Explained : মাঙ্কিপক্স ভাইৰাছৰ ঘটনা ইউ.কে.-ত নিশ্চিত কৰা হৈছে, মাঙ্কিপক্স ভাইৰাছ কি আৰু ই কেনেকৈ সংক্ৰমিত হয় ?

Date:

- Advertisement -
https://www.natunassam.in/2022/05/explained-what-is-the-monkeypox-virus-and-how-is-it-transmitted.html

- Advertisement -

যেতিয়া পৃথিৱীয়ে চি.ও.ভি.আই.ডি.-19-ৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, আন এটা ভাইৰাছ আহিছে যি হল ‘মাঙ্কিপক্স’  । ই সংক্ৰমিত জন্তু যেনে এন্দুৰৰ পৰা মানুহলৈ সংক্ৰমিত হোৱা ভাইৰাছ। ইউকে (UK) স্বাস্থ্য সুৰক্ষা সংস্থাই (ইউকেএইচএছএ) নিশ্চিত কৰিছে যে এজন ব্যক্তি ইংলেণ্ডত মাঙ্কিপক্সত আক্ৰান্ত হৈছে, আৰু নাইজেৰিয়াৰ পৰা শেহতীয়া ভ্ৰমণ ইতিহাস আছে, য’ত তেওঁলোকে ইউকে ভ্ৰমণ কৰাৰ আগতে সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হৈছে ।

- Advertisement -

মাঙ্কিপক্স কি? 

ইউ.কে.এইচ.এছ.এ.-ৰ মতে, মাঙ্কিপক্স হৈছে এক বিৰল ভাইৰেল সংক্ৰমণ ৰোগ যি মানুহৰ মাজত সহজে বিয়পি নাযায়। ই সাধাৰণতে এক মৃদু স্ব-সীমিত ৰোগ আৰু বেছিভাগ লোক কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত আৰোগ্য হয়। অৱশ্যে, কিছুমান ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে। ইউকেএইচএছএ (UKHSA)-ৰ ক্লিনিকেল এণ্ড ইমাৰ্জিং ইনফেকশনৰ সঞ্চালক ড০ কলিন ব্ৰাউনে শনিবাৰে কয়, “মানুহৰ মাজত মাঙ্কিপক্স (Moneypox) সহজে বিয়পি নপৰে আৰু সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে সামগ্ৰিক বিপদাশংকা অতি কম বুলি কয়

লক্ষণসমূহ

- Advertisement -

প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে জ্বৰ, মুৰৰ বিষ, পেশীৰ বিষ, পিঠিৰ বিষ, ফুলা লিম্ফ নোড, ঠাণ্ডা, আৰু অৱসাদ। চোকোৰা বিকশিত হ’ব পাৰে, প্ৰায়ে মুখৰ পৰা আৰম্ভ হয়, তাৰ পিছত শৰীৰৰ আন অংশলৈ বিয়পি পৰে। খৰখেদা সলনি হয় আৰু অৱশেষত স্কেব গঠন কৰাৰ আগতে বিভিন্ন পৰ্যায়ৰ মাজেৰে যায়, যি পিছত পৰি যায়।

ইউ.কে.এইচ.এছ.এ.-ৰ মতে, মাঙ্কিপক্স সাধাৰণতে এক মৃদু “স্ব-সীমিত ৰোগ” আৰু বেছিভাগ লোক কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত আৰোগ্য হয়। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, ভাইৰাছৰ ইনকিউবেচন ম্যাদ বা সংক্ৰমণ সংক্ৰমিত হোৱা আৰু লক্ষণবোৰ দেখুওৱাৰ মাজৰ ব্যৱধান হৈছে “সাধাৰণতে 6 ৰ পৰা 13 দিনৰ ভিতৰত কিন্তু 5ৰ পৰা 21 দিনৰ ভিতৰত হ’ব পাৰে”।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰই (চিডিচি) কয় যে মাঙ্কিপক্সৰ লক্ষণবোৰ স্মলপক্সৰ (বসন্ত ৰোগ) দৰে প্ৰকৃতিৰ, কিন্তু মৃদু। দুয়োটা ৰোগৰ লক্ষণৰ মাজৰ মুখ্য পাৰ্থক্য টো হ’ল যে মাঙ্কিপক্সৰ ফলত লিম্ফ নোড বোৰ ফুলি উঠে। অন্যান্য লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে জ্বৰ, মুৰৰ বিষ, পেশীৰ বিষ, পিঠিৰ বিষ, ঠাণ্ডা আৰু ভাগৰ। মুখৰ পৰা আৰম্ভ কৰি শৰীৰৰ আন অংশলৈ বিয়পি পৰে। অৱশেষত স্কেব গঠন কৰাৰ আগতে বিকাশৰ বিভিন্ন স্তৰৰ মাজেৰে যায়, যি পিছত পৰি যায়।

বেছিভাগ লোক কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত আৰোগ্য হয় কিন্তু কিছুমান ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে। সাধাৰণ জনসংখ্যাত মাঙ্কিপক্সৰ মৃত্যু শূন্যৰ পৰা 11% ৰ ভিতৰত হয়, কম বয়সীয়া লোকৰ ক্ষেত্ৰত অধিক। আফ্ৰিকাত, এই ভাইৰাছৰ ফলত ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱা প্ৰতি 10 জন ব্যক্তিৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হৈছে।

 মাঙ্কিপক্সৰ সংক্ৰমণ কেনেদৰে বিয়পে? 

যেতিয়া কোনোবাই সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক ৰাখে তেতিয়া মাঙ্কিপক্সসংক্ৰমণ বিয়পিব পাৰে। ইউ.কে.এইচ.এছ.এ.-ৰ মতে, ভাইৰাছটো ভঙা ছাল, শ্বাসনলী, বা চকু, নাক বা মুখৰ জৰিয়তে শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, সাধাৰণ লোকসকললৈ সংক্ৰমণহোৱাৰ আশংকা অতি কম।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related