মূল্যহীন হৈ পৰিব দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ নম্বৰ , স্নাতক পাঠ্যক্ৰমৰ নামভৰ্তিৰ বাবে দিব লাগিব প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষা!

Date:

- Advertisement -
মূল্যহীন হৈ পৰিব  দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ নম্বৰ , স্নাতক পাঠ্যক্ৰমৰ নামভৰ্তিৰ বাবে দিব লাগিব প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষা!
বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ (University Grant Commission) অধ্যক্ষ এম জগদীশ কুমাৰে সোমবাৰে ঘোষণা কৰা মতে, জুলাই মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহত অনুষ্ঠিত হ’ব এই পৰীক্ষা।

- Advertisement -

দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনৰ মহাবিদ্যালয়ত সমূহত নামভৰ্তিৰ কাৰণে Cut off তালিকাৰ নামত দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষাৰ নম্বৰৰ দৌৰাত্ম্য হৈ পৰিব অতীতৰ কাহিনী। এই শিক্ষা বৰ্ষৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীত ১০০ শতাংশ নম্বৰ পালেও সম্ভৱ নহ’ব সম্ভৱ নহ’ব দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনৰ দেশৰে আগশাৰীৰ মহাবিদ্যালয় কেইখনত নামভৰ্তি। কাৰণ এইবাৰ দেশৰ ৪৫খন কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্রত্যক্ষ আৰু অধীনৰ মহাবিদ্যালয়সমূহৰ সকলো স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তিৰ কাৰণে অনুষ্ঠিত হ’ব প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষা।

বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ (University Grant Commission) অধ্যক্ষ এম জগদীশ কুমাৰে সোমবাৰে ঘোষণা কৰা মতে, জুলাই মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহত অনুষ্ঠিত হ’ব এই পৰীক্ষা। Central University Entrance Test (CUET) হিচাপে নামকৰণ কৰা এই প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষা বাধ্যতামূলক হ’ব আৰু National Testing Agencyয়ে এই পৰীক্ষা পৰিচালনা কৰিব। UGCৰ মূৰব্বীগৰাকীয়ে জনোৱা মতে, এপ্ৰিলৰ প্ৰথম সপ্তাহৰ পৰা এই পৰীক্ষাৰ প্ৰপত্ৰ উপলব্ধ হ’ব।

- Advertisement -

বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগে (ইউজিচি) সোমবাৰে কয় যে সকলো কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ই শিক্ষাৰ্থীসকলক দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ নম্বৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি কমন ইউনিভাৰ্চিটি প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ (CUET) ওপৰত আধাৰিত স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত ভৰ্তি কৰিব লাগিব। এই নিয়মটো আগন্তুক শিক্ষাবৰ্ষৰ (2022-23) পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব।

ইউজিচিৰ অধ্যক্ষ এম জগদেশ কুমাৰে কৈছিল যে ৪৫ খন কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বাবে তেওঁলোকৰ স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তিৰ বাবে CUET দিয়াটো বাধ্যতামূলক হ’ব। অৱশ্যে, স্নাতকোত্তৰ নামভৰ্তিৰ বাবে, বিশ্ববিদ্যালয়বোৰত এতিয়ালৈকে কিউ.ইউ.টি. নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ নমনীয়তা থাকিব।

- Advertisement -

জগদেশ কুমাৰে কৈছিল যে এই সিদ্ধান্তই উত্তৰ-পূব আৰু গ্ৰাম্য ভাৰতৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক সমান সুযোগ প্ৰদান কৰিব। “ইয়াৰ উপৰিও, ই দৰিদ্ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ অভিভাৱকসকলক সহায় কৰিব কিয়নো তেওঁলোকে কেইবাটাও প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ বাবে পৰিশোধ কৰিব নালাগিব,” 

CUET syllabus

অৱশ্যে, তেওঁ লগতে কয় যে কিছুমান দক্ষতা-আধাৰিত পাঠ্যক্ৰমত ব্যৱহাৰিক উপাদান থাকিব। উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰৱেশিকা পৰীক্ষাত NCERTৰ পাঠ্যপুথিৰ পৰা প্ৰশ্নসমূহ সোধা হ’ব। Multiple Choiceত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এই পৰীক্ষা দুটা ভাগত বিভক্ত হ’ব। প্ৰথমটো খণ্ডত প্রাৰ্থীয়ে চয়ন কৰা দুটা ক্ষেত্ৰ বিষয়, সাধাৰণ জ্ঞান আৰু ভাষাৰ পৰীক্ষা কৰা হ’ব। দ্বিতীয় অংশত প্রাৰ্থীয়ে নিৰ্বাচন কৰা চাৰিটা বিষয়ৰ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত হ’ব। অসমীয়াৰ লগতে আন ১২টা আধুনিক ভাৰতীয় ভাষাত এই পৰীক্ষা দিব পাৰিব।

কিউইটি নামৰ এক কম্পিউটাৰাইজড পৰীক্ষা 13 টা ভাষাত অনুষ্ঠিত হ’ব: ইংৰাজী, হিন্দী, গুজৰাটী, অসমীয়া, বাংলা, কানাড়া, মালায়ালম, মাৰাঠী, ওড়িয়া, পাঞ্জাৱী, তামিল, তেলেগু আৰু উৰ্দু।

ইফালে, ইউজিচিয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক কিউইউটিৰ পৰা ৰেহাই দিছে। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...