Section 144 :১৪৪ নং ধাৰা কি হয় ? Explain Section 144

Date:

- Advertisement -

Section 144 : প্ৰতিটো বিক্ষোভ, প্ৰতিবাদ, আন্দোলন আৰু এনেধৰণৰ প্ৰতিবাদী অনুষ্ঠানৰ সময়ত আপুনি নিশ্চয় ১৪৪ ধাৰাৰ নাম শুনিছে। ইয়াক আৰক্ষী আৰু প্ৰশাসনে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে আৰু লগতে জনসাধাৰণক সাধাৰণ সকীয়াই দিয়ে যে তেওঁলোকে অশান্তি কৰ কাৰ্যত লিপ্ত হ’লে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱা হব ।

সাধাৰণতে ১৪৪ ধাৰা কাৰ্যকৰী হ’লে প্ৰথমে জনসমাগম নিষিদ্ধ কৰা হয়। শোভাযাত্ৰা আৰু বিক্ষোভৰ সময়ত ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰা হয় আৰু ভিৰ গোট খোৱাৰ অনুমতি নাই বুলি ঘোষণা কৰা হয়। ইয়াৰ সৈতে জড়িত আন বহুতো বাধাও কাৰ্যকৰী কৰা হয়, যাতে সেইবোৰ উলংঘা কৰাৰ লগে লগে প্ৰতিবাদকাৰীৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পৰা যায় আৰু আইনৰ দৃষ্টিত ই বৈধ । 

- Advertisement -

১৪৪ নং ধাৰা কি ?

১৪৪ নং ধাৰাটো চি আৰ পি চিৰ সৈতে জড়িত। শান্তি বজাই ৰাখিবলৈ আৰু জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। য’ত ১৪৪ ধাৰা জাৰি কৰা হয়, তেনে ঠাইত তিনিজন বা তাতকৈ অধিক লোক একেলগে গোট খাব নোৱাৰে। জিলাখনৰ কোনো উচ্চ বিষয়া যেনে জিলা দণ্ডাধীশ বা আৰক্ষী অধীক্ষকৰ অনুমতিৰ পিছতহে কোনো বিশেষ অঞ্চল বা সমগ্ৰ জিলাতে ১৪৪ ধাৰা কাৰ্যকৰী কৰা হয়।

১৪৪ ধাৰা জাপি দিয়াৰ লগতে এই ধাৰা কিয় জাপি দিয়া হৈছে তাৰ কাৰণো দিয়া হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও কিমান দিন বলবৎ থাকিব সেয়াও কোৱা হৈছে। কেতিয়াবা দিনটোত কেইঘণ্টামান শিথিলতাও দিয়া হয়। ১৪৪ ধাৰাত জাৰি কৰা নিষেধাজ্ঞা উলংঘা হ’লে আৰক্ষীয়ে তৎক্ষণাত সংশ্লিষ্ট অভিযুক্তক জিম্মাত ল’ব পাৰে বা আনকি গ্ৰেপ্তাৰো কৰিব পাৰে।

২ মাহতকৈ অধিক সময়ৰ বাবে ১৪৪ ধাৰা আৰোপ কৰিব নোৱাৰিব। কিন্তু বিশেষ পৰিস্থিতিত ৰাজ্য চৰকাৰে সৰ্বাধিক ৬ মাহৰ বাবে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। আপোনালোকক কওঁ যে ১৪৪ ধাৰাত আৰোপ কৰিব পৰা সকলো নিষেধাজ্ঞা একেলগে কাৰ্যকৰী কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। কোনবোৰ বস্তু নিষিদ্ধ কৰা হয় আৰু কোনবোৰ নহয় সেই সন্দৰ্ভত স্থানীয় প্ৰশাসনে নিজাববীয়াকৈ সিদ্ধান্ত লয়।

MUST READ  Patharughat :পথৰুঘাটৰ কৃষক বিদ্ৰোহৰ ইতিহাস History of Krsaka bidroha

Section 144 : কি কি বাধা প্ৰযোজ্য হব পাৰে ?

1 .ভিৰ গোট খোৱাত নিষেধাজ্ঞা

- Advertisement -

2.এটা নিৰ্দিষ্ট ঠাইলৈ যোৱাত নিষেধাজ্ঞা

3.অস্ত্ৰ কঢ়িয়াই নিয়াত নিষেধাজ্ঞা

4.ৰেলী উলিওৱা, শোভাযাত্ৰা আয়োজন কৰা আৰু সভা অনুষ্ঠিত কৰাত নিষেধাজ্ঞা

5.কিছুমান ৰাস্তা আংশিকভাৱে বা সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ হৈ থাকিব পাৰে

- Advertisement -

6.লাউডস্পীকাৰ ব্যৱহাৰত নিষেধাজ্ঞা

7.বহু ক্ষেত্ৰত ইণ্টাৰনেট আৰু এছএমএছ সেৱা বন্ধ হ’ব পাৰে

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...