Mahashivratri 2022 : ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি কেনেকৈ হৈছিল । ভগৱান শিৱৰ সৈতে এক বিশেষ সম্পৰ্ক।

Date:

- Advertisement -
mahashivratri-2022-know-the-story-behind-origin-of-rudraksha

- Advertisement -

এইবাৰ ( 2022 ) ১ মাৰ্চত মহাশিৱৰাত্ৰি উদযাপন কৰা হব। এই দিনটোত বেছিভাগ মানুহে ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধান কৰে। ৰুদ্ৰাক্ষ ভগৱান শিৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু ইয়াক অতি অলৌকিক বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ৰুদ্ৰাক্ষই ইতিবাচক শক্তি অৰ্থাৎ ইতিবাচক শক্তি প্ৰেৰণ কৰে আৰু স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে। একে সময়তে, সংকটবোৰ আঁতৰ কৰা হয় আৰু দুখ আৰু গ্ৰহৰ ত্ৰুটিবোৰ আঁতৰ কৰা হয়। 

মহাশিৱৰাত্ৰি উপলক্ষে, ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি কেনেদৰে হৈছিল জানি লওক-

- Advertisement -

দৰাচলতে, ৰুদ্ৰাক্ষ দুটা শব্দৰে গঠিত, য’ত প্ৰথম শব্দটো হৈছে ৰুদ্ৰ আৰু দ্বিতীয় অক্ষ। ৰুদ্ৰ মানে শিৱ আৰু অক্ষ মানে চকুপানী।

- Advertisement -

 উৎপত্তি

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি, এবাৰ ভগৱান শিৱ এহেজাৰ বছৰ ধৰি সাধনাত নিমজ্জিত আছিল। এদিন যেতিয়া তেওঁৰ চকু হঠাতে খুলিছিল, পৃথিৱীত এটোপাল চকুপানী পৰিছিল। ইয়াৰ পৰাই ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি হৈছিল। শিৱৰ আদেশ আৰু মানৱ কল্যাণৰ বাবে ৰুদ্ৰাক্ষ গছবোৰ সমগ্ৰ পৃথিৱীত বিয়পি পৰিছিল। এয়া হৈছে ভগৱান শিৱৰ সৈতে ৰুদ্ৰাক্ষৰ সম্পৰ্ক।

প্ৰকৃত ৰুদ্ৰাক্ষ চিনাক্ত কৰক –

– ৰুদ্ৰাক্ষ চিনাক্ত কৰিবলৈ ৰুদ্ৰাক্ষক কিছু সময়ৰ বাবে পানীত উতলাওক যদি ৰুদ্ৰাক্ষৰ ৰং ওলাই নাহে বা ইয়াৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে, তেন্তে ই বাস্তৱিক হ’ব।

– যদি তামৰ টুকুৰা এটা তলত ৰখা হয় আৰু ৰুদ্ৰাক্ষক তাৰ ওপৰত ৰখা হয়,  তামৰ আন এটা টুকুৰা ৰুদ্ৰাক্ষৰ ওপৰত ৰখা হয় আৰু এটা আঙুলিৰে পাতলকৈ হেঁচি দিয়া হয়, তেনেহ’লে প্ৰকৃত ৰুদ্ৰাক্ষই নাচিবলৈ আৰম্ভ কৰে। 

– যদি ৰুদ্ৰাক্ষক বিশুদ্ধ সৰিয়হৰ তেলত যোগ দিয়া হয় আৰু 10 মিনিটৰ বাবে গৰম কৰা হয়, তেন্তে যেতিয়া প্ৰকৃত ৰুদ্ৰাক্ষ থাকে, ই অধিক চকচকে হৈ পৰিব আৰু যদি ই নকল হয়, ই কলঙ্কিত হ’ব।

Disclaimer: এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্য আৰু তথ্য জনবিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...