এলো ভেৰাৰ 10 টা লাভালাভ ।এলো ভেৰা কিহৰ বাবে উপযোগী । জানো আহক

Date:

- Advertisement -
এলো ভেৰাৰ 10 টা লাভালাভ ।এলো ভেৰা  কিহৰ বাবে উপযোগী । জনাক

- Advertisement -

এলো ভেৰাৰ অগণন লাভালাভ আছে, কিন্তু এই মূল্যৱান উদ্ভিদৰ বিষয়ে মানুহৰ ইমান গভীৰ জ্ঞান নাই। আপুনি নিশ্চয় TV ত বহুতো বিজ্ঞাপন দেখিছে য’ত আমি এই অলৌকিক উদ্ভিদৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জেল আৰু ক্ৰীম দেখিছোঁ। আমি এই বিজ্ঞাপনবোৰৰ পৰা জানো যে এলো ভেৰা সুন্দৰ কৰিবলৈ সক্ষম, কিন্তু আপুনি জানেনে যে সৌন্দৰ্যৰ লগতে, ই আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও লাভজনক? 

এলো ভেৰা প্ৰতিটো ৰোগৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী, 

👉এই উদ্ভিদৰ পাতত এক প্ৰকাৰৰ জেল/জেল থাকে।  আপুনি এলো ভেৰা পাতটো বাকলি এৰাই দিয়ে তেন্তে আপুনি সতেজ এলো ভেৰা জেল পাব। জেলৰ উপৰিও, পাতৰ পৰা এলো লেটেক্স নামৰ ৰস এৰি দিয়া হয়। এই লেটেক্সত যথেষ্ট পৰিমাণে পুষ্টি থাকে আৰু ই আপোনাৰ শৰীৰ আৰু চুলিৰ বাবে অতি উপকাৰী। 

👉ইয়াত 18 টা ধাতু, 15 টা এমিনো এচিড আৰু 12 টা ভিটামিন থাকে। খোৱাটো অতি পুষ্টিকৰ। ইয়াক ছালত প্ৰয়োগ কৰাটোও সমানে উপকাৰী। ইয়াৰ কাঁইটীয়া পাতবোৰ বাকলি উলিয়াই ৰস উলিয়াবলৈ কাটি দিয়া হয়। ৰাতিপুৱা খালী পেটত 3-4 চাহ চামুচ ৰস গ্ৰহণ কৰিলে গোটেই দিনটো শক্তি আৰু ক্ষিপ্ৰতা বজাই ৰাখে।

- Advertisement -

👉এলো ভেৰা এইটো চাবলৈ এটা অদ্ভুত উদ্ভিদ কিন্তু ইয়াৰ গুণাগুণৰ কোনো অন্ত নাই। যদিও ই হেমোৰইড, ডায়েবেটিচ, জৰায়ুৰ ৰোগ, পেটৰ বিকাৰ, গাঁঠিৰ বিষ, ছালৰ বিকাৰ, শালমইনা, খহটা ছাল, ৰ’দত জ্বলা ছাল, কোঁচ, মুখৰ দাগ, চকুৰ ডাঠ বৃত্ত, ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ বাবে উপকাৰী, ই ৰক্তহীনতা আঁতৰ কৰে আৰু শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।

👉পোৰা, যেতিয়া অঙ্গ প্ৰতাংগ  কাটিলে তেজ ওলালে, এলো ভেৰাই লগাই দিলে ইয়াৰ বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী আৰু আভ্যন্তৰীণ আঘাতৰ ওপৰত ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণৰ বাবে ক্ষত দ্ৰুততাৰে আৰোগ্য কৰে।ই ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বজাই ৰাখে।

👉ই হেমোৰইড, ডায়েবেটিচ, জৰায়ুৰ ৰোগ, পেটৰ বিকাৰ, গাঁঠিৰ বিষ, ছালৰ বিকাৰ, শালমইনা, খহটা ছাল, সূৰ্যৰ পোৰা ছাল, কোঁচ, মুখৰ দাগ, চকুৰ ডাঠ বৃত্ত, ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ বাবে উপকাৰী।

👉 ইয়াৰ মণ্ড বা জেল আঁতৰ কৰিব লাগে আৰু চুলিৰ শিপাত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। চুলি বোৰ ক’লা, ডাঠ আৰু শক্তিশালী হ’ব।

- Advertisement -

👉ই ছালক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

👉 আজিকালি, সৌন্দৰ্য উন্নতিৰ বাবে ভেষজ প্ৰসাধন সামগ্ৰী হিচাপে হেয়াৰ স্পাত বিউটি পাৰ্লাৰত এলো ভেৰা জেল, বডী লোচন, হেয়াৰ জেল, ছালৰ জেল, চেম্পু, চাবোন, ফেচিয়েল ফেন, আৰু বিউটি ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।  

👉মেহেন্দিত এলো ভেৰা জেল বা ৰস মিহলি কৰি চুলিত প্ৰয়োগ কৰিলে চুলি উজ্জ্বল আৰু স্বাস্থ্যৱান হ’ব। 

👉এলো ভেৰাৰ কণাবোৰত সুন্দৰ আৰু স্বাস্থ্যৱান হোৱাৰ বহুতো ৰহস্য আছে। ই গোটেই শৰীৰটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰে। কেৱল দৈনন্দিন ব্যস্ত জীৱনৰ পৰা অলপ সময় উলিয়াই  আৰু ইয়াক গ্ৰহণ কৰাটো প্ৰয়োজন।

👉এলো ভেৰাই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়। এলো ভেৰাৰ ফলত কোষবোৰত নাইট্ৰিক অক্সাইড আৰু চাইটোপাইন সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত আমাৰ শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়।

👉দৈনিক এলো ভেৰাৰ ৰস খোৱাটো এটা ভাল অভ্যাস। এলো ভেৰাৰ ব্যৱহাৰে হজম উন্নত কৰে আৰু আলচাৰৰ পৰাও সকাহ দিয়ে। কিন্তু এলো ভেৰা ৰসৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া পৰিহাৰ কৰিবলৈ, প্ৰথমে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related