এই লক্ষণবোৰে চিনাক্ত কৰে শৰীৰত ভিটামিন-ডি-ৰ অভাৱ ।

Date:

- Advertisement -

Vitamin d Natun Assam



- Advertisement -

শৰীৰত ভিটামিনৰ অভাৱে দুৰ্বলতা অনুভৱ কৰাই আৰু অন্যান্য ৰোগ হয়। অৱশ্যে, মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱ প্ৰায়ে দেখা যায়। ভিটামিন ডিৰ অভাৱ ৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত দ্ৰুতগতিত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। যদি লক্ষণবোৰ অকালতে চিনাক্ত কৰা হয় তেন্তে উন্নত যত্ন ল’ব পাৰি। শৰীৰত ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱ হ’লে কেনে ধৰণৰ লক্ষণ দেখা যায় জানো আহক : 


1 . খোৱাৰ পাছতো শৰীৰত নিৰন্তৰ ভাগৰ। দুৰ্বল অনুভৱ কৰাই। ই ভিটামিন ডি-ৰ লক্ষণ। 


- Advertisement -

2. কেলচিয়াম খোৱাৰ পিছতো শৰীৰৰ কলম ( জোৰা ), গাঁঠিৰ বিষ, গাঁঠিৰ বিষ, দাঁতৰ বিষ। কেলচিয়াম খোৱাৰ ওপৰতো ইয়াৰ বিশেষ প্ৰভাৱ নপৰে কিয়নো শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ হ’লে শৰীৰে কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। 


3. শৰীৰত ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱৰ ফলত চাপ বৃদ্ধি হয়। হতাশাত ভুগি থাকোতে ভিটামিন ডি অধিক সেৱন কৰা হয়। ৰদ হৈছে ভিটামিন ডি-ৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উৎস। গতিকে সদায় ৰাতিপুৱা ৰ’দত বহিবলৈ কোৱা হয়। 


- Advertisement -


4. আজি কালি সকলোৱে চুলি সৰাৰ সমস্যাত ভুগি আছে। চুলি সৰাৰ এটা কাৰণ হ’ল শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ। যেতিয়া সময়মতে সংশোধন কৰা নহয়, আগন্তুক আৰু বৃদ্ধি হয়। দৰাচলতে, ভিটামিন ডি-ত থকা পুষ্টিয়ে চুলি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। 



 5. যদি আপুনি আঘাতটো আৰোগ্য কৰিবলৈ সময় লয়, প্ৰথম কাৰণটো হৈছে চেনী আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱ। সেয়েহে, পৰ্যাপ্ত ভিটামিন ডি গ্ৰহণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সময়ৰ লগে লগে ৰোগ বৃদ্ধি হয়। 

 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related