Heart Attack : হাৰ্ট Attack কিয় হয়?

Date:

- Advertisement -

Heart attack



- Advertisement -

আমাৰ পৰিৱৰ্তনশীল জীৱনশৈলী আৰু আমাৰ খাদ্যৰ যত্ন ল’বলৈ সক্ষম নোহোৱাৰ বাবে, ই আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলায়, যাৰ ফলত অকালতে বহু ৰোগ হয়। তাৰ এটা হ’ল হৃদআক্ৰমণ বা Heart Attack । 30 বছৰতকৈ কম বয়সৰ, লোকসকলৰো Heart Attack হোৱা দেখা যায়। আজি কালি যুৱসকলৰ মাজত হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা কিয় বৃদ্ধি পাইছে? জানো আহক


ধূমপান

চিগাৰেট সেৱন কৰাটো আজিকালি যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে এক ষ্টাইল ষ্টেটমেণ্টতকৈ কম নহয়। যুৱকসকল ইয়াৰ সৈতে অভ্যস্ত হৈ পৰিছে আৰু ১ দিনত প্ৰায় ২০ ৰ পৰা ২৫ টা চিগাৰেট সেৱন কৰে । এই অভ্যাসটো তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি বিষাক্ত আৰু ইয়াৰ বাবে ধূমপান Heart Attack ৰ অন্যতম কাৰণ হৈ পৰিছে।

- Advertisement -


অত্যাধিক সুৰা পান


অত্যাধিক সুৰা পানে যুৱক-যুৱতীসকলক হৃদ ৰোগলৈ লৈ গৈছে। অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী আৰু নিয়মীয়াকৈ সুৰা পান কৰিলেও যুৱক-যুৱতীসকলৰ হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা বাঢ়ে ।

- Advertisement -



আমাৰ দুৰ্বল ৰুটিনত খাদ্য সলনি কৰাও অন্তৰ্ভুক্ত আছে, যি যুৱসকলৰ মাজত হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। যুৱক-যুৱতীসকলে ঘৰত বনোৱা খাদ্যতকৈ জাংক ফুড বেছি ভাল পায়, যি হৃদআক্ৰমণৰ বাবে মুখ্যতঃ দায়ী।


Tension 


দৈনন্দিন কাম আৰু ভৱিষ্যতৰ ওপৰত বৰ্ধিত চাপও যুৱসকলৰ মাজত হৃদআক্ৰমণৰ Heart Attack অন্যতম কাৰণ। নিৰন্তৰ চাপৰ বাবে যুৱসকলৰ মাজত এই ভাবুকি বাঢ়ি আহিছে।


শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ অনুপস্থিতি


এক নিস্তেজ জীৱনশৈলী য’ত যুৱক-যুৱতীসকলে শাৰীৰিক ব্যায়াম বা কোনো কাৰ্যকলাপৰ নকৰাৰ বাবে ৰোগত ভুগি আছে। অত্যাধিক বিশ্ৰাম ও হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে মাৰাত্মক 


- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related