আপোনাৰ আয়ুস কম কৰে এই ছটা অভ্যাসে কি কয় গৰুড় পুৰানে ৷

Date:

- Advertisement -


গৰুড় পুৰাণক ১৮ খন মহাপুৰাণৰ ভিতৰত এটা বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান বিষ্ণুৱে নিজেই ইয়াত উল্লেখ কৰা সকলোবোৰ নিজৰ মুখেৰে বৰ্ণনা কৰিছে। তেওঁৰ বাহন গৰুড়ৰ সকলো প্ৰশ্নৰ বিতং উত্তৰত, ভগৱান বিষ্ণুৱে জীৱনযাপনৰ নীতি আৰু শাসন সঠিকভাৱে ব্যাখ্যা কৰিছে।

- Advertisement -


ই মানুহ, কৰ্ম আৰু আত্মাৰ বিভ্ৰান্তিৰ পৰা মৃত্যুৰ পিছত কৰ্ম অনুসৰি আত্মাৰ পুনৰ্জন্মলৈকে পৰিস্থিতিবোৰো বৰ্ণনা কৰে। গৰুড় পুৰাণে আমাৰ বয়স হ্ৰাস কৰা কামবোৰৰ বিষয়ে এইয়া কৈছে। এই অভ্যাসবোৰ ত্যাগ কৰাটো আমাৰ বাবে কেৱল লাভজনক।


1. দৈ স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যত গন্য কৰা হয়, কিন্তু নিশা দৈ খোৱাটো বহুতো ৰোগৰ বাবে আমন্ত্ৰণ। ৰাতি দৈ খোৱাৰ ফলত পেটৰ ৰোগ বৃদ্ধি হয় আৰু পেটৰ ৰোগ বহুতো ৰোগৰ কাৰণ। গতিকে দৈ সদায় দিনটোৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে।

- Advertisement -

2. যদি আপুনি ননভেজ খায় আৰু পুৰণি মাংস সেৱন কৰে তেনেহ’লে আপুনি আপোনাৰ জীৱনৰ বাবে বহুতো সংকটৰ সৃষ্টি কৰিব। পুৰণি মাংসত বিপদজনক বেক্টেৰিয়া বিকশিত হয়। যদি আপুনি ইয়াক খায়, এই বেক্টেৰিয়াবোৰ আপোনাৰ পাকস্থলীলৈ যায় আৰু আপোনাক সকলো ৰোগৰ সম্ভাৱনা প্ৰদান কৰে।

৩. গৰুড় পুৰাণে কয় যে যিসকলে ৰাতিপুৱা পলমকৈ শুই উঠে তেওঁলোকৰ বয়স হ্ৰাস হয় কাৰণ ৰাতিপুৱা ব্ৰহ্মা মুহুৰ্তত অধিক বিশুদ্ধ বায়ু থাকে। বহুতো ৰোগ এই বায়ুৰ দ্বাৰা নিজে আৰোগ্য হয়। যিজন ব্যক্তিৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ নাই আৰু তেওঁৰ বয়স বৃদ্ধি হয়। পলমকৈ শুই থকা লোকসকলে ৰাতিপুৱাৰ জীৱনদায়ক বতাহ ল’ব নোৱাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোক সকলো ৰোগেৰে আৱৰি থাকে।


4. শ্মশানত মৃতদেহ টোপোলা ৰখাৰ পিছত জুইৰ পৰা ওলাই অহা ধোঁৱাত বহুতো বেক্টেৰিয়া থাকে যিবোৰ বতাহত পোৱা যায় আৰু তাত উপস্থিত লোকসকলৰ শৰীৰত লাগি থাকে। সেয়েহে, আপুনি অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ পিছত বেছি সময় তাত থাকিব নালাগে আৰু ঘৰলৈ আহি গা ধুব লাগে আৰু কাপোৰবোৰ ভালদৰে ধুব লাগে।

- Advertisement -

,, 


৫. গৰুড় পুৰাণৰ মতে, ৰাতিপুৱা যৌন সম্ভোগ কৰা বা অত্যাধিক যৌন সম্ভোগ কৰাৰ ফলত পুৰুষৰ বয়স হ্ৰাস হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ৰাতিপুৱা সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিলে শৰীৰদুৰ্বল হয়। এনে এটা সময় আহে যেতিয়া আপোনাৰ শৰীৰে ৰোগৰ সৈতে যুঁজিবলৈ শক্তি হেৰুৱায়। সেইকাৰণে যোগী আৰু ঋষিসকলে যোগ, প্ৰাণায়াম আৰু ধ্যানৰ বাবে ৰাতিপুৱাসময় নিৰ্ধাৰণ কৰিছে যাতে এই সময়ত শৰীৰত শক্তি জমা কৰিব পৰা যায়।


(ইয়াত থকা তথ্যবোৰ ধৰ্মীয় বিশ্বাস আৰু জনবিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত ।)

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related