কেনেকৈ ১৫০ জন ভাৰতীয়ক কাবুলৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল তালিবানি সকলৰ পৰা

Date:

- Advertisement -


তালিবান  আফগানিস্তানলৈ উভতি অহাৰ পিছত ২০ বছৰ আগৰ আতংকৰ পৰিস্থিতি তাত পুনৰ দেখা দিবলৈ পোৱা গৈছে বৰ্বৰতা আৰু ভয়ৰ মাজত, মানুহে দেশ এৰিবলৈ বাধ্য হৈছে । ইফালে, তাত আৱদ্ধ হৈ থকা ভাৰতীয়সকলক বিমানেৰে লৈ অহাৰ অভিযান চলি আছে।

- Advertisement -




কাবুলৰ বিভিন্ন স্থানত আৱদ্ধ ভাৰতীয়সকলক স্থানান্তৰ কৰিবলৈ ভাৰতীয় সকলৰ মাজত দুটা দল গঠন কৰা হৈছিল, যাৰ ভিতৰত এটা দলত 46 জন লোক আছিল। তেওঁলোকক (১৬ আগষ্ট) অনা হৈছিল। আনটো দলত আছিল ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰদূত, ৯৯ জন আইটিবিপি কমাণ্ডো, তিনিগৰাকী মহিলা আৰু দূতাবাসৰ কৰ্মচাৰী। ১৭ আগষ্টত প্ৰায় ১৫০ জন লোকক ভাৰতলৈ অনা হৈছিল।

- Advertisement -


 ১৫ আগষ্টত  যেতিয়া সকলোৱে ভাৰত আহিবলৈ  বিমানবন্দৰলৈ ৰাওনা হৈছিল এটা সশস্ত্ৰ তালিবানক এটা চেক পইণ্টত দেখা গৈছিল যিয়ে দলটোক  দূতাবাসলৈ ঘূৰি যাবলৈ বাধ্য কৰিছিল।


১৬ আগষ্টত আকৌ এবাৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল, আৰু যেতিয়া তেওঁলোকে আবেলি ৪ বজাত বিমানবন্দৰলৈ ৰাওনা হৈছিল  তালিবানসকলক সশস্ত্ৰ দূতাবাসৰ বাহিৰত পোৱা গৈছিল। এনে পৰিস্থিতিত, বিমানবন্দৰলৈ 15 কিলোমিটাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰাটো এটা ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান আছিল।

- Advertisement -




অৱশ্যে নিশা ১০.৩০ বজাত দলটো এয়াৰবেচলৈ ৰাওনা হোৱাৰ সময়ত প্ৰচেষ্টা অব্যাহত আছিল।সশস্ত্ৰ লোকসকলক প্ৰত্যাহ্বান জনাই  আবেলি ৩.৩০ বজাত এয়াৰবেচত উপস্থিত হৈছিল । এই সময়ছোৱাত, ৰাস্তাবোৰত মানুহৰ ভিৰ আছিল আৰু তালিবানৰ দ্বাৰা প্ৰতি কিলোমিটাৰবেৰিকেড কৰি পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। প্ৰায় ১৪ খন বুলেটপ্ৰুফ গাড়ীৰ কনভয় দূতাবাসৰ পৰা বিমানবন্দৰলৈ লোকসকলক সুৰক্ষিতভাৱে লৈ যোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related