মাজনিশা ইজনে সিজনৰ সৈতে কথা পাতে

Date:

- Advertisement -

বিহাৰৰ মাতৃ ৰাজ ৰাজেশ্বৰী ত্ৰিপুৰা সুন্দৰী মন্দিৰৰ অমীমাংসিত ৰহস্য


- Advertisement -


400 বছৰ পুৰণি মন্দিৰৰ মূৰ্তিবোৰে মাজনিশা ইজনে সিজনৰ সৈতে কথা পাতে

1.  কোৱা হয় যে মা ত্ৰিপুৰ সুন্দৰীৰ এই মন্দিৰটো 400 বছৰতকৈও অধিক পুৰণি। মন্দিৰটো বিখ্যাত তান্ত্ৰিক ভৱানী মিশ্ৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। বিশ্বাস কৰা হয় যে ইয়াতেই তেওঁ তন্ত্ৰ সাধনাৰ জৰিয়তে মাতৃৰ মূৰ্তিৰ জীৱন প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, যিয়ে এই মূৰ্তিবোৰ জাগ্ৰত কৰিছিল।

2.  এই মন্দিৰত দহখন মহাবিদ্যাৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হৈছিল । কালী, ত্ৰিপুৰ ভৈৰৱী, ধুমাৱতী, তাৰা, চিন্নামস্টকা, শোদচি, মাতংগী, কমলা, উগ্ৰস্তাৰা আৰু ভুৱনেশ্বৰীৰ মূৰ্তি ইয়াত স্থাপন কৰা হৈছিল । এই সকলো মহিলা তান্ত্ৰিকৰ মহিলা। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াত বাগলামুখী মাতা, দত্তাত্ৰেয় ভৈৰৱ, বটুক ভৈৰৱ, অন্নপূৰ্ণা ভৈৰৱ, কাল ভৈৰৱ আৰু মাতংগী ভৈৰৱৰ প্ৰতিমূৰ্তিও স্থাপন কৰা হৈছিল। 

- Advertisement -


৩. এই মন্দিৰৰ প্ৰতি তান্ত্ৰিকসকলৰ বিশ্বাস অটুট। কোৱা হয় যে ইয়াত কোনো নাথাকিলেও বহুতো শব্দ হৈ থাকে । এই মন্দিৰৰ চৌহদত কেইটামান শব্দ প্ৰতিধ্বনিত হৈ থাকে। বিজ্ঞানীৰ এটা দলেও ইয়ালৈ আহিছিল , যিয়ে গৱেষণা কৰাৰ পিছত কৈছিল যে ইয়াত কোনো মানুহ নাই। সেইকাৰণে শব্দবোৰ ইয়াত গুঞ্জন হৈ থাকে। বিজ্ঞানীসকলে এইটোও ধাৰণা কৰিছে যে ইয়াত কিবা অদ্ভুত ঘটনা ঘটে, যাতে ইয়ালৈ অজ্ঞাত শব্দ আহি থাকে।


4.কোৱা হয় যে এই মন্দিৰৰ মূৰ্তিবোৰে ইজনে সিজনৰ সৈতে কথা পাতে, যাৰ শব্দ শুনা যায়। অনন্য বিশ্বাস টো হ’ল যে ইয়াত স্থাপন কৰা মূৰ্তিবোৰে মাজনিশা কথা পতাৰ শব্দ কৰে। মাজনিশা, যেতিয়া মানুহ পাৰ হৈ যায় তেতিয়া তেওঁলোকে মাত শুনে। যেতিয়া বিজ্ঞানীসকলে ইয়াক আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, তেওঁলোকেও ইয়াক অস্বীকাৰ কৰা নাছিল। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...