9/11 US Attack:20 বছৰ আগতে, আমেৰিকাৰ ইতিহাসৰ অন্ধকাৰ দিন যাক মানুহে এতিয়াও মনত ৰাখে

Date:

- Advertisement -


20 বছৰ আগতে, আমেৰিকাৰ ইতিহাসৰ অন্ধকাৰ দিন যাক মানুহে এতিয়াও মনত ৰাখে


- Advertisement -



9/11 US Attack: 20 years ago, the dark day of American history that people still remember


- Advertisement -

বিশ্বৰ মহাশক্তি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ওপৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ ২০০১ চনৰ ১১ ছেপ্টেম্বৰত সংঘটিত হৈছিল। তাৰ আগতে এইটো ৰাইজৰ চিন্তাধাৰাৰ বাহিৰত আছিল যে এনে সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ কেতিয়াবা আমেৰিকাত সংঘটিত হ’ব পাৰে। অভেদ্য নিৰাপত্তাৰ মাজত সংঘটিত এই আক্ৰমণত প্ৰায় ৩,০০০ লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। মৃতসকলৰ ভিতৰত শ শ আৰক্ষী বিষয়া আৰু অগ্নি নিৰ্বাপক বাহিনী আছিল। নিউয়ৰ্কৰ ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰ, পৃথিৱীৰ অন্যতম ওখ অট্টালিকা, মুহূৰ্ততে  জ্বলি ছাৰ সাৰ হৈছিল । ঘটনাটো সংঘটিত কৰা ব্যক্তিজন আছিল আল-কায়েদাৰ এজন ভয়ংকৰ সন্ত্ৰাসবাদী ওচামা বিন লাদেন।



9/11 attack us


- Advertisement -


১৯ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ওপৰত হোৱা আক্ৰমণত আল-কায়েদাৰ ১৯ জন সন্ত্ৰাসবাদী জড়িত আছিল। মহাশক্তিৰ ওপৰত সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণে সমগ্ৰ বিশ্বক জোকাৰি গৈছিল। সেই সময়ত, তেতিয়াৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জৰ্জ বুশে ১১ ছেপ্টেম্বৰৰ ঘটনাটোক আমেৰিকাৰ ইতিহাসৰ “আন্ধাৰ দিন” বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল। আক্ৰমণৰ পৰিমাণ কেৱল এই কথাৰ পৰাহে অনুমান কৰিব পাৰি যে ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰৰ পৰা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ প্ৰায় ১.৮ নিযুত টন ধ্বংসাৱশেষ আঁতৰ কৰা হৈছিল আৰু ইয়াক আঁতৰাবলৈ প্ৰায় ৯ মাহ সময় লাগিছিল।



বিশ বছৰ আগতে, ভয়ংকৰ সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন আল কায়েদাৰ সন্ত্ৰাসবাদীয়ে চাৰিখন যাত্ৰীবাহী বিমান অপহৰণ কৰিছিল আৰু তাৰে দুখন ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰ আৰু নিউয়ৰ্ক চহৰৰ টুইন টাৱাৰৰ সৈতে সংঘৰ্ষ হৈছিল। তাত কাম কৰা হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যুহোৱাই নহয়, বিমানত থকা লোকসকলকো হত্যা কৰা হৈছিল। তৃতীয় খন বিমান ৱাশ্বিংটন ডিচিৰ বাহিৰত পেন্টাগনলৈ আৰু চতুৰ্থখন পেনচিলভেনিয়া খেলপথাৰলৈ দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হৈছিল। সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত নিহত সকলৰ ভিতৰত ৭৭ খন দেশৰ লোক আছিল।



MUST READ  কেনেকৈ মিমৰ পৰা মুদ্ৰা লৈকে পৰিণত হল এই কুকুৰটো ?ডগেকোইনৰ আঁৰৰ কাহিনী । জানক । what is Doge Coin in assamese
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...

Parliament Session 2024 : কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰিব কাৰাগাৰত থকা সাংসদসকলে? এই সম্পৰ্কে কি নিয়ম

কাৰাগাৰত থকা সাংসদে কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰেঃ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ অন্ত...