Surya Grahan ২০২৩: বছৰৰ শেষ সূৰ্য আৰু চন্দ্ৰগ্ৰহণ কেতিয়া হ’ব, জানি লওক আৰু ক’ত দেখা যাব ।

Date:

- Advertisement -

 

Surya Grahan : সূৰ্য্য আৰু চন্দ্ৰ গ্ৰহন ২০২৩: বছৰৰ শেষৰটো সূৰ্য আৰু চন্দ্ৰগ্ৰহণ অক্টোবৰ মাহতে হ’বলৈ গৈ আছে। কেতিয়া আৰু ক’ত সূৰ্যগ্ৰহণ দৃশ্যমান হ’ব আৰু সঠিক সময় কিমান হ’ব জানি লওক?




- Advertisement -

ধৰ্মীয় দৃষ্টিকোণৰ পৰা সূৰ্যগ্ৰহণ আৰু চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ গুৰুত্ব অতি বেছি। মানুহৰ জীৱনত শুভ আৰু অশুভ দুয়োটা প্ৰভাৱ পৰে। এইবাৰ অক্টোবৰ মাহটো অতি বিশেষ হ’ব কাৰণ বছৰৰ দ্বিতীয় আৰু শেষ সূৰ্য আৰু চন্দ্ৰগ্ৰহণ এই মাহতে হ’ব। ১২ অক্টোবৰত সূৰ্যগ্ৰহণ হোৱাৰ বিপৰীতে হুবহু ১৫ দিনৰ পিছত অৰ্থাৎ ২৮ অক্টোবৰত চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব। সূৰ্যগ্ৰহণ প্ৰধানকৈ অমাৱস্যাৰ দিনত হোৱাৰ বিপৰীতে চন্দ্ৰগ্ৰহণ পূৰ্ণিমাৰ দিনত সংঘটিত হয়। 
দৰাচলতে গ্ৰহণ কাল গ্ৰহণৰ আগৰ সেই অশুভ সময় বুলি ধৰা হয় য’ত যিকোনো শুভ বা শুভ কাম নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশ্বাস অনুসৰি এই সময়ছোৱাত পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল ক্ষতিকাৰক ৰশ্মিৰ দ্বাৰা দূষিত হয়। সেয়ে গ্ৰহণ  কালত সকলো খাদ্যবস্তুৰ লগত তুলসী পাত যোগ কৰা হয়। 

সূৰ্যগ্ৰহণ কেতিয়া হব আৰু গ্ৰহণ সময় কিমান?

বছৰৰ শেষ সূৰ্য্য উদয় হ’ব সৰ্ব পিত্ৰু অমৱস্যাত অৰ্থাৎ ১৪ অক্টোবৰত। নিশা ০৮:২৫ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু ১৫ অক্টোবৰৰ পুৱা ০২:২৫ বজাত শেষ হ’ব। এইবাৰ এই গ্ৰহণ ভাৰতত দেখা নাযায়, সেয়েহে ইয়াৰ গ্ৰহণ সময়ো বৈধ নহ’ব।


ক’ত দেখা যাব সূৰ্যগ্ৰহণ?

বছৰৰ শেষৰটো সূৰ্যগ্ৰহণ উত্তৰ আমেৰিকা, আৰ্জেণ্টিনা, কানাডা, মেক্সিকো, হাইটি, বাহামা, কিউবা, ব্ৰাজিলৰ দৰে ঠাইত হ’ব।
চন্দ্ৰগ্ৰহণ কেতিয়া হব আৰু সুতক সময় কিমান?
চলিত বৰ্ষৰ অন্তিমটো চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব ২৮ অক্টোবৰৰ পুৱা ০১:০৬ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু পুৱা ০২:২২ বজাত শেষ হ’ব। অৰ্থাৎ এক প্ৰকাৰে ২৯ অক্টোবৰত চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ’ব। সূৰ্যগ্ৰহণৰ সময়সীমা হ’ব ০১ ঘন্টা ১৬ মিনিট। এই গ্ৰহণ ভাৰতত দৃশ্যমান হ’ব, এনে পৰিস্থিতিত ইয়াৰ গ্ৰহণ সময়ো বৈধ হ’ব। গ্ৰহণ সময় ২৮ অক্টোবৰৰ পৰা দুপৰীয়া ২:৫২ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু পুৱা ২:২২ বজাত শেষ হ’ব।


ক’ত দেখা যাব চন্দ্ৰগ্ৰহণ?

এইবাৰ ভাৰত, অষ্ট্ৰেলিয়া, ইউৰোপ, উত্তৰ আমেৰিকা, দক্ষিণ আমেৰিকা, ভাৰত মহাসাগৰ, আৰ্কটিক আৰু এন্টাৰ্কটিকাতো চন্দ্ৰগ্ৰহণ দেখা যাব।

MUST READ  ভাগৱত গীতা : ভাগৱত গীতা অধ্যায় ১ শ্লোক ২ অসমীয়াত ৷ Commentary on Chapter 1‌ Shloka 2 of the Bhagavad Gita in Assamese
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

শ্রীমদ্ভগবদ্গীতা: Shrimad Bhagavad Gita (Assamese) Chapter 1 Shloka 5

গীতা অধ্যায় ১, শ্লোক ৫ৰ বিৱৰণ শ্রীমদ্ভগবদ্গীতা: Shrimad Bhagavad...

আজিৰ দিনটোৰ ৰাশিফল । Today’s Horoscope in Assamese

আজিৰ দিনটোৰ ৰাশিফল । Today's Horoscope in Assamese মেষ ৰাশি...