কামাখ্যা মন্দিৰত মাতৃৰ যোনি পূজা কিয় কৰা হয় ৷

Date:

- Advertisement -

 কামাখ্যা মন্দিৰৰ বিষয়ে আমোদজনক তথ্য


- Advertisement -


এই মন্দিৰত মাতৃৰ যোনি পূজা কৰা হয় ৷  ভাৰতৰ অন্যতম শক্তি পীঠ অসমৰ নীলাচল পাহাৰৰ ওপৰত অৱস্থিত কামাখ্যা মন্দিৰ বহু আমোদজনক তথ্যৰ সৈতে জড়িত। দেশৰ আন আন মন্দিৰৰ দৰে কামাখ্যা মন্দিৰত কামাখ্যা দেৱীৰ মূৰ্তি নাই, 

১০৮ খন শক্তি পীঠৰ ভিতৰত ই অন্যতম প্ৰধান ১৮ টা মহা শক্তি পীঠ – অষ্টম শতিকাত উৎপত্তি হোৱা ১০৮ টা শক্তি পীঠৰ ভিতৰত কামাখ্যা মন্দিৰ অন্যতম প্ৰাচীন মন্দিৰ। ষোড়শ শতিকাত কুচবিহাৰৰ ৰজা নৰনাৰায়ণে পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল। তাৰ পিছৰ পৰা ইয়াক কেইবাবাৰো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। 

- Advertisement -

 কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰৰ ইতিহাসঃ কামাখ্যা দেৱীৰ মন্দিৰৰ বিশেষ স্বীকৃতি আছে। ইয়াক শক্তিপীঠৰ ভিতৰত অন্যতম বুলি গণ্য কৰা হয়। 

কোৱা হয় যে মাতা সতিৰ অংশবোৰ পৰি যোৱা ঠাইবোৰক শক্তিপীঠ বোলা হয় ৷ ভাৰতবৰ্ষত এনে বহু শক্তিপীঠত মাতৃ সতীক পূজা কৰা হয়। এই শক্তিপীঠসমূহৰ দৰ্শনৰ বিশেষ স্বীকৃতি আছে। দূৰৈৰ ঠাইৰ পৰা মানুহ ইয়ালৈ আহে মাতৃৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰি। কামাখ্যা মাতা মন্দিৰ এই শক্তিপীঠসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম ৷ এই মন্দিৰটো অসমৰ গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰায় ৭ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত। কোৱা হয় যে ইয়াতেই মাতৃৰ যোনিৰ অংশটো পৰি গৈছিল। ইয়াত প্ৰতি বছৰে এক বৃহৎ অম্বুবাচী মেলাৰ আয়োজন কৰা হয়। এই মেলাত অংশ ল’বলৈ দূৰ-দূৰণিৰ পৰা ভক্ত, সন্ত আৰু তান্ত্ৰিকসকল আহে।

- Advertisement -

মাতৃ কামাখ্যাৰ ঋতুস্ৰাৱ হোৱা সময়ত অম্বুবাচী মেলা হয় । ২৬ জুনত ৰাজছৱালাৰ অন্ত পৰাৰ পিছত মাতৃৰ গা ধোৱা আৰু বিশেষ পূজাৰ অন্তত মন্দিৰৰ দুৱাৰ মুকলি কৰা হয়।

মন্দিৰৰ ইতিহাস জানি লওক

কামাখ্যা মন্দিৰ ভাৰতৰ আটাইতকৈ পুৰণি মন্দিৰৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হয় আৰু ই অতি জনপ্ৰিয়। কোৱা হয় যে এই মন্দিৰটো অষ্টম শতিকাৰ পৰা নৱম শতিকাৰ ভিতৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। কিন্তু হুছেইন শ্বাহে আক্ৰমণ কৰি মন্দিৰটো ধ্বংস কৰে। ১৫০০ খ্ৰীষ্টাব্দৰ ভিতৰত ৰজা বিশ্বসিংহই মন্দিৰটোক পূজাস্থলী হিচাপে পুনৰুজ্জীৱিত কৰে। ইয়াৰ পিছত ১৫৬৫ চনত ৰজাৰ পুত্ৰই এই মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰে।

MUST READ  মকৰ ৰাশিৰ বাৰ্ষিক ৰাশিফল: জানুৱাৰীৰ পৰা ডিচেম্বৰলৈ বৃষ ৰাশিৰ লোকৰ বাবে ২০২৪ চন কেনেকুৱা হ’ব

অম্বুবাচী মেলা হৈছে মাতৃৰ ঋতুস্ৰাৱৰ উৎসৱ

কোৱা হয় যে প্ৰতি বছৰে মাতা কামাখ্যাই ইয়াত তিনিদিন ঋতুস্ৰাৱ কৰে। ইয়াৰ সময়ত ইয়াত অম্বুবাচী উৎসৱ পালন কৰা হয় আৰু এই সময়ত অম্বুবাচী মেলাৰ আয়োজন কৰা হয়। কোৱা হয় যে এই উৎসৱৰ সময়ত মাতাৰ মন্দিৰৰ দুৱাৰ নিজে বন্ধ হৈ যায় আৰু ইয়াৰ মাজতে কোনো ভক্তকে দৰ্শন কৰিবলৈ দিয়া নহয়। ইফালে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পানী ৰঙা হৈ পৰে। চতুৰ্থ দিনা ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তত মাতৃক গা ধুৱাই সজাই মন্দিৰৰ দুৱাৰ খুলি দিয়া হয়।

মন্দিৰত কুণ্ড উপস্থিত

এই মন্দিৰত মাতৃক মূৰ্তিৰ ৰূপত দেখা নাযায়, পুখুৰীৰ ৰূপতহে দেখা যায়। এই কুণ্ড ফুলেৰে আবৃত। এই কুণ্ডৰ পৰা সদায় পানী ওলাই আহে। কামাখ্যা মন্দিৰক তন্ত্ৰ সাধনাৰ প্ৰধান স্থান বুলি গণ্য কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে দেশৰ সকলো প্ৰান্তৰ পৰা তন্ত্ৰমন্ত্ৰৰ সাধনা কৰা তান্ত্ৰিকসকল ইয়ালৈ আহে অম্বুৱচী মেলাৰ বাবে।

প্ৰসাদত ৰঙা কাপোৰ পোৱা যায়

মাতা ৰাণী ঋতুস্ৰাৱ হোৱা তিনিদিনত মন্দিৰত বগা ৰঙৰ কাপোৰ এখন ৰখা হয়। তিনিদিন পিছত এই কাপোৰৰ ৰং ৰঙা হৈ পৰে। এই ৰঙা কাপোৰখন মেলাৰ সময়ত মাতৃক চাবলৈ অহা ভক্তসকলক প্ৰসাদ হিচাপে দিয়া হয়।


WhatsApp ৰ Channel Follow কৰক daily পঢ়িবলৈ ।

ক্লিক here 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...

শ্রীমদ্ভগবদ্গীতা: Shrimad Bhagavad Gita (Assamese) Chapter 1 Shloka 5

গীতা অধ্যায় ১, শ্লোক ৫ৰ বিৱৰণ শ্রীমদ্ভগবদ্গীতা: Shrimad Bhagavad...