কামদেৱ আৰু দেৱী ৰাতিৰ প্ৰেম কাহিনী

Date:

- Advertisement -

হিন্দু শাস্ত্ৰত কামদেৱক প্ৰেম আৰু আকৰ্ষণৰ দেৱতা বুলি গণ্য কৰা হয়। শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা কাহিনী অনুসৰি কামদেৱ ভগৱান বিষ্ণু আৰু দেৱী লক্ষ্মীৰ পুত্ৰ। বিশ্বাস কৰা হয় যে কামদেৱৰ বিবাহ দেৱী ৰতীৰ লগত হৈছিল। যাক কামদেৱৰ দৰেই প্ৰেম আৰু আকৰ্ষণৰ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু কিছুমান কাহিনীত কামদেৱক নিজেও ব্ৰহ্মজীৰ পুত্ৰ বুলি অভিহিত কৰা হৈছে। আৰু ভগৱান শিৱৰ লগতো তেওঁলোকৰ সম্পৰ্ক আছে।

- Advertisement -

শাস্ত্ৰত কামদেৱৰ ৰূপটো সোণালী ডেউকাৰ সুদৰ্শন ডেকা হিচাপে প্ৰদৰ্শিত হৈছে। যাৰ হাতত ধনু-কাঁড় আছে। তেওঁৰ ৰাইডটোক কপৌ বুলি কোৱা হৈছে। মাছৰ প্ৰতীক থকা ৰঙা পতাকা লৈ কপৌৰ ৰথত উঠি যাত্ৰা কৰে। কিন্তু কিছুমান শাস্ত্ৰত কামদেৱক হাতীৰ ওপৰত বহি থকা বুলিও বৰ্ণনা কৰা হৈছে। কোৱা হয় যে ভগৱান শংকৰে তৃতীয় চকুৰে কামদেৱক ধ্বংস কৰিছিল।

ইয়াৰ পিছত কামদেৱৰ পৰৱৰ্তী জন্মত পত্নী ৰতীৰ সৈতে পুনৰ মিলিত হয়।গতিকে কামদেৱ আৰু দেৱী ৰতীৰ প্ৰেম কাহিনী জানো আহক।

- Advertisement -

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি এসময়ত ভগৱান ব্ৰহ্ম বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড বিস্তাৰ কৰাৰ হেঁপাহত মগ্ন হৈ আছিল। একে সময়তে তেওঁৰ ফালৰ পৰা এজন উজ্জ্বল পুত্ৰ কামৰ জন্ম হ’ল।সেই পুত্ৰই ক’বলৈ ধৰিলে মোৰ বাবে কি আদেশ? তেতিয়া ব্ৰহ্মজীয়ে তেওঁক ক’লে যে মই বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড সৃষ্টিৰ বাবে প্ৰজাপতি সৃষ্টি কৰিছো। কিন্তু সৃষ্টিত তেওঁলোক সফল নহ’ল। সেইবাবেই মই এতিয়া এই কামটো আপোনালোকৰ হাতত তুলি দিছো। আৰু ইয়াক সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিচো।

কিন্তু ব্ৰহ্মজীৰ কথা নুশুনাকৈ কামদেৱ তাৰ পৰাই গুচি গ’ল আৰু অদৃশ্য হৈ গ’ল।এই দেখি ব্ৰহ্মাই খঙত উঠি কামদেৱক গালি পাৰিলে যে তুমি মোৰ আদেশ পালন কৰা নাই। সেইবাবেই আপুনি সোনকালে ধ্বংস হৈ যাব। এই কথা শুনি কামদেৱ ভয় খাই হাত ভাঁজ কৰি ব্ৰহ্মজীৰ সন্মুখত ক্ষমা খুজিবলৈ ধৰিলে।

- Advertisement -

দীৰ্ঘদিন ধৰি কামদেৱৰ অবিৰত অনুৰোধত ব্ৰহ্মজীয়ে সন্তুষ্ট হৈ কামদেৱক ১২টা বাসস্থান দিলে। তেওঁ ক’লে যে হে কামদেৱ দেৱ তোমাৰ বাসস্থান হ’ব নাৰীৰ কটুক্তি, তাইৰ চুলি ৰাশি, তাইৰ উৰু, বুকু, নাভি, ঝংমুল, আধাৰ, কোকিলৰ কোকিল, চন্দ্ৰৰ পোহৰ, বাৰিষা, চৈত্ৰ আৰু বৈশাখ মাহ।

ইয়াৰ পিছত ভগৱান ব্ৰহ্মাই কামদেৱক মৰাণ, স্তম্ভন, জৃম্ভন, শোষণ আৰু উম্মাদন নামৰ পাঁচটা কাঁড় দি কামদেৱক এটি ফুলৰ ধনু আৰু পাঁচটা কাঁড় দিলে। সেই ধনুখন আছিল মিঠাৰে ভৰা চুপাৰিৰে, মৌমাখিৰ ডোঙা। তেওঁৰ ধনুৰ কাঁড়বোৰ অশোক গছৰ সুগন্ধি ফুলৰ লগতে আম গছত গজা বগা, নীলা পদুম, জেচমিন আৰু ফুলৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

কামদেৱ জ্বলি ছাই হৈ পৰিল

ব্ৰহ্মজীৰ পৰা পোৱা বৰদানৰ পিছত কামদেৱে তিনিওটা জগত ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু নিজৰ কৰ্মত ভূত, ভেম্পায়াৰ, গন্ধৰ্ব, যক্ষ সকলোকে বশ কৰিলে।এই ক্ৰমত তেওঁ ভগৱান শিৱৰ ওচৰলৈ কৈলাশ পালেগৈ। তেতিয়া ভগৱান শিৱ তপস্যাত মগ্ন হৈ পৰিছিল, তেতিয়া কামদেৱে সৰু প্ৰাণীৰ সূক্ষ্ম ৰূপ ধাৰণ কৰি কাণৰ ফুটাৰে ভগৱান শিৱৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিছিল। ইয়াৰ বাবেই শিৱজীৰ মন চঞ্চল হৈ পৰিল।

ইয়াৰ পিছত ভগৱান শিৱই ধ্যান-ধাৰণাৰে পৰ্যবেক্ষণ কৰিলে যে কামদেৱ তেওঁৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিছে। কামদেৱে এই কথা গম পাই লগে লগে ভগৱান শিৱৰ শৰীৰৰ পৰা ওলাই আহি আম গছৰ তলত থিয় হৈ থাকিল। তাৰ পিছত শিৱজীৰ ওপৰত অপন মোহন নামৰ কাঁড় এটা এৰি দিলে, যিটো কাঁড় শিৱজীৰ হৃদয়ত খুন্দা মাৰিলে। এই কথাই ভগৱান শিৱক ক্ষুব্ধ কৰি তুলিলে আৰু তেওঁ তৃতীয় চকুৰ শিখাৰে কামদেৱক ছাই কৰি পেলালে।

দেৱী ৰতীৰ তপস্যা

কামদেৱৰ পত্নী ৰতীয়ে এই কথা গম পাই শোকত তালৈ আহিছিল। তেতিয়াহে এনে এটা মাত আহিল, য’ত ৰতীক শোক নকৰিবলৈ আৰু ভগৱান শিৱক পূজা কৰিবলৈ কোৱা হ’ল। আকাশবাণী শুনি ৰতীয়ে ভক্তিৰে শংকৰৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰিলে। ৰতীৰ প্ৰাৰ্থনাত সন্তুষ্ট হৈ শিৱজীয়ে ক’লে যে কামদেৱে মোৰ মনটোক বিচলিত কৰি পেলাইছে, গতিকে মই তেওঁক ছাই কৰি পেলালোঁ।

এতিয়া যদি তেওঁ আনং ৰূপত মহাকাল অৰণ্যলৈ গৈ শিৱলিঙক পূজা কৰে, তেতিয়া তেওঁৰ পৰিত্ৰাণ পোৱা যাব।ইয়াৰ পিছত কামদেৱে ভগৱান শংকৰৰ আদেশ অনুসৰি মহাকাল অৰণ্যলৈ গ’ল আৰু তেওঁ পূৰ্ণ ভক্তিৰে শিৱলিং প্ৰতিষ্ঠা কৰিলে আৰু তাৰ পিছত মহান কাম কৰিবলৈ ধৰিলে তপস্যা।

কিছু সময়ৰ পাছত কামদেৱৰ তপস্যাত সন্তুষ্ট হৈ শিৱজীয়ে ক’লে যে আপুনি আনং নহ’লেও, শৰীৰ নোহোৱাকৈও সকলো কাম কৰিব পাৰিব।

কিউপিডৰ পুনৰ্জন্ম

শিৱৰ মতে, ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু ৰুক্মণিৰ দ্বপৰযুগত প্ৰদ্যুম্ন নামৰ এজন পুত্ৰ আছিল, যিজন কামদেৱৰ অৱতাৰ আছিল।কিন্তু জন্মৰ পিছত শ্ৰীকৃষ্ণৰ লগত শত্ৰুতাৰ বাবে শম্ভৰাসুৰে প্ৰদ্যুম্নক অপহৰণ কৰি সাগৰত পেলাই দিয়ে। সেই কেঁচুৱাটো এটা মাছে গিলি পেলালে আৰু সেই মাছ মাছমৰীয়াই ধৰাৰ পিছত শম্ভৰাসুৰৰ পাকঘৰ পালেগৈ।

দেৱী ৰতীয়ে এই কথা গম পাই  কাম কৰা মায়াৱতী নামৰ এগৰাকী মহিলাৰ ৰূপ লৈ পাকঘৰ পালেহি। তালৈ অহা মাছবোৰ তেওঁ নিজেই কাটি তাৰ পৰা ওলোৱা সন্তানটোক মাতৃৰ দৰে ডাঙৰ-দীঘল কৰিলে। সেই শিশুটি সৰু হ’লেই তেওঁৰ আগৰ জন্মৰ সকলো কথা মনত পৰিল। কেৱল এয়াই নহয়, তেওঁ সকলো কলাও শিকাইছিল, তাৰ পিছত প্ৰদ্যুম্নে শম্ভৰাসুৰক বধ কৰি তাৰ পিছত ৰতীক মায়াৱতী ৰূপত বিয়া কৰাই তেওঁৰ সৈতে দ্বাৰকালৈ উভতি আহিছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...